730 332 383

Niepozorny wróg publiczny! Sprawdź jak wygląda kleszcz…

jak wygląda kleszczJak wygląda kleszcz? Wbrew pozorom nie jest to dziwne pytanie. Chodź wiele osób kojarzy wygląd kleszcza – nie zawsze łatwo go rozpoznać. Dlaczego? Ponieważ większość osób, szczególnie tych które zetknęły się z kleszczem u swojego czworonoga myśli, że kleszcz wbity w skórę zawsze wygląda jak po żerowaniu – jest duży i okrągły.

To błąd, ponieważ w rzeczywistości atakują nas kleszcze „głodne” które są niezwykle małe i czasem trudne do rozpoznania “gołym okiem”.

Znanych jest ponad 800 gatunków kleszczy, z czego w Polsce występuje 20 z nich. Największe niebezpieczeństwo czyha ze stronu 2 gatunków kleszczy: kleszcza pospolitego oraz kleszcza łąkowego. Kleszcze w każdym ze stadiów rozwojowych muszą wyssać krew, aby móc przeobrazić się w postać dorosłego kleszcza.

U człowieka zakażenie boreliozą może nastąpić zarówno poprzez ukąszenie dorosłego kleszcza, jak również ukąszenie nimfy lub larwy!

Cykl rozwojowy kleszcza trwa średnio 2-3 lata. W tym czasie każdy kleszcz przechodzi przeobrażenie – z jaj złożonych przez samicę wykluwa się larwa, która po pierwszym żerowaniu przeobraża się w nimfę. Nimfa po kolejnym posiłku przeobraża się w postać dojrzałą.

Sprawdź, jak wygląda kleszcz w różnych fazach rozwoju

Larwa – wykluwa się wiosną i ma wielkość ułamka milimetraLarwa kleszcz nimfa kleszczasamiec samica kleszcza
Nimfa kleszcza – jak główka od szpilki

jak wygląda nimfa kleszcza
Młode osobniki (tzw. nimfy) mają niejednokrotnie mniej niż 0,5 mm, średnio osiągając 1 mm.
To wielkość porównywalna z ziarnkiem maku lub główką od szpilki.

Postać dorosła – jak ziarenko sezamu

jak wygląda postać dorosła kleszcza
Samice kleszczy są największe – bez żerowania, głodne osiągają rozmiar do 3 mm. Jest to wielkość porównywalna z ziarnkiem lnu czy sezamu. Gdy kleszcz jest po żerowaniu, pełny krwi zwiększa wielokrotnie swój rozmiar – przekraczając nawet 11 mm. Samce kleszcza są mniejsze od samic – rosną do około 2,5 mm

Jak kleszcz namierza swoją ofiarę?

Szukając źródła krwi – kleszcz reaguje na różne bodźce pochodzące od żywiciela m.in.:

  • oddech – wzrost stężenia dwutlenku węgla w otoczeniu
  • wibracje, dotyk
  • zapach człowieka lub zwierzęcia
  • promieniowanie cieplne

Jak wygląda kleszcz wbity w skórę?

jak wygląda kleszcz wbity w skórę
Jeżeli mamy do czynienia z głodnym kleszczem lub nimfą – najczęściej na skórze widzimy tylko kropkę. Musimy się nieco bardziej przyjrzeć, aby gołym okiem zauważyć odnóża i zidentyfikować kleszcza. Właśnie z powodu małych rozmiarów pasożyta wiele osób nie wie albo nie pamięta, że miało kontakt z kleszczem. Dodatkowo ślina kleszczy zawiera substancje znieczulające i spowalniające proces krzepnięcia krwi – ukąszenie kleszcza może więc być bezbolesne i niezauważone.

Do 50% pacjentów chorych na boreliozę zaprzecza ugryzieniu przez kleszcza podczas wywiadu. Czyli po prostu nie zauważyła momentu ukąszenia.

Dowiedź się, dlaczego większość osób nie zauważa ukąszenia kleszcza

Dodatkowo, nie każdy zdaje sobie sprawę z potencjalnego ryzyka jakie niesie za sobą ukąszenie kleszcza. Jeżeli zauważysz u Siebie kleszcza lub ślad po ukąszeniu – dla pewności po kilku tygodniach (najlepiej po 6) wykonaj badanie na boreliozę z krwi. Możesz je wykonać w laboratorium medycznym lub korzystając z testu na boreliozę z krwi oferowanego w aptekach – sprawdź dostępność

Sprawdź, jak wykonać taki test

Nierozpoznana borelioza jest bardzo groźną chorobą, która ma ciężkie powikłania i poważne konsekwencje zdrowotne. Nie lekceważ objawów – zbadaj się!

Więcej na temat objawów boreliozy znajdziesz tutaj

Autor: mgr inż. Monika Byrska

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *