730 332 383

Helicobacter pylori u dzieci – zakażenie | Objawy i powikłania infekcji

Helicobacter pylori u dzieci prowadzi do wielu problemów i dolegliwości zdrowotnych. Bakteria z łatwością przenosi się poprzez ślinę, przez co rodzice często nieświadomie przekazują infekcję dziecku. Niestety, test na Helicobacter u dzieci wykonuje się dopiero wtedy, gdy dziecko wymiotuje, ma uporczywe bóle brzucha lub anemię.

Sprawdź w jaki sposób nasze pociechy mogą zarazić się bakterią, jakie dolegliwości i objawy towarzyszą infekcji oraz jak wykryć zakażenie.

W jaki sposób dzieci mogą nabyć infekcję H. pylori?

Widok mamy odruchowo podnoszącej upadający smoczek i wkładającej go do własnych ust, a następnie do budzi pociechy jest bardzo częsty. Większość z nas myśli, że zdecydowanie lepsze to niż brud i zarazki z podłogi. Nie do końca tak jest.

Często wielu rodziców, którzy nie są świadomo infekcji w swoim organizmie, przez co nieświadomie zaraża własne dzieci groźną bakterią!

Nawet 9 na 10 osób dorosłych jest zakażonych bakterią Helicobacter pylori wywołującą przewlekłe stany zapalne żołądka.

Mówi się o rodzinnym nosicielstwie Helicobacter. 

Oznacza to, że najczęściej zarażamy się od osoby spokrewnionej. Przez pierwsze miesiące życia organizm dziecka w dużej mierze chroniony jest przez elementy układu odpornościowego matki – czyli przeciwciała obecne w mleku mamy.

Bakteria obecna jest w kale i ślinie.

Starsze dzieci bardzo często zarażają się bakterią od dorosłych, poprzez korzystanie ze wspólnych przedmiotów codziennego użytku. Wystarczy np. niedokładne umycie rąk po skorzystaniu z toalety i bakteria H. pylori ląduje na ręczniku i przenosi się dalej.

Wszystkie czynności, takie jak:

  • oblizywanie dziecku smoczka lub łyżeczki
  • „zmazywanie” śliną ubrudzonej buzi
  • jedzenie ze wspólnych naczyń
  • korzystanie z tych samych sztućców
  • picie z tej samej butelki
  • kontakt usta-usta

Mogą prowadzić do powstania u dziecka infekcji. Co więcej – mówi się, że większość dorosłych, którzy chorują na wrzody żołądka – to osoby, które zaraziły się bakterią w dzieciństwie.

Jakie są objawy Helicobacter pylori u dzieci?

Infekcja u dziecka często może przebiegać z objawami, które są mało charakterystyczne i występują w wielu innych schorzeniach typowych dla wieku dziecięcego:

  • uporczywy ból brzucha
  • wymioty, które częściej kojarzone są z alergią pokarmową, niż zakażeniem
  • bardzo niepokojące krwawienia z przewodu pokarmowego, które mogą towarzyszyć H.P.
  • objawem infekcji u dziecka może być również anemia (niedokrwistość), która jest spowodowana niedoborem żelaza

Infekcja Helicobacter pylori u dziecka może dawać również objawy – jak u osób dorosłych. Wszystkie typowe dla zakażenia objawy, znajdziesz tutaj

Jak wykryć Helicobacter u dziecka?

Helicobacter u dziecka

O ile u dorosłych objawy wrzodów żołądka są dość charakterystyczne – to w przypadku dzieci tak nie jest i łatwo pomylić je z innymi dolegliwościami.

Jeśli u pociechy pojawiają się uporczywe bóle brzucha lub wymioty zaleca się, aby profilaktycznie wykonać test na Helicobacter pylori – jak wykonać test?

test na helicobacter pylori

Pamiętaj, że H. pylori u dzieci, w tym ciągły stan zapalny żołądka zagraża zdrowiu i kondycji dziecka – jest szczególnie niebezpieczny. Infekcja nie ulega samoistnemu wyleczeniu, późne rozpoznanie może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia dziecka.