730 332 383

Alergeny nie czekają na wiosnę, atakują cały rok! Sprawdź objawy alergii.

alergia objawyNajczęściej o alergii słyszymy w sezonie wiosennym, kiedy wiele osób odczuwa nieprzyjemne objawy alergii wywołane przez pyłki roślin. Kichanie, łzawienie, wysypki skórne czy ból brzucha to tylko niektóre z symptomów uczulenia.

Warto jednak pamiętać, że większość alergenów jest obecna w środowisku przez cały rok!

Co za tym idzie – czasem kichanie nie jest oznaką przeziębienia a biegunka, nie musi być zatruciem.  Za wiele objawów odpowiada właśnie stan zapalny wywołany procesem alergicznym. Szczególnym przypadkiem nadwrażliwości jest alergia pokarmowa, która powoduje nie tylko zaburzenia układu pokarmowego, ale również zmiany skórne.

Jak wynika z danych Europejskiej Akademii Alergii i Immunologii Klinicznej dziś ponad 17 000 000 Europejczyków choruje na alergię pokarmową.  W ciągu ostatniej dekady liczba osób z alergią pokarmową podwoiła się, a ilość wstrząsów anafilaktycznych wywołanych przez alergeny pokarmowe wzrosła ponad 7-krotnie.

Z kolei alergia wziewna występuje po wniknięciu do organizmu alergenu wraz z wdychanym powietrzem. Alergia na roztocza kurzu domowego może dotyczyć nawet ponad 130 mln ludzi na całym świecie.

Chcesz wiedzieć więcej na temat alergii oraz tego w jaki sposób dochodzi do uczulenia – wejdź tutaj

Alergia pokarmowa – czy w Twojej diecie jest nietolerowany alergen?

Alergia pokarmowa (klasyczne uczulenie, IgE-zależna) to natychmiastowa i najczęściej gwałtowna reakcja organizmu na obecność antygenu, który jest składnikiem pokarmu. Szacuje się, że ten rodzaj alergii występuje u 6-8% dzieci. Najczęściej objawy alergii pokarmowej rozwijają się u niemowląt już w pierwszych miesiącach życia – tuż po narodzinach. Jest to również najczęstszy typ alergii u dorosłych. W pierwszym etapie zaburzenia dotyczą głównie układu pokarmowego, później kolejno skóry oraz układu oddechowego.

U podstaw tak rozległych i zróżnicowanych objawów jest stan zapalny wywołany m.in. przez Histaminę – czyli czynnik prozapalny uwalniany z komórek podczas procesu alergicznego.

Nierozpoznana alergia pokarmowa uniemożliwia wyeliminowanie alergenu z diety. Powoduje to przewlekły stan zapalny i generuje wiele późniejszych schorzeń.

Jak rozpoznać objawy alergii?

objawy alergii

Dynamika procesu alergicznego i występowanie zmian jest bardzo zróżnicowane. Może mieć charakter nagły i ostry (niebezpieczny wstrząs anafilaktyczny) bądź przewlekły (np. znikomy przyrost masy ciała u dzieci).  Objawy dotyczą wielu narządów, stąd warto sprawdzić co powinno nas zaniepokoić.

1. Układ oddechowy

 • powstanie obrzęku, przekrwienie i zaczerwienienia (np. gardła, języka, krtani)
 • wzmożone wydzielanie śluzu – katar, kichanie (często napadowe)
 • kaszel – zazwyczaj silny i suchy
 • astma oskrzelowa – duszność

2. Oczy

 • łzawienie, swędzenie i pieczenie oczu
 • zaczerwienienie, zapalenie spojówek
 • przekrwienie oraz obrzęk powiek

3. Układ pokarmowy

 • bóle brzucha, wzdęcia, niestrawność, uczucie ciężkości
 • zaparcia lub biegunki (często przewlekłe)
 • nudności i wymioty
 • uczucie przelewania w brzuchu
 • odbijanie

4. Skóra

 • zmiany skórne – wysypki, wypryski (wysypka pokrzywkowa), palmy
 • atopowe zapalenie skóry (łuszczące, swędzące zmiany)
 • wyprysk alergiczny – często zmiana na skórze pęka i sączy się

5. Uszy

 • nawracające wysiękowe zapalenia uszu

6. Ogólne

 • brak przyrostu masy ciała u dzieci
 • utrata masy ciała u dorosłych
 • osłabienie odporności, podatność na infekcje
 • obrzęki
 • bóle głowy, uczucia ciągłego zmęczenia – u dorosłych często ignorowane i przypisywane stresowi oraz przemęczeniu
 • wzmożona reakcja alergiczna może powodować nagły spadek ciśnienia krwi, omdlenie, obkurczenie mięśni gładkich (np. tchawicy powodując duszności, mięśniówki jelit powodując biegunkę lub skurcz macicy mogący u ciężarnych być przyczyną poronienia

Zauważyłem objawy, co dalej? Jakie testy alergiczne wykonać?

