730 332 383

Przyczyny niepłodności u mężczyzn – jak poprawić jakość nasienia?

niepłodność u mężczyzn

Przyczyny niepłodności u mężczyzn mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty. Niepłodność męska to rosnący problem. Wiele par starających się o dziecko szuka informacji na temat tego, jak poprawić jakość nasienia oraz gdzie wykonać badanie.

Jakość spermy zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim od ruchliwości plemników, co wpływa bezpośrednio na płodność.

Czy wiesz, że:

  • 20% wszystkich mężczyzn ma obniżoną jakość nasienia
  • więcej niż 10% wszystkich par zetknie się z problemem niepłodności
  • problemy z poczęciem dziecka są związane z niepłodnością męska nawet w 60% przypadków
  • 93% młodych Polaków (w przedziale wekowym 22 – 35 lat) nigdy nie wykonywało badań nasienia
  • najlepszym wyznacznikiem męskiej płodności jest ilość prawidłowo poruszających się plemników zawartych w nasieniu

Objawy niepłodności u mężczyzn

Kiedy zaczynamy się niepokoić?

Wiele z par starających się o dziecko odczuwa niepokój, kiedy przez kolejne miesiące nie udaje się uzyskać ciąży. Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że w każdym cyklu para ma tylko kilka procent szans na poczęcie – współżyjąc w dni płodne kobiety (owulacja).

ZOBACZ TEŻ: czym jest owulacja – kiedy są dni płodne?

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO, ang. World Health Organization) niepłodność definiujemy jako: „niemożność uzyskania spontanicznej ciąży w ciągu jednego roku przez seksualnie aktywną, niestosującą antykoncepcji parę”.

Zgodnie z tym, jeżeli po 12 miesiącach nie uzyskaliście ciąży należy rozpocząć diagnostykę w celu znalezienia przyczyny niepłodności.

Z czego może wynikać niepłodność u mężczyzn? 

Przyczyny niepłodności

Przyczyny niepłodności:

  • zaburzenia układu moczowo-płciowego (wrodzone lub nabyte)
  • nowotwory
  • infekcje układu moczowo-płciowego (często nierozpoznanych lub występujących w dzieciństwie)
  • podwyższona temperatura moszny (wynik żylaków powrózka nasiennego – szybszy przepływ krwi, podgrzewane siedzenia samochodowe, korzystanie z sauny, trzymanie laptopa na kolanach)
  • zaburzenia hormonalne i genetyczne
  • czynniki immunologiczne
  • otyłość – jak wykazało wiele badań, nadmierna masa ciała wpływa negatywnie zarówno na gospodarkę hormonalną, jak również na parametry nasienia
  • intensywny trening – trening o wysokiej intensywności negatywnie wpływa na funkcje rozrodcze, natomiast po rezygnacji ze zbyt obciążających ćwiczeń parametry nasienia i poziomy hormonów płciowych wracają do normy
  • używki – alkohol i narkotyki mogą powodować zaburzenia seksualne oraz mieć wpływ na homeostazę organizmu przez zaburzanie stężeń hormonów we krwi i ich wpływu na gonady
  • palenie tytoniu – może powodować m.in. wzrost oksydacyjnych uszkodzeń DNA plemników, większą liczbę leukocytów w nasieniu, wahania stężeń hormonów, m.in. testosteronu
  • stres – wiadomo, że stres i przemęczenie pogarszają samopoczucie psychiczne oraz mogą powodować różnego rodzaju zaburzenia seksualne, takie jak impotencja czy przedwczesny wytrysk

Zmiana nawyków i stylu życia umożliwia powstrzymanie, a nawet cofnięcie jego negatywnych skutków!

Od czego zależy jakość spermy?

Płodność mężczyzny zależna jest od ciągłej produkcji nasienia przez nabłonek plemnikotwórczy. Jest to proces kontrolowany przez lokalne występowanie wysokiego stężenia testosteronu. Wytworzone plemniki przechodzą proces dojrzewania i osiągają ruchliwość w najądrzu.

Podczas ejakulacji nasienie łączy się z wydzielinami dodatkowych gruczołów płciowych, stanowiących 95% ejakulatu. Zaburzenia spermatogenezy na którymkolwiek etapie mogą prowadzić do niepłodności.

Jakość spermy zależy głownie od wpływu na proces spermatogenezy czynników hormonalnych (prawidłowe stężenia testosteronu, FSH i LH) oraz od prawidłowej podaży (spożycia lub suplementacji) w diecie mikroelementów oraz antyoksydantów.

jak poprawić jakość nasienia
Jak poprawić jakość nasienia?

Większość czynników powodująca niepłodność u mężczyzn zależy od trybu życia i nawyków. Jeżeli para stara się o dziecko, mężczyzna powinien zadbać szczególnie o swoje zdrowie i kondycję oraz wyeliminować ze swojego życia czynniki, które mogą mieć wpływ na niepłodność. Jest wiele czynników, które mają wpływ na poprawę jakości nasienia oraz zwiększenie płodności mężczyzny.

Jak poprawić ruchliwość plemników (jakość nasienia):

1. Dieta propłodnościowa – to jakich składników odżywczych dostarczamy wraz z posiłkami ma znaczny wpływ na męską płodność. Dieta bezpośrednio wpływa na 4 ważne aspekty płodności:

  • masę ciała
  • jakość nasienia
  • stan odżywienia organizmu
  • gospodarkę hormonalną 

2. Uprawianie sportu – otyłość u mężczyzn wiąże się ze zwiększoną produkcją estrogenu w tkance tłuszczowej oraz obniżoną produkcją testosteronu (ograniczeniem płodności). Warto zatem zadbać o uprawianie sportu.

3. Troska o zdrowie – należy odwiedzić lekarza w przypadku chorób takich jak: nadciśnienie lub cukrzycy oraz trzymać się zaleceń dotyczących diety i leczenia.

Jak zbadać ruchliwość plemników?

Jeżeli starałeś się o poprawę jakości swojego nasienia powinieneś sprawdzić jakie są rezultaty zastosowanej kuracji i zmiany nawyków (najlepiej po 90 dniach od jej rozpoczęcia). W tym celu należy wykonać badanie nasienia, którego wynik zawiera również informację na temat ruchliwości plemników.

Jakość nasienia można ocenić również samodzielnie za pomocą testu na płodność SwimCount®, który zlicza ilość prawidłowo poruszających się plemników. Wykonanie testu zajmuje 30 minut i można je przeprowadzić dyskretnie i komfortowo w domu. Badanie płodności u mężczyzn nigdy nie było tak proste i skuteczne – sprawdź

Niska jakość nasienia to częsta przyczyna problemów z zajściem w ciąże!

W Polsce niepłodność dotyka około 1,5 mln par.

Na przestrzeni 30 lat WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) obniżyła uznawaną za prawidłową wartość koncentracji nasienia aż o 75% – z 60 mln plemników w 1 ml ejakulatu w 1980 roku, do 15 mln na 1 ml w 2010. Organizacja uzasadnia zmianę generalnym spadkiem jakości nasienia, spowodowanym czynnikami środowiskowymi.

Czynni­kiem decydującym w rozpoznaniu tzw. „czynnika mę­skiego” jest zwykle przesiewowe badanie nasienia (se­minologiczne). Niezwykle ważnym elementem jest potwierdzenie obecności plemników w ejakulacie. Jeżeli są wytwarzane przez gonady, następnym czynnikiem jest weryfikacja ich głównych cech charakterystycznych, takich jak prawidłowa ruchliwość plemników.

Przebieg zapłodnienia w jednakowym stopniu zależy od jakości komórki jajowej, jak również jakości plemnika.