730 332 383

Badanie krwi w kale nie musi być krępujące. Test można wykonać samodzielnie…

badanie na krew utajonąU zdrowych osób, które nie maja problemów z układem pokarmowym krew w kale nie występuje. Obecność nawet śladowej ilości krwi, zarówno tej widocznej „gołym okiem”, jaki i utajonej, którą można wykryć jedynie za pomocą testu diagnostycznego – jest zawsze sygnałem alarmowym. Może to świadczyć o wielu schorzeniach, głównie jelit.

W wielu przypadkach test na krew utajoną jest badaniem ratującym życie, ponieważ wykrywa bezobjawowe stadia raka jelita grubego.

Badanie na krew utajoną jako element samokontroli i zapobiegania rozwojowi raka jelita grubego.

Samokontrola zdrowia jest niezwykle ważnym elementem, który pozwala na wczesne wykrycie stanów chorobowych i schorzeń. Dzięki badaniom mamy większą szansę wykrycia choroby, często zanim wystąpią pierwsze zauważalne objawy. Wielu pacjentów wykonując samodzielnie testy diagnostyczne z apteki kontroluje swoje zdrowie.

Dlaczego warto wykonywać regularnie badanie na krew utajoną w kale?

Ponieważ jest tzw. „badaniem screeningowym” pozwalającym na wykrycie zmian nowotworowych, nawet gdy objawy raka jelita grubego jeszcze nie występują. Na całym świecie rekomenduje się regularne sprawdzanie obecności krwi w kale jako czułego wskaźnika zmian w jelitach. Przyczyny krwi w kale mogą być różne. Oprócz zmian nowotworowych w raku jelita grubego, krew w kale wykrywa się również w stanach zapalnych jelit, chorobach autoimmunologicznych czy obecności polipów.

Badanie kału – wykonaj test diagnostyczny z apteki samodzielnie w domu.

Mimo faktu, że oznaczanie krwi w kale jest badaniem nieinwazyjnym wiele osób go unika. Badanie w laboratorium wymaga dostarczenia do badania próbki kału, dlatego też często jest źródłem dyskomfortu. Dla tych osób alternatywne rozwiązanie to samodzielne wykonanie badania w domu.

Zestawy testowe do badania krwi utajonej w kale są proste w wykonaniu oraz zapewniają wiarygodny wynik badania. Test warto wykonać za pomocą tego samego zestawu z 3 różnych próbek kału (pobranych przez 3 kolejne dni z rzędu). Zwiększa to prawdopodobieństwo wykrycia zmian w jelitach, które krwawią okresowo np. polipów.

Ze względu na dużą czułość badania – każdy pozytywny wynik testu na krew utajoną w kale należy zgłosić lekarzowi, który zleci dodatkowe badania takie jak kolonoskopia.

Jeżeli stresuje Cię badanie kału w laboratorium – wybierz test diagnostyczny z apteki. Wiarygodny wynik pozwoli Ci sprawdzić w jakim stanie są Twoje jelita.