Diagnostyka alergii obejmuje dwa etapy – badania podstawowe oraz diagnostykę rozszerzoną. Wszystko uzupełnione o szczegółowy wywiad kliniczny.

1. Badanie przesiewowe (podstawowe) – badanie IgE

Pierwszym podstawowym badaniem jest oznaczenie poziomu przeciwciał IgE w krwi. W laboratorium badanie znane jest jako IgE całkowite. Jest to pula przeciwciał, której stężenie w krwi podnosi się w wyniku procesu alergicznego. Ponieważ większość alergii zachodzi na drodze IgE- zależnej (ze wzrostem przeciwciał IgE w krwi) jest to pierwszy sygnał, że odczuwane objawy mogą być wynikiem alergii.

Dlatego zanim zdecydujemy się na specjalistyczne, drogie badania alergiczne – warto najpierw oznaczyć w krwi poziom IgE.

Badanie IgE można wykonać praktycznie w każdym laboratorium medycznym. W tym celu trzeba udać się na pobranie krwi oraz następnie czekać  na wynik badania.

Alternatywą są domowe testy diagnostyczne, które zyskują na coraz większej popularności. Szybki test alergiczny  ALLERGY-Check® LabHome można nabyć w Aptece. Test pozwala na stwierdzenie podwyższonego poziomu immunoglobuliny IgE, co stanowi pierwszy etap wykrycia alergii. Jeżeli poziom IgE przekracza normę należy udać się do lekarza, który na podstawie wywiadu klinicznego rozszerzy diagnostykę w poszukiwaniu konkretnego alergenu. Wykonanie badania w ten sposób jest komfortowe, szybkie i równie skuteczne co w laboratorium.

Wiarygodność uzyskiwanego wyniku wynosi 97%

Zamów online test alergiczny ALLERGY-Check®

Test alergiczny

2. Badania rozszerzające – testy alergiczne z krwi oraz test skórne

badanie alergenów

Oba typy testów mają za zadanie wskazać alergen lub grupę alergenów, na które jesteśmy uczuleni. Testy skórne oceniają reakcję organizmu na bezpośredni kontakt z alergenem, natomiast testy z krwi (tzw. panele alergologiczne lub swoiste IgE) szukają specyficznych alergenowo przeciwciał IgE.

Panele alergologiczne są to zestawy badań, skomponowane w taki sposób, aby wykryć uczulenie na pewną grupę alergenów.

Przykład: jeżeli podstawowe badanie IgE wskaże wynik ponad normę, a dodatkowo uda nam się powiązać objawy alergii np. ze spożywanym pokarmem – wtedy decydujemy się na wykonanie panelu pokarmowego, który zawiera zestaw najbardziej popularnych alergenów.  

Równie ważne jak sama diagnostyka jest obserwowanie organizmu – w jakim czasie pojawiają się objawy, czy nasilają się w zetknięciu z czymś konkretnym, czy zmieniają się sezonowo, jak się objawiają. Są to cenne wskazówki, które pozwalają na prawidłowe rozpoznanie alergenu, co pozwoli na wyeliminowanie alergenu (np. z diety) lub podjęcie leczenia.

Prawidłowe rozpoznanie alergii pozwoli na wyeliminowanie alergenu lub podjęcie leczenia.

Bibliografia:

[1] Michalczuk M. , Sybilski A.: Nietolerancje pokarmowe, Pediatr Med Rodz 2010, 6 (3), p. 189-193.

[2] Samoliński B.: Alergia na roztocza. Alergia 2007; 4: 21-27. 9.

[3] Lange J., Krauze A., Kulus M.: Postępowanie z dzieckiem z alergią wziewną. Standardy Medyczne: Pediatria 2010; 7: 284-294.

[4] Nowak-Węgrzyn A., Sampson H.A.: Alergia na pokarmy – postępy minionej dekady: styczeń 1998 – styczeń 2008. Med. Prakt. – Pediatria 2008; 6: 15-23. 34.

[5]Wąsowska-Królikowska K., Krogulska A.: Alergia przewodu pokarmowego u dzieci, przebieg kliniczny, diagnostyka, leczenie. Przegl. Pediatr. 2006; 36: 125-133.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *