Jak prawidłowo pobrać mocz do badania? Czym są testy strumieniowe?

Domowe testy diagnostyczne | LabHome

Pobranie próbki moczu – ważny czynnik mający wpływ na wiarygodny wynik badania!

Najczęściej mocz do badania pacjent pobiera sam. Okazuje się, że to zadanie jest dla wielu nie lada wyzwaniem. Bardzo często popełniamy błędy mające niekorzystny wpływ na wynik badania.

Unikaj przed pobraniem moczu!

  • intensywnego wysiłku fizycznego
  • jeżeli nie jest to konieczne to nie wykonuj badania w trakcie krwawienia miesięcznego
  • zaleca się powstrzymywanie się co najmniej jeden dzień od stosunków płciowych
  • zachowaj standardową dietę (unikaj produktów zawierających silne barwniki: czerwone buraki, rabarbar, witamina B1)

Po pierwsze – sprawdź jaką próbkę moczu masz dostarczyć!

Mocz pacjenta jest materiałem z którego najczęściej wykonuje się:

  • Badanie ogólne moczu – jest podstawowym badaniem, które odgrywa istotną rolę w diagnostyce chorób nerek, dróg moczowych oraz innych chorób przebiegających z uszkodzeniem nerek.
  • Posiew moczu – analiza mikrobiologiczna.
  • Badanie niektórych wydalanych substancji w dobowej zbiórce moczu (DZM)

Do większości rutynowych badań, wymagana jest pierwsza poranna próbka moczu! 

Pierwsza poranna próbka moczu – próbka oddana bezpośrednio po spoczynku nocnym, trwającym nie krócej niż 8 godzin, z przynajmniej 4-godzinnym gromadzeniem moczu w pęcherzu. Jest to próbka o bardzo dużym znaczeniu diagnostycznym,  ze względu na większe zagęszczenie substancji w moczu i możliwość namnażania się w nim bakterii.

Wykorzystanie:  badanie ogólne moczu i badanie mikrobiologiczne (posiew).

Do czego pobrać mocz?

testy strumieniowe z moczuSterylny pojemnik – należy pamiętać, że do badań biochemicznych i oceny mikroskopowej zaleca się stosowanie specjalnych sterylnych pojemników na mocz. Do badań mikrobiologicznych pojemnik musi być jałowy, otwarty bezpośrednio przed użyciem, nie należy dotykać wewnętrznych powierzchni pojemnika. Plastikowe pojemniki na mocz można zakupić w aptece lub otrzymać w laboratorium.

Pamiętaj! Pojemniki na mocz są jednorazowego użytku!

Woreczek na mocz – w przypadku, kiedy pacjent nie jest w stanie oddać moczu do naczynia (np. niemowlę, pacjent leżący, obłożnie chory) mocz należy pobrać do specjalnego plastikowego woreczka, założonego w sposób obejmujący ujście zewnętrzne cewki moczowej. Po pobraniu umieścić woreczek w sterylnym, stabilnym pojemniku, nie przelewać. Próbki skażone kałem nie nadają się do badania – należy pobrać kolejną próbkę moczu.Woreczki dostępne są w aptekach.

Jak prawidłowo pobrać mocz do badania?

  • Higiena – przed pobraniem moczu należy dokładnie umyć ręce wodą i mydłem oraz dokładnie umyć narządy płciowe sąsiadujące z ujściem cewki moczowej.

Zaleca się wykorzystanie wody i mydła, natomiast unikamy środków odkażających – szczególnie w przypadku posiewu moczu. Kobiety powinny umyć okolice sromu od przodu w kierunku odbytu, natomiast mężczyźni myją żołądź po odsunięciu napletka.

  • Mocz pobieramy ze środkowego strumienia – pierwsza porcję moczu oddajemy do ubikacji (w celu wypłukania z cewki moczowej bakterii i nabłonków) a następnie oddajemy odpowiednią ilość moczu (50-100ml) do sterylnego pojemnika. Zakręć jak najszybciej pojemnik.
  • Opisz pojemnik – nie wszystkie laboratoria mają system kodowania, pamiętaj aby opisać pojemnik – Imię, Nazwisko, PESEL. Nie opisuj zakrętki pojemnika tylko jego boczną część.

Materiał powinien być jak najbardziej sterylny, dlatego nigdy nie przelewaj moczu!

Mocz dostarcz jak najszybciej, całodniowe trzymanie moczu w temperaturze pokojowej lub często w damskiej torebce sprawia, że materiał jest nie diagnostyczny.

Wykonujesz badanie samodzielnie?

Testy paskowe oraz testy strumieniowe z moczu:

domowe testy diagnostyczneDomowe testy diagnostyczne obejmują również badania wykonywane z moczu, które można przeprowadzić samodzielnie w domu.

Testy strumieniowe z moczu (test typu flamaster) są zbudowane z plastikowego adaptera służącego do trzymania oraz końcówki chłonnej do pobrania próbki moczu. Test strumieniowy posiada okno na którym znajdują się pola odczytu wyniku (wynik pozytywny/negatywny).

Testy strumieniowe z moczu są najwygodniejszym sposobem przeprowadzenia badania z moczu, ponieważ nie wymagają zakupu dodatkowego pojemnika na mocz, a sam sposób wykonania badania jest komfortowy i prosty!

Sprawdź jakie są rodzaje domowych testów diagnostycznych

Wśród dostępnych w aptekach testów do użytku domowego wykonywanych z moczu wyróżniamy:

Test paskowy ma postać paska membrany wykonanej z nitrocelulozy. W tym przypadku konieczne jest zebranie moczu do pojemnika (zawarty w zestawie) a następnie zanurzenie go do wskazanego w ulotce poziomu i odczytanie wyniku badania.

Bibliografia:

[1] Rekomendacje diagnostyki, terapii i profilaktyki zakażeń układu moczowego u dorosłych, „Narodowy Program Ochrony Antybiotyków na lata 2011-2015”.

[2] Tomasik P., Sztefko K. Zasady wykonywania badania ogólnego moczu za pomocą testów paskowych. Med Prakt Pediatria, 2014,1.

[3] Gerber GS., Brendler CB.: Evaluation of the urologic patient: History, physical examination, and the urinalysis [In:] Wein AJ., ed. Campbell-Walsh Urology. 10th ed. Philadelphia, Saunders Elsevier; 2011: chap 3.

[4] Ćwiklińska A., i wsp.: Rozpoznawalność elementów osadu moczu w polskich laboratoriach – analiza wyników programu zewnętrznej oceny jakości w latach 2009 – 2013, Journal of Laboratory Diagnostics 2013,Volume 49, Number 4, 377-387.

[5] Podstawowe procedury laboratoryjne w bakteriologii klinicznej, Wydane przez World Health Organization w 2003,Wydawnictwo Lekarskie PZWL.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *