Objawy Boreliozy – czemu tak trudno rozpoznać Boreliozę?

Domowe testy diagnostyczne | LabHome

Wiele osób zmagających się z boreliozą zadaje sobie pytanie ‘dlaczego tak późno zauważyłem, że dzieje się coś niedobrego, jak mogłem przegapić objawy?’ Niestety wbrew panującej opinii ukąszenie kleszcza często pozostaje niezauważone, a same objawy boreliozy nie są na tyle charakterystyczne żeby umożliwić łatwe rozpoznanie choroby.

Jak atakuje borelioza?

Podczas ukąszenia krętki Borrelia, bytujące w kleszczu mogą przekraczać barierę skóry. Wniknięcie do naszego organizmu powoduje, że bakterie rozpoczynają inwazję lokalną (w miejscu ukąszenia) oraz mogą przedostać się do różnych narządów za pośrednictwem krwi.

Borelioza to podstępna infekcja, ma ona bardzo różnorodny obraz kliniczny:

 1. Może mieć przebieg bezobjawowy, co zdecydowanie utrudnia diagnostykę
 2. Może dawać tylko objawy skórne (np. rumień wędrujący, wysypki, zmiany skórne)
 3. Może ujawniać się w postaci rozsianej, czyli z zajęciem dużej liczby narządów i tkanek

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy boreliozy?

Pierwsze symptomy choroby mogą pojawiać się już po 3 dniach.
Jednak zazwyczaj zmiany obserwuje się po okresie 1-4 tygodni od zakażenia.

Przyjmuje się umowny podział boreliozy na 3 fazy zakażenia:

 1. Pierwsza faza infekcji (tzw. wczesna zlokalizowana) trwa średnio od 3 do 40 dni od ukąszenia przez zakażonego kleszcza.

Najbardziej charakterystyczna zmianą tego okresu jest rumień wędrujący

objawy boreliozy

 • zmiana skórna pojawia się zwykle po 1–3 tygodniach, maksymalne do 3 miesięcy od uką­szenia.
 • ma początkowo formę plamy, która szybko rozszerza się obwodowo z utworze­niem centralnego przejaśnienia.
 • o pewnym rozpoznaniu można mówić, gdy zmiana powiększa się i w ciągu kilku dni przekroczy średnicę 5 cm (jeżeli pacjent nie stosował antybioty­ków).

Pamiętaj! rumień wędrujący pojawia się nie wcześniej niż 3 dni po ukąszeniu. Jest to ważne ponieważ  rumień alergiczny lub zamiana po ukąszeniu innego pojawia się w ciągu 1-3 dni i nie utrzymuje się na skórze zbyt długo.

Rumień wędrujący wystarczy do rozpoznania boreliozy. W tym przypadku nie jest konieczne wykonywania badań serologicznych (z krwi) w celu potwierdzenia rozpoznania boreliozy.

Niestety rumień wędrujący mimo, że jest najbardziej charakterystycznym objawem występuje niezwykle rzadko. Szacuje się, ze tylko u 2-5% zarażonych.

 1. Druga faza infekcji (tzw. wczesna rozsiana) rozwija się po kilku tygodniach lub miesiącach od zakażenia. Faza rozsiana związana jest z transportem bakterii z krwią i limfą do różnych narządów organizmu – stawów, serca czy układu nerwowego.
 1. Trzecia faza infekcji (późna, przewlekła) stanowi przetrwałe zakażenie, które rozwija się w okresie od roku do kilku lat od zakażenia. 

Nie pomyl boreliozy z przeziębieniem!

Na początku infekcji możesz obserwować szereg niespecyficznych dolegliwości – gorączka, osłabienie, bóle głowy, zapalenie spojówek, bóle stawowo-mięśniowe. Często mylnie przypisywanym grypie, przeziębieniu lub ogólnemu osłabieniu organizmu.

Na co zwrócić uwagę?

Borelioza nie przebiega zawsze jednakowo, może przyjmować różne postacie. Zależy to od miejsca umiejscowienia się bakterii w organizmie.

Zwróć szczególną uwagę na niepokojące objawy ze strony stawów, serca czy układu nerwowego:

 1. Postać stawowa – gdy bakterie umiejscowią się w stawach.
 • bóle kostno-stawowe, obrzęki i uczucie ocieplenia stawu występują asymetrycznie (np. tylko jedno kolano)
 • ból można odczuwać w jednym lub kilku stawach naraz
 • bóle nie są systematyczne, mają zmienny przebieg i powracają nieregularnie. Najczęściej boreliozę obserwuje się w dużych stawach kończyn np. łokciach czy kolanach.
 1. Postać kardiologiczna – jest spowodowana zajęciem przez krętki mięśnia sercowego.
 • odczuwanie duszności
 • występowanie omdleń
 • zmniejszona tolerancji wysiłkowej, szybkie przemęczanie się
 • zawroty głowy
 • bóle zamostkowe
 • uczucie kołatania serca
 1. Postać neurologiczna tzw. neuroborelioza – w przypadku niezdiagnozowanej choroby może rozwijać się latami, prowadząc do ciężkich zmian w układzie nerwowym.
 • bóle głowy
 • zaburzenia świadomości
 • napady drgawkowe
 • niedowład kończyn dolnych i górnych
 • zaburzeniami mikcji (np. nietrzymanie moczu)
 • zaburzenie koordynacji ruchowej.

Należy pamiętać, że objawy boreliozy mogą mieć charakter napadowy. Również częstotliwość i ich nasilenie mogą być zmienne.

A co jeśli nie wiem czy ukąsił mnie kleszcz lub po ukąszeniu nie pojawiły się żadne objawy boreliozy? Czy to znaczy, że nie mam powodu do zmartwień? 

Niestety nie. Wiele osób zaprzecza, ze kiedykolwiek zostało ukąszone przez kleszcza a często z powodu małego rozmiaru pajęczaka, po prostu nie zauważamy ukąszenia. Brak objawów lub ich przegapienie skutkuje nierozpoznaniem infekcji a co za tym idzie, również brakiem antybiotykoterapii.

Najbardziej skutecznym sposobem wykrywania infekcji jest test na boreliozę. Możesz udać się do laboratorium lub kupić test na boreliozę w aptece. W obu przypadkach w krwi wykrywane są cząsteczki układu odpornościowego, które powstają w wyniku rozwoju boreliozy.

Testy na boreliozę w aptece wykrywają wczesną fazę choroby i stanowią element profilaktyki. Jeżeli miałeś niedawno kontakt z kleszczem lub byłeś narażony na szczególną ekspozycję (wycieczki leśne, dużo czasu na łonie natury) i nie wiesz czy nie przegapiłeś momentu ukąszenia zrób badanie na boreliozę.

Oceny gości
[Ilość ocen: 3 Średnia ocena: 4.7]

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *