730 332 383

Co to jest prostata – jak wygląda i jaką rolę pełni gruczoł krokowy?

Gruczoł krokowy, czyli prostata jest jednym z najważniejszych elementów męskiego układu moczowo-płciowego. Jako narząd pełni szereg ważnych funkcji, m.in. rozrodczych, związanych z prawidłową płodnością.

Wielu mężczyzn utożsamia pojęcie prostaty z chorobą – często zdarzają się zapytania, takie jak: „mam prostatę, co robić?„. Dowiedz się czym jest narząd prostaty, jakie pełni funkcje w organizmie oraz jakie są główne choroby związane z gruczołem krokowym.

Co to jest prostata?

Jest nieparzystym organem (narządem) mężczyzny, który znajduje się pod pęcherzem moczowym, w miednicy mniejszej – w okolicy krocza. Przylega do ściany odbytu, a w jego wnętrzu znajduje się cewka moczowa, która przechodzi przez cały narząd.

Wymiary zdrowej prostaty – wymiar porównywany jest do orzecha włoskiego, kształt do stożka

szerokość – mniejsza niż 4 cm
długość – mniejsza niż 3,5 cm
głębokość – mniejsza niż 3,5 cm
objętość –  około 25cm3

Prostata zbudowana jest z prawego oraz lewego płata, które są ze sobą połączone. Gruczoł pozostaje we właściwej pozycji za sprawą otaczających go wielu mięśni gładkich.

Funkcje, które pełni gruczoł krokowy

Przede wszystkim bez prostaty nie rozmnażanie się nie było by możliwe.

gruczoł krokowy - funkcje

Gruczoł wydziela specjalny płyn, która wchodzi w skład nasienia i wpływa znacząco na żywotność i ruchliwość plemników (ułatwia im poruszanie się). Wydzielina ta stanowi około 20% całego składu nasienia, odpowiada za zapach i barwę spermy.

Głównym zadaniem gruczołu krokowego jest produkcja substancji, która wchodzi w skład męskiego nasienia.

Poza tym odpowiada za utrzymanie odpowiedniego pH spermy.

Czy kobiety posiadają prostatę?

Nie
Posiadają jednak podobne struktury, które rozwijają się z takich samych komórek jak w przypadku mężczyzn już w okresie płodu. Tak zwane gruczoły przycewkowe znajdujące się blisko ujścia cewki moczowej, wewnątrz warg sromowych większych. Gruczoły te są odpowiedzialne za produkcję płynu, który wydziela się podczas pobudzenia seksualnego u kobiet. Podczas orgazmu następuje jego uwolnienie.

Choroby prostaty – najczęstsze problemy

Zaburzenia i choroby prostaty, takie jak zapalenie prostaty oraz rak prostaty dotykają przeważnie dojrzałych mężczyzn, po ukończeniu 45-50 roku życia. Z wiekiem gruczoł krokowy każdego mężczyzny się powiększa, stan ten nazywany jest przerostem prostaty. O raku prostaty mówimy wtedy, gdy w gruczole krokowym zaczyna rozwijać się guz. Stany zapalne stercza stanowią około 10% wszystkich przypadków mężczyzn zgłaszających się do urologa.

Choroby prostaty to również efekt wieloletnich zaniedbań oraz braku wykonywania badań profilaktycznych takich jak test PSA wykrywający antygen prostaty we krwi

Bibliografia:

[1] Szopiński T., Dobruch J., Chłosta P., Borówka A.: Leczenie farmakologiczne łagodnego rozrostu stercza (BPH), Postępy Nauk Medycznych, t. XXV, nr 4, 2012.
[2] Heise M., Haus O.: Dziedziczny rak gruczołu krokowego, Postepy Hig Med Dosw (online), 2014; 68: 653-665.
[3] Sklinda K.: Anatomia prawidłowa i zmiany łagodne PI-RADS v2, Przegląd Urologiczny 2017/1 (101).
[4] Kędzia H. Budowa i wady rozwojowe żeńskich narządów płciowych. Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL.