730 332 383

Menopauza

menopauzaMenopauza – fakty na temat zmian hormonalnych

Menopauza i poprzedzające ją klimakterium (zwane też przekwitaniem) oznacza okres w życiu kobiety, kiedy jej ciało powoli traci zdolność do reprodukcji. Czas powolnego wygasania czynności jajników i zmiana rytmu miesiączkowania są naturalnym procesem spowodowanym przez zmianę równowagi hormonalnej w organizmie dojrzałej kobiety. Jajniki nie uwalniają jajeczek, a więc kobieta nie może już zajść w ciążę.

Obecnie w okresie menopauzalnym jest ponad 8 mln kobiet, co stanowi 30% wszystkich kobiet w Polsce.

Co to jest menopauza?

Jest to ostatnie krwawienie miesiączkowe, po którym w ciągu kolejnych 12 miesięcy miesiączka nie występuje i nie stwierdza się żadnych patologicznych przyczyn tego stanu. Jest to skutek wielu zmian, które rozpoczęły się i postępują w organizmie kobiety kilka lat wcześniej (średnio 5-6 lat). Przekwitanie zwykle dotyka kobiety średnio w wieku 51 lat (95% kobiet zauważa pierwsze symptomy menopauzy w wieku 45–55 lat). Nieregularne cykle menstruacyjne są oznaką poprzedzającego menopauzę czasu klimakterium.

Globalne wydłużenie średniej długości życia ludzi spowodowało, że w przypadku kobiet około 1/3 tego czasu przypada w okresie po menopauzie.

Życie po menopauzie to nowe wyzwanie dla kobiety!

Przekwitanie, nie jest już tematem tabu. Kobiety otwarcie mówią zarówno o obawach jak i nowych możliwościach, które niesie za sobą ten symboliczny czas. W nowym okresie życia najważniejsza jest świadomość dokonujących się zmian oraz akceptacja własnej osoby.

Przekwitanie kończy pewien biologiczny rozdział w życiu kobiety, ale jest również początkiem okresu pełnego stabilizacji oraz świadomości własnego ciała. Dla wielu kobiet, życie po menopauzie zyskuje zupełnie inny wymiar. Wiele z nich ma już za sobą trudy rodzicielstwa i może w pełni zaangażować się w własny rozwój.

Dla wielu kobiet to najbardziej twórczy, świadomy i piękny okres w życiu.

Warto mieć świadomość, zbadać się i zaplanować ten nowy etap Twojego życia. Test na menopauzę jest jednym z elementów wskazujących na zmiany zachodzące w organizmie dojrzałej kobiety.

Jak rozpoznać początki klimakterium?

Ponad 1/3 życia kobiety przypada na okres po menopauzie. Wchodząca w okres klimakterium kobieta traci „parasol ochronny” hormonów (głównie estrogenów) co powoduje, że w jej organizmie zachodzi wiele zmian. Czasem objawy przekwitania trudno odróżnić od innych dolegliwości.

Jakie są objawy menopauzy?

  • uderzenia gorąca
  • zlewne poty
  • uczucie kołatania serca
  • nawracające infekcje dróg moczowych
  • obniżenie i wypadanie narządów płciowych
  • nietrzymanie moczu
  • zaburzenia libido
  • objawy psychiczne – nerwowość, obniżenie nastroju, depresja
  • zmniejszenie elastyczności skóry, nadmierne wypadanie włosów
  • zmiany w układzie kostnym, osteoporoza

Przekwitanie rozpoczyna się kiedy hormon FSH wzrasta

W wieku rozrodczym, gdy kobieta miesiączkuje obserwuje się cykliczne zmiany zachodzące w organizmie kobiety pod wpływem modyfikacji stężenia hormonów. U większości kobiet średni cykl miesiączkowy trwa 28 dni. Stężenie hormonu folikulotropowego (FSH) zmienia się w ciągu cyklu miesiączkowego. Jego wydzielanie m.in. skutkuje dojrzewaniem pęcherzyków jajnikowych.

Znaczącej redukcji płodności w okresie przekwitania towarzyszą zmiany hormonalne takie jak:

  • spadek stężenia estradiolu
  • niedobór inhibin jajnikowych
  • narastający wzrost stężenia hormonu folikulotropowego (FSH)

Przekwitanie jest to stan, w którym stężenie FSH w moczu jest stale na poziomie równym lub wyższym niż 25 mIU/ ml.

Test na menopauzę – kiedy powinnaś go zrobić?

Badanie FSH jest podstawą bilansu zmian, jakie zachodzą w organizmie dojrzałej kobiety. Badanie możesz wykonać w laboratorium medycznym lub samodzielnie w domu, przy użyciu testów menopauzalnych. Są one nieinwazyjne oraz zdecydowanie tańsze niż specjalistyczne badania laboratoryjne. Wiarygodność testów z moczu jest bardzo wysoka.

Jeżeli zbliżasz się do okresu przekwitania – obserwuj swoje ciało i wykonaj test na menopauzę. Wiedza o zachodzących zmianach pozwoli Ci się przygotować i zadbać lepiej o swoje zdrowie.

Wykonaj 2 testy menopauzalne!

MENO-Check

Aby uniknąć pomyłki i stwierdzić stały, podwyższony poziom FSH musisz wykonać 2 testy z moczu. Badanie należy wykonać jedno po drugim, w odstępie kilku dni. Jedynie dwa wyniki pozytywne świadczą o wejściu w okres menopauzy. Test na menopauzę MENO-Check wykrywa w moczu FSH na poziomie równym lub wyższym niż 25 mIU/ ml. Wykonanie testu daje szybką i wiarygodną odpowiedź.

Miesiączka a menopauza? Przekwitanie jako naturalna zmiana w życiu kobiety, jest procesem stopniowym. Pozytywny wynik testu podczas niezaburzonego cyklu miesiączkowego oznacza, że prawdopodobnie jesteś w fazie przedmenopauzalnej. Test możesz wykonać zanim dostrzeżesz pierwsze sygnały menopauzy.

Menopauza stanowi nowe wyzwanie, a akceptacja dokonujących się zmian jest kluczowa. Odkryj i zaplanuj ten nowy etap Twojego życia…

Jak rozpoznać menopauzę?

Bibliografia: 

[1] Pertyński. T, Stachowiak G.: Menopause – facts and controversies, Endokrynologia Polska/Polish Journal of Endocrinology 2006; 5 (57).
[2] Sobczuk A.: Diagnostyka i leczenie nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych u kobiet w okresie około- i pomenopauzalnym. Nowa Medycyna 1998; 15: 34–36.
[3] Stachowiak G.:Hemostaza w okresie menopauzalnym. W: Pertyński T (red.). Diagnostyka i terapia wieku menopauzalnego. Urban & Partner, Wrocław 2004; 159–174.
[4] Koligat D. i wsp.: Występowanie depresji i lęku u kobiet w okresie menopauzy, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 3 (44) 2015.