Wrzody żołądka

Helicobacter pylori

| CHOROBA WRZODOWA ŻOŁĄDKA – szkodliwa bakteria

Helicobacter pylori to jeden z najbardziej rozpowszechnionych czynników chorobotwórczych przewodu pokarmowego człowieka. Rezerwuarem bakterii jest człowiek, u którego bytują one w kwaśnym środowisku błony śluzowej żołądka. Większość infekcji H.pylori przebiega bez wyraźnych objawów klinicznych i nieleczona może prowadzić do rozwoju licznych schorzeń.

hp1

Odpowiedź immunologiczna gospodarza na zakażenie bakterią, może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego błony śluzowej, będącego podstawowym etapem rozwoju choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także umożliwiającego transformację nowotworową i rozwój raka żołądka.

Wrzód jest ubytkiem błony śluzowej wyściełającej przewód pokarmowy (przełyk, żołądek, jelita) od wewnątrz.

Nie tylko ból! Zakażenie bakterią helicobacter pylori objawy:

Najbardziej typowym i najczęstszym objawem choroby wrzodowej jest ból w nadbrzuszu, czyli górnej części brzucha. Ból trwa zwykle od kilku minut do kilku godzin i nasila się, kiedy żołądek jest pusty (np. w nocy). Innymi objawami choroby wrzodowej (lub jej powikłań), są: nudności i/lub wymioty, odbijanie się i/lub wzdęcia, utrata wagi ciała, wymioty krwią lub jej obecność w kale.

Helicobacter objawy

| Gdzie i jak możemy się zarazić?

Bakteria najczęściej jest przenoszona za pośrednictwem wydzielin i wydalin drogą fekalno-oralną, jest również wydalana z kałem i może przebywać w formie przetrwalnikowej w zakażonej żywności i wodzie.

Choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy jest bardzo częsta – pojawia się (w pewnym okresie życia) aż u ok. 5-10% Polaków. Zakażonych H.pylori jest ponad 80% dorosłych i ponad 30% dzieci oraz nastolatków.

Zakażenie bakterią Helicobacter pylori nie ulega spontanicznemu, samoistnemu wyleczeniu!

| PRZECIWCIAŁA – pomoc w rozpoznaniu infekcji

W przebiegu zakażenia wywoływanego przez zlokalizowane w nabłonku żołądka pałeczki H.pylori dochodzi do stanu zapalnego. Organizm na skutek kontaktu systemu odpornościowego z bakterią wytwarza swoiste przeciwciała, które wspomagają eliminacje patogenu.

Pozytywny wynik testu PYLORI-Screen stanowi dowód na to, że w przewodzie pokarmowym bytuje bakteria lub, że była tam obecna w przeszłości. Przeciwciała we krwi mogą utrzymywać się nawet po eradykacji (całkowite zwalczenie bakterii), dlatego testy te nie są wykorzystywane do oceny skuteczności leczenia.

Badanie cechuje się wysoką dokładność kliniczną i stanowi nieinwazyjne, szybkie i wiarygodne narzędzie do wykrywania infekcji H.pylori.

| PROFILAKTYKA – Prewencja rozwoju choroby wrzodowej

Możliwość wykonania testu diagnostycznego w warunkach domowych stanowi atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnego sposobu wykonywania badań przesiewowych w laboratorium zapewniając natychmiastowa dostępność i krótki czas w jakim uzyskujemy wiarygodny wynik badania.

Test na Helicobacter pylori jest niezwykle przydatny w badaniach przesiewowych i stanowi pomoc w wiarygodnej diagnostyce zakażenia H.pylori u pacjentów z objawami sugerującymi obecność wrzodu, odczuwającymi ból i dyskomfort w nadbrzuszu.

Wykrycie przeciwciał przeciwko bakterii umożliwia podjęcie dalszej diagnostyki i skutecznej farmakoterapii, bądź świadomy.

ZBADAJ SIĘ!

wybierz: PYLORI-Screen

Test na Helicobacter pylori

Oceny gości
[Ilość ocen: 1 Średnia ocena: 4]

Chcesz wiedzieć więcej?

Jedna bakteria, wiele dolegliwości… Kiedy zrobić test na Helicobacter pylori?