Menopauza

Menopauza

| FAKTY na temat zmian hormonalnych

Czas powolnego wygasania czynności jajników i zmiana rytmu miesiączkowania są naturalnym procesem spowodowanym przez zmianę równowagi hormonalnej w organizmie dojrzałej kobiety. Znaczącej redukcji płodności w tym okresie towarzyszą kolejne zmiany – spadek stężenia estradiolu, niedobór inhibin jajnikowych oraz narastający wzrost stężenia hormonu folikulotropowego (FSH).

Menopauza zwykle dotyka kobiety średnio w wieku 51 lat (95% kobiet w wieku 45–55 lat). Nieregularne cykle menstruacyjne są oznaką poprzedzającego menopauzę czasu klimakterium (zwanego też przekwitaniem).

Wydłużenie średniej długości życia ludzi spowodowało, że w przypadku kobiet około 1/3 tego czasu przypada w okresie po menopauzie.

W okresie menopauzy (obejmującym zarówno okres pre-, jak i pomenopauzalny) kobiety zgłaszają wiele dolegliwości, które wcześniej nie występowały. Zaburzenia te dotyczą praktycznie wszystkich aspektów biologicznego życia kobiety – obejmują zmiany w sferze psychicznej, jak również funkcjonowanie wielu narządów.

| MENOPAUZA – jak rozpoznać jej początki?

Menopauza jest określana jako ostatnie krwawienie miesiączkowe, po którym w ciągu kolejnych 12 miesięcy miesiączka nie występuje i nie stwierdza się żadnych patologicznych przyczyn tego stanu. Jest to skutek wielu zmian, które rozpoczęły się i postępują w organizmie kobiety kilka lat wcześniej (średnio 5-6 lat).

W wieku rozrodczym obserwuje się cykliczne zmiany zachodzące w organizmie kobiety pod wpływem ciągłej modyfikacji stężeń hormonów. U większości kobiet średni cykl miesiączkowy trwa 28 dni. Stężenie hormonu FSH zmienia się w ciągu cyklu miesiączkowego a jego wydzielanie m.in. indukuje dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych.

Test na menopauzę MENO-CHECK wykrywa w moczu FSH na poziomie równym lub wyższym niż 25 mIU/ ml.

Jeżeli test wykonany w ciągu jednego cyklu wskaże dwukrotnie wynik pozytywny, oznacza to stały podwyższony poziom FSH i sugeruje, że w organizmie mogą zachodzić zmiany w ramach procesu menopauzy.

| DOMOWA DIAGNOZA – Wykonaj test samodzielnie w swoim domu

Możliwość wykonania testu diagnostycznego w warunkach domowych stanowi atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnego sposobu wykonywania badań w laboratorium. Zapewnia natychmiastowa dostępność i krótki czas w jakim uzyskujemy wiarygodny wynik badania.

Działania profilaktyczne, w których istotne znaczenie mają również preferencje pacjentki, mogą okazać się niezwykle skuteczne w zapobieganiu rozwoju schorzeń w wieku około/i menopauzalnym.

Badanie poziomu FSH jest elementem bilansu zmian zachodzących w organizmie dojrzałej kobiety.

Menopauza stanowi nowe wyzwanie a akceptacja dokonujących się zmian jest kluczowa, odkryj i zaplanuj ten nowy etap Twojego życia – to jest najlepszy moment!

ZBADAJ SIĘ!

wybierz: MENO-Check

Test na menopauzę

Oceny gości
[Ilość ocen: 1 Średnia ocena: 5]