730 332 383

MENO-Check® pytania i odpowiedzi

PYTANIA I ODPOWIEDZI

1. Jak działa test MENO-Check®?

U większości kobiet średni cykl miesiączkowy trwa 28 dni. Wydzielanie FSH (hormonu folikulotropowego) powoduje dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych, natomiast wydzielanie LH (hormonu luteinizującego) wywołuje owulację. Ustalenie poziomu FSH i LH jest wskazane przy wykrywaniu braku miesiączki oraz cykli bezowulacyjnych. Menopauza najczęściej dotyczy kobiet w wieku od 45 do 55 lat a jej rozpoczęcie zależy głównie od predyspozycji osobniczych, przy czym średnia wieku wynosi 51 lat. Menopauza jest naturalnym procesem spowodowanym przez zmianę równowagi hormonalnej w organizmie kobiety. Często pierwszym objawem sugerującym wejście w etap przekwitania są nieregularne cykle menstruacyjne. Inne symptomy takie jak: uderzenia gorąca, bezsenność, kołatanie serca, owrzodzenia jamy ustnej, zapalenie dziąseł, wypadanie włosów, suchość pochwy, osteoporoza, dreszcze lub nadmierne pocenie się również mogą wskazywać na menopauzę. Test MENO-Check® wykrywa obecność podwyższonego poziomu hormonu folikulotropowego (FSH) w moczu, co wskazuje na menopauzę.

2. Kiedy można wykonać test?

Test może być wykonany w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego.

3. Jaki jest najlepszy moment, aby wykonać test?

Test można przeprowadzić w dowolnym momencie dnia, jednak pierwszy poranny mocz zawiera największą ilość FSH co umożliwia uzyskanie najlepszych wyników.

4. Czy istnieje możliwość uzyskania nieprawidłowych wyników testu?

Jeżeli wszystkie wskazówki użytkowania testu są skrupulatnie przestrzegane, wynik badania jest wiarygodny.

Nieprawidłowy wynik może być rezultatem użycia testu, który przed wykonaniem badania uległ zawilgoceniu. Ponadto, wynik testu MENO-Check® może być w nielicznych przypadkach zafałszowany (dodatni wynik testu stwierdzany u młodych kobiet). W przypadku niespodziewanych lub sprzecznych wyników zaleca się konsultacje z lekarzem, ponieważ występowanie niektórych schorzeń i problemów zdrowotnych, może powodować błędną diagnozę.

5. Pozostawiłam końcówkę chłonną w moczu przez czas dłuższy niż 10 sekund. Czy uzyskam poprawny wynik?

TAK
Dodatkowe kilka sekund nie będzie miało wpływu na wynik.

6. Pozostawiłam końcówkę chłonną w moczu przez czas krótszy niż 5 sekund. Czy uzyskam poprawny wynik?

NIE
Ponieważ objętość próbki może być niewystarczająca.

7. Co powinnam zrobić, jeżeli wynik testu jest pozytywny?

Jeżeli test wskaże wynik pozytywny, należy wykonać kolejne badanie po czasie od 5 do 7 dni, ponieważ stężenie FSH zmienia się w ciągu cyklu miesiączkowego. Jeżeli dwa kolejne badania wskażą wynik pozytywny, sugeruje to przejście w okres menopauzy. W tym przypadku zaleca się konsultacje z lekarzem, celem potwierdzenia diagnozy.

8. Co powinnam zrobić, jeżeli wynik testu jest negatywny?

Wynik negatywny oznacza, że stężenie FSH w moczu jest niższe niż 25 mIU/mL, co wskazuje że prawdopodobnie nie rozpoczął się jeszcze proces menopauzy.

Jeżeli zaobserwowałaś inne objawy wskazujące na menopauzę, zaleca się aby wykonać kolejny test po 40 do 60 dniach lub skonsultować się z ginekologiem.

9. Czy test może być stosowany jako metoda antykoncepcji?

NIE
Test nie jest przeznaczony do tego celu i nie powinien być wykorzystywany jako metoda antykoncepcji.

10. Czy odstawienie antykoncepcji hormonalnej (pigułki) ma wpływ na wynik testu?

Jeżeli korzystałaś z antykoncepcji hormonalnej i niedawno przerwałaś terapię, możliwe jest że najbliższe cykle miesiączkowe mogą być nieregularne, co może mieć istotny wpływ na wynik testu. Przed użyciem testu strumieniowego MENO-Check® zaleca się odczekanie dwóch kolejnych cykli.

11. Osiągnęłam wiek uznawany za okres przekwitania. Wykonałam test, którego wynik był pozytywny, jednak mój cykl menstruacyjny nadal jest regularny. Dlaczego?

Pozytywny wynik testu wskazuje, że poziom FSH jest równy lub wyższy niż 25 mIU/mL co oznacza, że w organizmie mogą zachodzić już zmiany w ramach procesu menopauzy.

Menopauza jest zdefiniowana jako ustanie miesiączkowania przez okres co najmniej 12 miesięcy. Przekwitanie jako naturalna biologiczna zmiana w życiu kobiety jest procesem stopniowym, poprzedzonym okresem przedmenopauzalnym.

Pozytywny wynik testu podczas trwania niezaburzonego cyklu miesiączkowego oznacza, że prawdopodobnie jesteś w fazie przedmenopauzalnej.

12. Jaka jest dokładność strumieniowego testu MENO-Check®?

Test strumieniowy MENO-Check® jest bardzo dokładny, co potwierdza fakt, że jest stosowany od ponad 10 lat przez specjalistów. Raporty oceny pokazują ogólną zgodność w wysokości 92,8% w odniesieniu do metody referencyjnej.

ZBADAJ SIĘ!

wybierz: MENO-Check®

meno check

BAZA WIEDZY

test menopauzalny