Czy wiesz co możesz dać dziecku wraz ze smoczkiem?

jak dziecko może zarazić się Helicobacter pyloriSmoczek upada na podłogę. Mama podnosi go, oblizuje i podaje dziecku – niestety często razem z groźną bakterią!

Helicobacter pylori u dzieci prowadzi do wielu problemów i dolegliwości zdrowotnych. 

Sprawdź w jaki sposób nasze pociechy mogą się zarazić Helicobacterem, jakie dolegliwości i objawy towarzyszą infekcji oraz jak wykryć zakażenie…

Widok mamy odruchowo podnoszącej upadający smoczek i wkładającej go do własnych ust, a następnie do budzi pociechy jest bardzo częsty. Większość z nas myśli, że zdecydowanie lepsze to niż brud i zarazki z podłogi. Nie do końca tak jest. Nawet 9 na 10 osób dorosłych jest zakażonych bakterią wywołującą przewlekłe stany zapalne żołądka.

Bakteria H. pylori z łatwością przenosi się poprzez ślinę, a do zakażenia dochodzi najczęściej w dzieciństwie. Często badanie wykonuje się dopiero wtedy, gdy dziecko wymiotuje, ma uporczywe bóle brzucha lub anemię!

Niewinne praktyki, przez które nawet co 3 dziecko „dostaje” bakterię

Mówi się o rodzinnym nosicielstwie Helicobacter. Oznacza to, że najczęściej zarażamy się od osoby spokrewnionej. Przez pierwsze miesiące życia organizm dziecka w dużej mierze chroniony jest przez elementy układu odpornościowego matki – czyli przeciwciała obecne w mleku mamy.

Helicobacter pylori u dziecka – jak nasze pociechy mogą się zarazić?

Bakteria jest obecna w kale i ślinie. Starsze dzieci bardzo często zarażają się bakterią od dorosłych, poprzez korzystanie ze wspólnych przedmiotów codziennego użytku. Wystarczy np. niedokładne umycie rąk po skorzystaniu z toalety i bakteria Helicobacter ląduje na ręczniku i przenosi się dalej.

Wszystkie czynności, takie jak:

  • oblizywanie dziecku smoczka lub łyżeczki
  • „zmazywanie” śliną ubrudzonej buzi
  • jedzenie ze wspólnych naczyń
  • korzystanie z tych samych sztućców
  • picie z tej samej butelki
  • kontakt usta-usta

Mogą prowadzić do powstania u dziecka infekcji. Co więcej – mówi się, że większość dorosłych, którzy chorują na wrzody żołądka – to osoby, które zaraziły się bakterią w dzieciństwie.

Jakie są objawy Helicobacter pylori u dzieci?

Helicobacter pylori u dzieci - jak mogą się zarazić?

Infekcja u dziecka często może przebiegać z objawami, które są mało charakterystyczne i występują w wielu innych schorzeniach typowych dla wieku dziecięcego:

  • uporczywy ból brzucha
  • wymioty, które częściej kojarzone są z alergią pokarmową, niż zakażeniem
  • bardzo niepokojące krwawienia z przewodu pokarmowego, które mogą towarzyszyć H.P.
  • objawem infekcji u dziecka może być również anemia (niedokrwistość), która jest spowodowana niedoborem żelaza

Test na Helicobacter – potrzebny natychmiast, kiedy pojawia się ból brzucha

O ile u dorosłych objawy wrzodów żołądka są dość charakterystyczne i dość szybko wskazują na to, aby wykonać test na Helicobacter pylori – to w przypadku dzieci, badania są wykonywane zdecydowanie za późno.

Jeśli u pociechy pojawiają się uporczywe bóle brzucha lub wymioty zaleca się, aby profilaktycznie wykonać test.

Pamiętaj, że H. pylori u dzieci, w tym ciągły stan zapalny żołądka zagraża zdrowiu i kondycji dziecka – jest szczególnie niebezpieczny. Infekcja nie ulega samoistnemu wyleczeniu, późne rozpoznanie może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia dziecka. Wykonaj test, aby mieć pewność! 

Test na Helicobacter pylori

Produkt dostępny również w aptekach:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *