Sprawdź jakie są typowe objawy kiły – jak rozpoznać syfilis?

Domowe testy diagnostyczne | LabHome

Kiła dominuje w Polsce wsród chorób przenoszonych drogą płciową…

objawy kiły

Uwaga kiła! To hasło do niedawna nie miało żadnego zastosowania we współczesnym zachodnim świecie. Obecnie tak nie jest! Lekarze i diagności alarmują! Mamy do czynienia z powrotem kiły. Dowiedź się więcej na temat tej choroby, sprawdź objawy kiły.

Wiele osób, prowadzących aktywny seksualnie tryb życia oraz podejmujących się ryzykownych zachowań seksualnych nie ma świadomości na temat zagrożenia jakie niosą ze sobą choroby przenoszone drogą płciową. Jak do nich dochodzi, jakie są objawy oraz jak zapobiegać tym chorobom.

Dodatkowo skalę niebezpieczeństwa potęguje fakt, że zdecydowana większość chorób wenerycznych przebiega latami bezobjawowo. Co oznacza że osoby zarażone nie wiedzą o tym fakcie i mogą przenosić choroby na innych ludzi.

Ponad 1,5 ml osób codziennie zaraża się chorobami przenoszonymi drogą płciową!

O coraz większej liczbie chorych na kiłę i konieczności wykonywania badań apelują specjaliści m.in.  prof. Zbigniew Lew-Starowicz – prezes Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego i Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej.

Według WHO w Europie Zachodniej każdego roku odnotowuje się około 17 milionów nowych zachorowań na choroby weneryczne. Należy podkreślić fakt, że kiłą zarażonych jest obecnie trzykrotnie więcej osób niż wirusem HIV!

Ostanie 5 lat pokazały wzrost liczby zakażeń na poziomie 550%. Każdego roku w Polsce przybywa 10 tysięcy zarażonych osób!

Każdego dnia Internauci wpisują w Google frazy takie jak: “kiła objawy“, “jakie są objawy kiły“, “czy mam kiłę” etc. Wykonanie badań wiąże się z wykonaniem badań, a kiła to wstydliwy temat!

Czy jestem w grupie ryzyka? Jakie są przyczyny kiły?

zabezpieczenie przed kiłąIstnieje wiele mitów na temat chorób przenoszonych drogą płciową, które wprowadzają nas niejednokrotnie w błąd. Konsekwencją tego schematu jest błędne przekonane, że chorobami wenerycznymi można się zarazić jedynie podczas waginalnego stosunku płciowego. A to błąd! Równie wysokie ryzyko infekcji dotyczy również seksu oralnego oraz analnego.

W dzisiejszych czasach kontakty seksualne dotyczą coraz młodszych osób, często zmieniających partnerów i decydujących się na przygodni seks bez zabezpieczeń. Wiele osób posiada więcej niż jednego partnera seksualnego.

Ryzyko zakażenia partnerów podczas stosunków seksualnych z chorym na kiłę wynosi nawet 60%! Kiła w ciąży jest szczególnie niebezpieczna!

Wśród przyczyn ryzyka wymienia się ryzykowne zachowania seksualne, które obejmują:

 • częstą zmianę partnerów seksualnych
 • posiadanie więcej niż jednego partnera seksualnego
 • odbywanie stosunków homoseksualnych
 • świadczenie usług seksualnych
 • kontakt narządów płciowych (bez prezerwatywy) ze śluzówką pochwy, członka, odbytu, ust
 • stosowanie metod antykoncepcyjnych o nieokreślonej skuteczności albo niesystematyczne

Przyczyną wzrostu zachorowań na choroby weneryczne, w tym kiłę jest również niewystarczająca świadomość społeczeństwa na temat:

 • dróg i możliwości zakażenia
 • charakterystycznych objawów kiły
 • badań, które można wykonać w celu rozpoznania kiły
 • częstości występowania choroby
 • poważnych powikłań, które są następstwem nieleczonej infekcji

Niestety, skala zjawiska jest duża, a równie niepokojącym faktem jest brak świadomości, który dotyczy nie tylko pacjentów, ale czasem także lekarzy.

Kiła objawy – kiła w ciąży jest zagrożeniem dla matki i dziecka!

Jakie są typowe objawy kiły?

Trudności w rozpoznaniu kiły są związane z występowaniem różnorodnych objawów w zależności od fazy rozwoju choroby. Dodatkowo diagnostykę kiły utrudnia fakt bagatelizowania pierwszych symptomów infekcji, które są czasem jedynym krótko trwającym sygnałem zakażenia.

Znaczna część chorób wenerycznych przebiega bezobjawowo, co w znacznym stopniu utrudnia postawienie właściwej diagnozy bez wykonania badań.

Czy jestem chora na kiłęW zależności od fazy rozwoju objawy kiły mogą mieć postać:

 • owrzodzenia – zmianę pierwotną u kobiet na wargach sromowych, natomiast u mężczyzn na prąciu
 • owrzodzenia, które może też występować w kanale odbytu, odbytnicy oraz w jamie ustnej (język, migdałki podniebienne, czerwień wargowa) lub rzadko w obrębie palców
 • wysypki w obrębie narządów płciowych, zwykle również na dłoniach i podeszwach, zmiany na narządach płciowych, białe plamy w jamie ustnej
 • dyskomfortu i pieczenia podczas oddawania moczu
 • powiększenia węzłów chłonnych, rzadziej ogniskowe łysienie
 • pogorszenia wzroku czy słuchu, zapalenie wątroby, nerek, mózgu
 • zaburzeń psychicznych

Jeśli zauważyłeś którykolwiek z objawów – koniecznie wykonaj test na kiłę

Jakie są następstwa nieleczonej kiły?

Kiła (Syfilis) jest chorobą zakaźną, którą wywołuje bakteria – krętek blady (Treponema pallidum). W przebiegu kiły obserwujemy kilka stadiów rozwoju infekcji. Obserwowane w przebiegu choroby zmiany tkankowe są następstwem odpowiedzi immunologicznej gospodarza zakażonego krętkiem bladym, a nie skutkiem działania samych bakterii.

Nieleczona kiła może prowadzić do:

 • uszkodzenia układu nerwowego, w tym mózgu
 • zaburzeń lub nawet utraty wzroku
 • uszkodzenia serca
 • zaburzeń psychicznych
 • bezpłodności

Uwaga! Kiła w ciąży jest zagrożeniem dla dziecka!

kiła w ciążyW przypadku choroby ciężarnej może dojść do zakażenia wewnątrzmacicznego płodu lub przeniesienia infekcji podczas porodu, co prowadzi do rozwoju kiły wrodzonej u dzieci. Kiła jest również czynnikiem, mogącym wywołać poronienie. Towarzystwa ginekologiczne zalecają wykonanie testu na kiłę u każdej kobiety w ciąży. Każdy ginekolog prowadzący ciążę kieruje pacjentkę na wykonanie badań w kierunku kiły. Kiła w ciąży jest zagrożeniem dla zdrowia matki i dziecka.

Rozpoznanie kiły – jakie badania na kiłę możesz wykonać?

W rozpoznaniu kiły bardzo istotną rolę odgrywają wyniki badań laboratoryjnych potwierdzających zakażenie Treponema pallidum. Ponadto bierze się pod uwagę obraz kliniczny oraz zebrany wywiad epidemiologiczny. Jeśli zaważyłeś u Siebie objawy kiły – koniecznie skonsultuj się z lekarzem oraz wykonaj badanie na kiłę.

Aby wykonać badanie na kiłę należy udać się do laboratorium medycznego oraz oddać krew do badań. Na wynik czeka się standardowo jeden dzień. Wiele osób rezygnuje z tego typu badania ze względu na poczucie skrępowania oraz wstydu, co potęguje występowanie kiły.

Alternatywnie można w dyskretny sposób wykonać test na kiłę samodzielnie korzystając z wyrobów medycznych do samokontroli. Test SYPH-Check-1 jest dostępny w renomowanych aptekach. Domowy test na kiłę wykonuje się samodzielnie z krwi uzyskanej z nakłucia palca w ciągu 10 minut. Test można nabyć w aptece lub zamówić online. Test wykrywa przeciwciała w obydwu klasach – IgM oraz IgG, co umożliwia rozpoznanie zarówno świeżej infekcji, jak i przewlekłej choroby.

Wiarygodność domowego testu na kiłę SYPH-Check-1® wynosi 98%

Bibliografia:

[1] Janier M. i wsp.: 2014 European guideline on the management of syphilis, Przegl Dermatol 2015, 102, 459–475.

[2] Gawlikowska-Sroka A., Dzięciołowska-Baran E.: Kiła dawniej i dziś, ANNALES ACADEMIAE MEDICAE STETINENSIS ROCZNIKI POMORSKIEJ AKADEMII MEDYCZNEJ W SZCZECINIE 2013, 59, 2, 162–165.

[3] Jakubowicz O.: Kiła-realne zagrożenie, Nowiny Lekarskie 2009, 78, 5–6, 335–338.

[4] Jakubowicz O.: Kiła-realne zagrożenie-Część II, Nowiny Lekarskie 2010, 79, 4, 334–336.

[5] WHO, Rapid syphilis Tests, 2006.

[6] Majewska A.: Zakażenia wrodzone i okołoporodowe – prezentacja, Katedra i zakład Mikrobiologii Lekarskiej Warszawa, 2016.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *