Jesienne przeziębienie, grypa, ból gardła? 5 minutowy test CRP zamiast antybiotyku!

Domowe testy diagnostyczne | LabHome

5 minutowy test crpPo letnich upałach przychodzi czas na gwałtowny spadek temperatury i co za tym idzie zwiększoną ilość zachorowań. Na kontakt z wirusami i bakteriami w szczególności narażony jest układ oddechowy. Drobnoustroje podczas jesiennego osłabienia organizmu atakują ze zdwojoną siłą!

Wielu z nas w tym okresie jest podatnych na “złapanie infekcji” – przeziębienie, grypa, kaszel czy zapalenie gardła stanowią najczęstszą przyczynę wizyt u lekarza. Rozwojowi infekcji sprzyja dodatkowo zmęczenie oraz mniej niż 7 godzin snu dziennie.

Duża część z osób próbuje leczenia “na własną rękę”sięga po sprawdzone domowe metody lub po leki dostępne bez recepty.

Inni od razu sięgają po antybiotyki!

Jest to ogromny błąd, ponieważ większość infekcji (według niektórych źródeł nawet do 90%) układu oddechowego powodują wirusy, których antybiotyk nie zwalczy.

W konsekwencji takich działań niszczymy swoją fizjologiczną florę bakteryjną i dodatkowo zamiast pomagać, obciążamy organizm dużą dawką niepotrzebnego leku.

Antybiotyk – nie działa na wirusy!

Zanim zdecydujesz jakie kroki podjąć – wybrać się do apteki po leki łagodzące objawy czy udać się do lekarza “po antybiotyk”- sprawdź poziom Białka CRP wykonując proste badanie.

Top 3 infekcji, które najczęściej “łapiemy” jesienią…

1. Przeziębienie

Dotyczy górnych dróg oddechowych, które u osób dorosłych występują nawet 2-4 razy w roku. Większość przeziębień przypada na miesi¹ce od września do końca kwietnia.

Jakie są objawy przeziębienia?

 • wodnisty katar – zapchany nos
 • kichanie
 • kaszel, utrzymujący się nawet do 2-3 tygodni
 • ból gardła, drapanie w gardle, chrypka
 • uczucie rozbicia i bóle głowy
 • czasami podwyższona temperatura, która utrzymuje się maksymalnie do 3 dni

Za objawy przeziębienia odpowiedzialne są wirusy, których zidentyfikowano ponad 200! Leczenie przeziębienia ogranicza się do postępowania objawowego, w żadnym wypadku nie stosujemy antybiotyku!

test crp zamiast antybiotyku

2. Grypa

Jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirusy, które najczęściej atakują w porze jesiennej, wczesną zimą i podczas przesilenia wiosennego. Niepowikłana grypa trwa około tygodnia.

Jakie są objawy grypy?

 • bólami głowy oraz mięśni pleców i nóg
 • wysoka gorączka – nawet do 40oC
 • suchy kaszl
 • katar i ogólnym osłabieniem.

U niemowląt i dzieci dodatkowo może wystepować:

 • senność – u dzieci poniżej 4 roku życia w około 50% przypadków
 • apatia, niechęć do jedzenia
 • objawy układu pokarmowego: wymioty, nudności czy biegunka

Grypa zazwyczaj przebiega stosunkowo łagodnie, ale w określonych grupach pacjentów, zwłaszcza po 65 roku życia może powodować komplikacje. Według danych WHO z powodu komplikacji po wirusie grypy na świecie umiera rocznie od 500 tys. do 1,3 mln osób.

3. Zapalenie gardła i migdałków

Ponad 70% (do 90%) zapaleń gardła wywoływanych jest przez wirusy.

Jakie są objawy zapalenia gardła?

 • przekrwienie oraz obrzęk błony śluzowej gardła
 • powiększenie migdałków
 • powiększenie węzłów chłonnych szyi
 • wydzielina ropna

Jak widać, większość chorób z którymi trafiamy do lekarza ma podłoże wirusowe. Więc dlaczego tak często próbujemy leczyć się antybiotykami, które w tym przypadku powodują więcej złego niż dobrego?

Niestety wielu lekarzy nawet w przypadku przeziębionego pacjenta podejmuje decyzję, że lepiej jest przepisać antybiotyk niż diagnozować. Pamiętaj, nie ma takiego pojęcia jak profilaktyczna antybiotykoterapia!

Zanim podejmiesz decyzję co dalej robić – wykonaj test CRP

Na całym świecie można zaobserwować tendencję do przeprowadzania w przychodniach lub przed wizytą u lekarza tzw. szybkich testów diagnostycznych CRP. Trend dotarł również do Polski. W testy CRP są zaopatrzone najlepsze gabinety lekarskie, głównie pediatryczne.

Ale nie tylko! Test CRP-Screen dostępny jest również w aptekach. Jest to bardzo ważne, ponieważ zjawisko nadmiernego przyjmowania antybiotyków, również bez konsultacji z lekarzem stało się nagminne.

Badanie wykonywane z krwi pozwala w ciągu kilku minut określić poziom CRP, który dla zakażeń:

 • Bakteryjnych – jest wysoki, w ciężkich infekcjach przekracza 100 mg/L
 • Wirusowych – jest niski, rzadko przekracza prawidłowy poziom CRP 8 mg/L

Na podstawie samych objawów choroby czasem jest trudno stwierdzić, co jest przyczyną infekcji – wirus czy bakteria. Wiele z tych zakażeń może dawać bardzo podobne symptomy, dlatego w różnicowaniu podłoża zakażeń od kilku lat wykorzystuje się badanie CRP.

5 minutowy test CRP zamiast antybiotyku – wystarczą 3 proste kroki:

1. Pobierz krew z palca,

2. Wykonaj test zgodnie z zaleceniami z ulotki,

3. Odczytaj wynik, który pozwoli Ci sprawdzić jaki jest poziom CRP w krwi.

Gdy poziom CRP jest wysoki – nie czekaj skonsultuj się z lekarzem!Test CRP-Screen

Jeżeli w Twojej przychodni nie zleca się badań CRP, nie masz czasu na wizytę w laboratorium, nie chcesz czekać na wynik – wykonaj test CRP samodzielnie.

Bibliografia:

[1] Mrozińska M.: Przeziębienie-profilaktyka, leczenia. CZASOPISMO APTEKARSKIE Nr 11 (155) 2006.

[2] Wytyczne Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Profilaktyka i Leczenie grypy

[3] Albrecht P., Radzikowski A. : Współczesne standardy rozpoznawania i leczenia zakażeń dróg oddechowych, Katedra Pediatrii Akademii Medycznej w Warszawie.

[4] Sapilak B. i wsp.: Ocena przydatności oznaczeń białka C-reaktywnego metodami półilościową i ilościową w diagnostyce infekcji górnych dróg oddechowych, Family Medicine & Primary Care Review 2012, 14, 3: 431–433.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *