730 332 383

Jak pobrać mocz do badania w prawidłowy sposób? Poznaj zalecenia

Mocz do badania najczęściej jest pobierany samodzielnie przez pacjenta w domu, zanim odda go do laboratorium w celu analizy. 

Okazuje się, że pobranie moczu do badania jest dla wielu nie lada wyzwaniem. Bardzo często popełniamy błędy mające niekorzystny wpływ na wynik badania.

Po pierwsze…

Czego unikać przed pobraniem moczu?

  • intensywnego wysiłku fizycznego
  • uprawiania stosunków płciowych – co najmniej przez jeden dzień
  • spożywania produktów zawierających silne barwniki: czerwone buraki, rabarbar, witamina B1

Badania moczu nie należy wykonywać w trakcie krwawienia miesięcznego.

Po drugie…

Jak prawidłowo pobrać mocz do badania?

Niezależnie od tego, czy oddajemy mocz do badania ogólnego z osadem czy na posiew mikrobiologiczny – należy przestrzegać poniższych zaleceń:

1. Higiena 

Przed pobraniem moczu należy dokładnie umyć ręce wodą i mydłem oraz dokładnie umyć narządy płciowe sąsiadujące z ujściem cewki moczowej.

Zaleca się wykorzystanie wody i mydła, natomiast unikamy środków odkażających – szczególnie w przypadku posiewu moczu. Kobiety powinny umyć okolice sromu od przodu w kierunku odbytu, natomiast mężczyźni myją żołądź po odsunięciu napletka.

2. Pierwsza poranna próbka moczu

Próbka oddana bezpośrednio po spoczynku nocnym, trwającym nie krócej niż 8 godzin, z przynajmniej 4-godzinnym gromadzeniem moczu w pęcherzu. Jest to próbka o bardzo dużym znaczeniu diagnostycznym, ze względu na większe zagęszczenie substancji w moczu i możliwość namnażania się w nim bakterii.

3. Mocz pobieramy ze środkowego strumienia

Pobranie moczu do badania powinno obyć się z tzw. środkowego strumienia. Pierwsza porcję moczu oddajemy do ubikacji (w celu wypłukania z cewki moczowej bakterii i nabłonków) a następnie oddajemy odpowiednią ilość moczu (50-100ml) do sterylnego pojemnika. Zakręć jak najszybciej pojemnik.

4. Sterylny / jałowy pojemnik

Należy pamiętać, że do badań biochemicznych i oceny mikroskopowej zaleca się stosowanie specjalnych sterylnych pojemników na mocz. Do badań mikrobiologicznych pojemnik musi być jałowy, otwarty bezpośrednio przed użyciem, nie należy dotykać wewnętrznych powierzchni pojemnika. Plastikowe pojemniki na mocz można zakupić w aptece lub otrzymać w laboratorium. 

5. Opisz pojemnik z próbką

Nie wszystkie laboratoria mają system kodowania, pamiętaj aby opisać pojemnik – Imię, Nazwisko, PESEL. Nie opisuj zakrętki pojemnika tylko jego boczną część.

PAMIĘTAJ!
Mocz powinien być jak najbardziej sterylny, dlatego nigdy go nie przelewaj! Pojemniki na mocz są jednorazowego użytku.

Mocz dostarcz jak najszybciej, całodniowe trzymanie moczu w temperaturze pokojowej lub często w damskiej torebce sprawia, że materiał jest niediagnostyczny.

Badanie ogólne moczu oraz posiew mikrobiologiczny moczu są badaniami refundowanymi przez NFZ w ramach wizyty u lekarza rodzinnego.

Wyniki badań moczu z laboratorium otrzymasz w formie papierowej (drukowanej) lub w formie elektronicznej.

ZOBACZ TEŻ: jak odczytać wynik badań moczu

Wykonujesz badanie moczu samodzielnie?

Skorzystaj z wygodnych testów strumieniowych…

Testy strumieniowe z moczu (test typu flamaster) są zbudowane z plastikowego adaptera służącego do trzymania oraz końcówki chłonnej do pobrania próbki moczu.

testy strumieniowe
Testy strumieniowe z moczu są najwygodniejszym sposobem przeprowadzenia badania z moczu, ponieważ nie wymagają zakupu dodatkowego pojemnika na mocz, a sam sposób wykonania badania jest komfortowy i prosty! 

Mocz oddaje się bezpośrednio na końcówkę chłonną testu:

jak wykonać test strumieniowy z moczu
Test strumieniowy posiada okno na którym znajdują się pola odczytu wyniku (wynik pozytywny/negatywny):

wynik testu strumieniowego

Bibliografia:

[1] Rekomendacje diagnostyki, terapii i profilaktyki zakażeń układu moczowego u dorosłych, „Narodowy Program Ochrony Antybiotyków na lata 2011-2015”.
[2] Tomasik P., Sztefko K. Zasady wykonywania badania ogólnego moczu za pomocą testów paskowych. Med Prakt Pediatria, 2014,1.
[3] Gerber GS., Brendler CB.: Evaluation of the urologic patient: History, physical examination, and the urinalysis [In:] Wein AJ., ed. Campbell-Walsh Urology. 10th ed. Philadelphia, Saunders Elsevier; 2011: chap 3.
[4] Ćwiklińska A., i wsp.: Rozpoznawalność elementów osadu moczu w polskich laboratoriach – analiza wyników programu zewnętrznej oceny jakości w latach 2009 – 2013, Journal of Laboratory Diagnostics 2013,Volume 49, Number 4, 377-387.
[5] Podstawowe procedury laboratoryjne w bakteriologii klinicznej, Wydane przez World Health Organization w 2003,Wydawnictwo Lekarskie PZWL.