730 332 383

Hormony tarczycy: fT3, fT4 i kalcytonina | Co oznacza poziom TSH?

Hormony tarczycy pełnią szereg bardzo ważnych funkcji w organizmie człowieka. Zapewniają prawidłowe działanie tkanek i narządów. Kontrolują podstawową aktywność komórek organizmu, mają wpływ na prawidłowy metabolizm, wzrost i rozwój. Odpowiadają za to, w jaki sposób organizm magazynuje i zużywa energię.

Dowiedz się, w jaki sposób obniżenie lub wzrost stężenia hormonów tarczycy wpływa na zdrowie. Co to jest TSH i w jaki sposób poziom TSH jako wynik badania krwi określa kondycję tarczycy.

Co to jest tarczyca?

Jest to narząd ciała, zwany również gruczołem tarczowym, położony u podstawy szyi w dolnej, przedniej części. Kształtem przypomina motyla, ma średni rozmiar i jest bardzo silnie unerwiona oraz ukrwiona. Graniczy z krtanią oraz tchawicą. Posiada dwa płaty, które są połączone cieśnią. Pracę gruczołu reguluje przysadka mózgowa oraz podwzgórze.

Tarczyca jest bardzo ważnym organem ludzkiego ciała, regulującym pracę wielu narządów i tkanek. Hormony produkowane przez tarczycę są wykorzystywane przez niemalże wszystkie komórki organizmu.

Hormony tarczycy

Gruczoł tarczowy wydziela 3 ważne hormony, które zapewniają prawidłowe działanie wszystkich tkanek. Hormony te wpływają również na gospodarkę wapniowo-fosforową oraz metabolizm organizmu. Odpowiadają również za jego prawidłowy rozwój. Kontrolują to, w jaki sposób radzimy sobie z magazynowaniem i zużyciem energii.

3 hormony produkowane przez tarczycę:


Trijodotyronina (fT3)
Tyroksyna (fT4)

Hormony te odpowiadają za gospodarkę hormonalną organizmu. Hormony tarczycy odgrywają niezwykle ważną rolę w regulacji tempa przemian metabolicznych (w tym równowagę lipidową), mają wpływ na układ krążenia oraz biorą udział we wzroście i metabolizmie kości. Ich obecność jest również niezwykle istotna w prawidłowym rozwoju gruczołów płciowych i układu nerwowego.

Kalcytonina

Hormon ten ma znikomy wpływ na pracę hormonalną organizmu, lecz odpowiada za gospodarkę wapniowo-fosforową. Zmniejsza poziom wapnia we krwi i wzmaga odkładanie się go w kościach.


Co się dzieje, gdy stężenie hormonów tarczycy spada?

Organizm niebezpiecznie zwalnia…
Niestety, gdy poziom hormonów spada poniżej normy (poniżej wartości prawidłowych dla osób dorosłych) – obniża się poziom energii, a przemiana materii w komórkach ulega stopniowo spowolnieniu. Wówczas mówimy o niedoczynności tarczycy

Co się dzieje, gdy stężenie hormonów wzrasta?

Zachodzi zjawisko odwrotne – organizm niebezpiecznie przyśpiesza…W tym wypadku mamy do czynienia z nadczynnością, która powoduje nerwowość, uczucie gorąca, potliwość czy kłopoty ze snem.

Co to jest hormon TSH?

Synteza (produkcja) i uwalnianie hormonów tarczycy jest regulowana przez układ podwzgórzowo-przysadkowy za pomocą hormonu tyreotropowego (TSH). Przysadka mózgowa reaguje dużymi zmianami w wydzielaniu TSH, nawet na niewielkie zmiany w stężeniu wolnych hormonów fT3 i fT4.

co to jest hormon tshDo produkcji hormonów tarczycę pobudza hormon TSH, który produkowany jest przez przysadkę mózgową.

Hormon TSH jest bardzo czułym i swoistym parametrem pozwalającym ocenić czynność / kondycję gruczołu tarczowego, szczególnie zaś służy wczesnemu rozpoznaniu lub wykluczeniu zaburzeń osi regulacyjnej pomiędzy podwzgórzem, przysadką i tarczycą.

Norma TSH dla osób zdrowych to 5 µIU/mL !

Poziom TSH – badanie TSH

Kontrolowanie poziomu TSH poprzez badanie krwi ujawnia zaburzenia czynności tarczycy, uwzględniając również te, w których poziom hormonów fT3 i fT4 pozostaje w normie (tzw. postać subkliniczna).

Prawidłowe stężenie TSH w krwi nie powinno przekraczać górnej granicy normy (zakres wyznaczony dla osób zdrowych), która wynosi 5 µIU/mL.

*norma ta nie dotyczy kobiet w ciąży

Kiedy hormonów fT3 i fT4 jest zbyt mało, poziom TSH rośnie, co świadczy o niedoczynności. Kiedy hormony tarczycy są w zbyt dużym stężeniu, wynik TSH jest poniżej normy i spada w dół, co świadczy o nadczynności tarczycy.

Dlatego oznaczenie stężenia hormonu TSH jest podstawowym badaniem krwi wykonywanym przed wizytą u endokrynologa, kiedy podejrzewa się problemy z czynnością tarczycy.

ZOBACZ TEŻ: badania na tarczycę