Niepozorny wróg publiczny! Sprawdź jak wygląda kleszcz…

Domowe testy diagnostyczne | LabHome

jak wygląda kleszczJak wygląda kleszcz? Wbrew pozorom nie jest to dziwne pytanie. Chodź wiele osób kojarzy wygląd kleszcza – nie zawsze łatwo go rozpoznać. Dlaczego? Ponieważ większość osób, szczególnie tych które zetknęły się z kleszczem u swojego czworonoga myśli, że kleszcze zawsze wyglądają jak po żerowaniu – są dość duże i okrągłe.

To błąd, ponieważ w rzeczywistości atakują nas kleszcze „głodne” które są niezwykle małe.

Znanych jest ponad 800 gatunków kleszczy, z czego w Polsce występuje 20 z nich. Największe niebezpieczeństwo czyha ze stronu 2 gatunków kleszczy: kleszcza pospolitego oraz kleszcza łąkowego. Kleszcze w każdym ze stadiów rozwojowych muszą wyssać krew, aby móc przeobrazić się w postać dorosłego kleszcza.

U człowieka zakażenie boreliozą może nastąpić zarówno poprzez ukąszenie dorosłego kleszcza, jak również ukąszenie nimfy lub larwy!

Cykl rozwojowy kleszcza trwa średnio 2-3 lata. W tym czasie każdy kleszcz przechodzi przeobrażenie – z jaj złożonych przez samicę wykluwa się larwa, która po pierwszym żerowaniu przeobraża się w nimfę. Nimfa po kolejnym posiłku przeobraża się w postać dojrzałą.

Cykl rozwojowy kleszcza

Sprawdź, jak wygląda kleszcz w różnych fazach rozwoju

1. Larwa

Larwy wykluwają się zwykle wiosną i mają wielkość ułamka milimetra oraz 6 odnóży (dorosły kleszcz ma 4 pary).

2. Nimfa kleszcza – jak główka od szpilki

nimfa kleszcza

Młode osobniki (tzw. nimfy) mają niejednokrotnie mniej niż 0,5 mm, średnio osiągając 1 mm.
To wielkość porównywalna z ziarnkiem maku lub główką od szpilki.

3. Postać dorosła – jak ziarenko sezamu

postać dorosła kleszcza

Samice kleszczy są największe – bez żerowania, głodne osiągają rozmiar do 3mm. Jest to wielkość porównywalna z ziarnkiem lnu czy sezamu. Gdy kleszcz jest po żerowaniu, pełny krwi zwiększa wielokrotnie swój rozmiar – przekraczając nawet 11mm. Samce kleszcza są mniejsze od samic – rosną do około 2,5mm

Jak kleszcz namierza swoją ofiarę?

Szukając źródła krwi – kleszcz reaguje na różne bodźce pochodzące od żywiciela m.in.:

  • oddech – wzrost stężenia dwutlenku węgla w otoczeniu
  • wibracje, dotyk
  • zapach człowieka lub zwierzęcia
  • promieniowanie cieplne

Jak wygląda kleszcz wbity w skórę?

jak wygląda kleszcz wbity w skórę

Jeżeli mamy do czynienia z głodnym kleszczem lub nimfą – najczęściej na skórze widzimy tylko kropkę. Musimy się nieco bardziej przyjrzeć, aby gołym okiem zauważyć odnóża i zidentyfikować kleszcza. Właśnie z powodu małych rozmiarów pasożyta wiele osób nie wie albo nie pamięta, że miało kontakt z kleszczem. Dodatkowo ślina kleszczy zawiera substancje znieczulające i spowalniające proces krzepnięcia krwi – ukąszenie kleszcza może więc być bezbolesne i niezauważone.

Dowiedź się dlaczego tak łatwo przegapić ukąszenie kleszcza…

Do 50% pacjentów chorych na boreliozę zaprzecza ugryzieniu przez kleszcza podczas wywiadu. Czyli po prostu nie zauważyła momentu ukąszenia.

Dodatkowo, nie każdy zdaje sobie sprawę z potencjalnego ryzyka jakie niesie za sobą ukąszenie kleszcza. Jeżeli zauważysz u Siebie kleszcz lub ślad po ukąszeniu – dla pewności po kilku tygodniach wykonaj test na boreliozę. Badanie możesz wykonać w laboratorium medycznym lub korzystając z testu na boreliozę z krwi dostępnego w aptekach – sprawdź

Nierozpoznana borelioza jest bardzo groźną chorobą, która ma ciężkie powikłania i poważne konsekwencje zdrowotne. Nie lekceważ objawów – zbadaj się!

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *