Borelioza

Borelioza

| BORELIOZA – Idziesz do lasu? Uważaj na kleszcze! 

Infekcje przenoszone przez kleszcze budzą coraz większe zainteresowanie wśród specjalistów z zakresu medycyny. Wśród chorób przenoszonych przez kleszcze, najpoważniejszy problem, związany z częstością występowania u ludzi stanowi borelioza z Lyme.

Szacuje się, że w Polsce około 30% populacji kleszczy jest nosicielami boreliozy.

Boreloza

Ryzyko ukąszenia przez kleszcze i przeniesienie przez nie patogenów na człowieka ciągle wzrasta, te malutkie pajęczaki można spotkać niemal wszędzie. Z powodu upowszechniania różnych form wypoczynku i rekreacji w pobliżu obszarów leśnych, obserwuje się również znaczny wzrost aktywności kleszczy.

Borelioza jest wielopostaciową, zakaźną chorobą wywoływaną przez spiralne bakterie – krętki z gatunku Borrelia (w Polsce są to: B. burgdorferi, B. garinii, B. afzelii).  Rozwój boreliozy może prowadzić do zaburzenia funkcjonowania w obrębie wielu narządów. Zmiany obserwuje się m.in. w układzie stawowo-mięśniowym, układzie nerwowym czy sercu.

Choroba kleszczy / cicha epidemia – co roku w Polsce odnotowuje się kilka tysięcy nowych zachorowań, wciąż przybywa ludzi walczących z chorobą!

| NIEPOZORNY WRÓG – moment zakażenia łatwo przegapić!

ukąszenie kleszcza

Wielu ludzi nie wie albo nie pamięta, że miało kontakt z kleszczem. Młode osobniki (tzw. nimfy) mają niejednokrotnie mniej niż 1 mm, dorosłe kleszcze przed żerowaniem – zaledwie kilka milimetrów. Do tego ślina kleszczy zawiera substancje znieczulające i spowalniające proces krzepnięcia krwi – ukąszenie kleszcza może więc być bezbolesne i niezauważone.

Do 50% pacjentów chorych na boreliozę zaprzecza ugryzieniu przez kleszcza podczas wywiadu.

Bakterie do organizmu człowieka dostają się za pośrednictwem kleszcza (ze śliną kleszcza lub wymiocinami) w czasie jego penetracji w obrębie skóry. Po ukłuciu przez kleszcza, bakterie Borrelia zajmują skórę, skąd w ciągu kilku dni potrafią się przedostać do wielu tkanek.

Prawdopodobieństwo zakażenia człowieka rośnie wraz z czasem przyssania kleszcza, dlatego kluczową role odgrywa czas – żeby doszło do zainfekowania, kleszcz musi pozostawać w skórze człowieka co najmniej kilkanaście godzin.

Najbardziej typowym objawem boreliozy są zmiany skórne – pierścieniowaty rumień “wędrujący” czy wysypki, które występują u około 40-50 % chorych.

rumień wędrujący

Dodatkowo występują inne objawy boreliozy takie jak: bóle mięśni i stawów, gorączka, objawy grypopodobne, zaburzenia czucia czy objawy ogólne związane z osłabieniem, częste bóle głowy.

Kto jest szczególnie narażony?

Dużą liczbę zachorowań na boreliozę obserwuje się  u pracowników leśnictwa, zbieraczy runa leśnego, myśliwych, rolników jak również u osób przebywających w środowisku leśnym w celach rekreacyjnych. Zwiększone ryzyko transmisji zakażenia występuje również przy kontakcie ze zwierzętami dzikimi i domowymi, które są okresowo narażone na ugryzienia kleszczy.

Niemniej jednak kleszcze można spotkać nawet w miejskich parkach, przydrożnych krzakach i trawie – w Polsce nie ma już terenów wolnych od kleszczy. I niestety, w ostatnich latach kleszczy znacząco przybyło – jest to związane z ociepleniem klimatu i łagodnymi zimami.

| ZOSTAJE NIEPOKÓJ – jak sprawdzić czy nie doszło do zakażenia boreliozą?

W wyniku zakażenia bakterią Borrelia uruchomiony zostaje cały szereg reakcji immunologicznych. Układ odpornościowy jak w przypadku innych infekcji, w pierwszej kolejności produkuje specyficzne przeciwciała IgM, mające na celu wspomaganie eliminacji patogenu.

Przeciwciała klasy IgM mogą być wykrywane już w 2 tygodniu od momentu zakażenia, jednak u większości chorych ich obecność ujawnia się kilka tygodni później – średnio po 6 tygodniach. Test na boreliozę TIK’ALERT wykrywa obecność przeciwciał klasy IgM (Borelioza IgM) obecnych we krwi podczas świeżego zakażenia bakterią Borrelia. Test jest nieinwazyjnym, wiarygodnym badaniem, które stanowi element profilaktyki w zakresie zapobiegania boreliozie.

test na boreliozę

Pozytywny wynik Testu TIK’ALERT oznacza, że pacjent w jakimś momencie został zakażony bakterią Borrelia. Każdy wynik pozytywny, wymusza konieczność konsultacji z lekarzem.

| DOMOWA KONTROLA – prewencja rozwoju boreliozy

Możliwość wykonania testu diagnostycznego w warunkach domowych stanowi atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnego sposobu wykonywania badań przesiewowych w laboratorium zapewniając natychmiastowa dostępność i krótki czas w jakim uzyskujemy wiarygodny wynik badania.

Test na boreliozę TIK’ALERT stanowi pomocny element profilaktyki i pomaga we wczesnym rozpoznaniu infekcji Borrelia, co umożliwia podjęcie skutecznej terapii i zwiększa prawdopodobieństwo wyleczenia.

Bądź świadomy, choroba przez wiele lat może rozwijać się bezobjawowo. Liczy się profilaktyka, więc nie zwlekaj.   

ZBADAJ SIĘ!

wybierz: TIK’ALERT

Test na boreliozę

Oceny gości
[Ilość ocen: 1 Średnia ocena: 5]

Chcesz wiedzieć więcej?

Ukąszenie kleszcza… Dlaczego tak łatwo je przegapić?

Rumień wędrujący – objaw wczesnej boreliozy. Jak rozpoznać boreliozę?

Objawy Boreliozy – czemu tak trudno rozpoznać boreliozę?