730 332 383

Helicobacter pylori u dzieci – zakażenie | Objawy i powikłania infekcji

Domowe testy diagnostyczne LabHome | Samokontrola zdrowia

Helicobacter pylori u dzieci prowadzi do wielu problemów i dolegliwości zdrowotnych. Bakteria z łatwością przenosi się poprzez ślinę, przez co rodzice często nieświadomie przekazują infekcję dziecku. Niestety, test na Helicobacter u dzieci wykonuje się dopiero wtedy, gdy dziecko wymiotuje, ma uporczywe bóle brzucha lub anemię.

Sprawdź w jaki sposób nasze pociechy mogą zarazić się bakterią, jakie dolegliwości i objawy towarzyszą infekcji oraz jak wykryć zakażenie.

W jaki sposób dzieci mogą nabyć infekcję H. pylori?

Widok mamy odruchowo podnoszącej upadający smoczek i wkładającej go do własnych ust, a następnie do budzi pociechy jest bardzo częsty. Większość z nas myśli, że zdecydowanie lepsze to niż brud i zarazki z podłogi. Nie do końca tak jest.

Często wielu rodziców, którzy nie są świadomo infekcji w swoim organizmie, przez co nieświadomie zaraża własne dzieci groźną bakterią!

Nawet 9 na 10 osób dorosłych jest zakażonych bakterią Helicobacter pylori wywołującą przewlekłe stany zapalne żołądka.

Mówi się o rodzinnym nosicielstwie Helicobacter. 

Oznacza to, że najczęściej zarażamy się od osoby spokrewnionej. Przez pierwsze miesiące życia organizm dziecka w dużej mierze chroniony jest przez elementy układu odpornościowego matki – czyli przeciwciała obecne w mleku mamy.

Bakteria obecna jest w kale i ślinie.

Starsze dzieci bardzo często zarażają się bakterią od dorosłych, poprzez korzystanie ze wspólnych przedmiotów codziennego użytku. Wystarczy np. niedokładne umycie rąk po skorzystaniu z toalety i bakteria H. pylori ląduje na ręczniku i przenosi się dalej.

Wszystkie czynności, takie jak:

  • oblizywanie dziecku smoczka lub łyżeczki
  • „zmazywanie” śliną ubrudzonej buzi
  • jedzenie ze wspólnych naczyń
  • korzystanie z tych samych sztućców
  • picie z tej samej butelki
  • kontakt usta-usta

Mogą prowadzić do powstania u dziecka infekcji. Co więcej – mówi się, że większość dorosłych, którzy chorują na wrzody żołądka – to osoby, które zaraziły się bakterią w dzieciństwie.

Jakie są objawy Helicobacter pylori u dzieci?

Infekcja u dziecka często może przebiegać z objawami, które są mało charakterystyczne i występują w wielu innych schorzeniach typowych dla wieku dziecięcego:

  • uporczywy ból brzucha
  • wymioty, które częściej kojarzone są z alergią pokarmową, niż zakażeniem
  • bardzo niepokojące krwawienia z przewodu pokarmowego, które mogą towarzyszyć H.P.
  • objawem infekcji u dziecka może być również anemia (niedokrwistość), która jest spowodowana niedoborem żelaza

Infekcja Helicobacter pylori u dziecka może dawać również objawy – jak u osób dorosłych. Wszystkie typowe dla zakażenia objawy, znajdziesz tutaj

Jak wykryć Helicobacter u dziecka?

Helicobacter u dziecka

O ile u dorosłych objawy wrzodów żołądka są dość charakterystyczne – to w przypadku dzieci tak nie jest i łatwo pomylić je z innymi dolegliwościami.

Jeśli u pociechy pojawiają się uporczywe bóle brzucha lub wymioty zaleca się, aby profilaktycznie wykonać test na Helicobacter pylori – jak wykonać test?

test na helicobacter pylori

Pamiętaj, że H. pylori u dzieci, w tym ciągły stan zapalny żołądka zagraża zdrowiu i kondycji dziecka – jest szczególnie niebezpieczny. Infekcja nie ulega samoistnemu wyleczeniu, późne rozpoznanie może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia dziecka.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *