Problem z oddawaniem moczu i inne objawy prostaty, które powinny Cię zaniepokoić!

objawy raka prostatyWspółczesny dojrzały mężczyzna. Zbudował dom, zasadził drzewo ale…nigdy nie robił badania prostaty. Często ignoruje również objawy, które są ważnym sygnałem wysyłanym przez organizm.

Hasło zbadaj prostatę” u mężczyzn zawsze budzi niechęć i negatywne skojarzenia – badanie prostaty, acha znaczy się palec w odbyt – nie dziękuje”. Przy takim podejściu dotyczącym profilaktyki raka prostaty nie ma co się dziwić, że dojrzali mężczyźni bardzo niechętnie podejmują ten temat.

Jednak badanie proktologiczne (per rectum) to na szczęście nie jedyna możliwość aby kontrolować stan prostaty!

Najważniejsze jest samoobserwacja oraz regularne badanie swoistego antygenu gruczołu krokowego – PSA, które stanowi najważniejszy element profilaktyki. Objawy raka prostaty mogą być w początkowej fazie choroby słabo zauważalne – sprawdź na co zwrócić szczególną uwagę…

Prostata – mały, wielki problem…

Gruczoł krokowy i związane z nim choroby, takie jak zapalenie prostaty, łagodny przerost czy rak prostaty są nadal tematem tabu. Mężczyźni nawet we własnym gronie unikają tematu jak ognia, choć wielu z nich odczuwa lub w przyszłości zauważy objawy prostaty. Dodatkowo na duży stan niewiedzy zwraca uwagę fakt, że każdego roku w Polsce nowotwór prostaty wykrywany jest u ponad 10 tysięcy mężczyzn a na inne schorzenia tego gruczołu choruje znaczna część Panów. Wielu z nich udałoby się wyleczyć i uniknąć uciążliwych objawów, gdyby wczesne symptomy nie były bagatelizowane lub ukrywane.

Objawy prostaty, które mogą świadczyć o chorobie:

1. Zapalenie prostaty (zapalenie gruczołu krokowego)

Jest bardzo częstym schorzeniem występującym u mężczyzn – zarówno dojrzałych (szczególnie w 40-50 roku życia), jak i młodych (aktywnych, obarczonych dużym stresem). Zapalenie może mieć przebieg ostry lub przewlekły i najczęściej spowodowane jest infekcją bakteryjną.

Objawy wynikające z zapalenia:

 • częstomocz, parcie na pęcherz, zaburzenia oddawania moczu
 • zaburzenia wzwodu
 • bóle krocza, prącia i jąder, czasami odbytnicy
 • wysoka gorączka, dreszcze
 • bóle mięśni, kości i stawów

2. Przerost prostaty

Przerost prostaty może być jednym z objawów naturalnego starzenia się mężczyzn. Występuje w przypadku 60% mężczyzn po 60 roku życia i u 80% mężczyzn po 80 roku życia (łagodny przerost prostaty). Może być również skutkiem namnażania się komórek nowotworowych (prowadzących do raka prostaty)

Objawy wywoływane przez łagodny przerost są spowodowane przede wszystkim przez zwężenie cewki moczowej (swobodny przepływ moczu zostaje zaburzony) oraz związane z tym upośledzenie funkcji pęcherza moczowego.

Objawy przerostu prostaty:

 • oddawanie moczu (mikcja) ma charakter słabego, przerywanego strumienia moczu
 • częstomocz, zwolniony strumień moczu
 • naglące parcia na pęcherz, potrzeba oddawania moczu w nocy
 • problem z utrzymaniem moczu
 • uczucie nie w pełni opróżnionego pęcherza
 • infekcje cewki i pęcherza
 • zatrzymanie moczu (towarzyszy mu ból, zawroty głowy, wymioty)
 • nie zawsze powoduje problemów z erekcją

3. Rak prostaty (rak gruczołu krokowego)

Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta po 55 roku życia oraz u osób, u których w najbliższym pokrewieństwie występowały przypadki raka prostaty. Jakie są inne czynniki ryzyka zachorowania na raka prostaty znajdziesz tutaj

Rak prostaty objawy:

 • brak objawów w początkowej fazie choroby, co bez badań utrudnia rozpoznanie
 • zaawansowany rak powoduje dolegliwości podobne do tych jak łagodny rozrost gruczołu krokowego: osłabienie strumienia podczas oddawania moczu, trudność w rozpoczęciu mikcji, częstomocz, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego, może pojawić się krwiomocz lub nawracające zapalenia pęcherza moczowego
 • objawy raka prostaty w przypadkach rozsiewu choroby to bóle kostne, obrzęki kończyn dolnych

Nie można bagatelizować żadnych dolegliwości ze strony układu moczowego, szczególnie zwracając uwagę na symptomy prostaty. Czasem pojedynczy objaw może zaważyć o tym czy w porę zostanie wykryty proces nowotworowy, co umożliwi wykonanie badań i podjęcie skutecznej terapii.

objawy prostatyMam objawy prostaty, co dalej? Zbadaj poziom PSA

Jak można sprawdzić poziom PSA?

Badanie PSA można wykonać w laboratorium medycznym lub za pomocą testu diagnostycznego do samodzielnego wykonania. Test pozwala na wykrycie, w krwi pobranej z nakłucia palca – stężenia PSA powyżej 4,0 ng/ml.

Wynik pozytywny testu jest sygnałem, że prostata wymaga kontroli i konsultacji z lekarzem.

Test PSA w aptece – test diagnostyczny do samodzielnego wykonania można kupić w aptece, co znacznie ułatwia dostęp do badania i zwiększa możliwości wykorzystania badania PSA jako elementu profilaktyki nowotworowej. Wykonanie testu jest komfortowe, skuteczne oraz szybkie – zajmuje 10 minut.

PSA powyżej normy – co oznacza?

Podwyższony poziom PSA nie zawsze równoznaczny jest z wystąpieniem nowotworu. Sytuacja taka może być spowodowana m.in. niezłośliwymi zmianami w obrębie prostaty.

Wynik PSA, który przekracza przyjętą normę (4,0 ng/ml) może świadczyć o:

 • stanie zapalnym gruczołu krokowego
 • łagodnym rozroście gruczołu krokowego
 • gruczolaku
 • raku prostaty

Test na prostatę PSA jako marker nowotworowy

Wzrost stężenia PSA w krwi uznawany jest za najbardziej czuły wskaźnik do wykrywania bezobjawowych postaci raka prostaty.

PSA badanie – co może wpływać na wynik?

Test PSA można wykonać w dowolnym momencie dnia. Żeby uniknąć wyników fałszywie dodatnich, czyli takich gdzie wartość PSA mogła zostać podniesiona z powodu pobudzenia prostaty należy odczekać z wykonaniem testu po:

 • jazda na rowerze/ergometrze – 24 godziny
 • ejakulacja – 24 godziny
 • masaż prostaty – 2-3 dni
 • ultrasonografia przezodbytnicza – 2-3 dni
 • cytoskopia – 7 dni
 • przezcewkowa elektrosecja prostaty/ biopsja – 4-6 tygodni

Jeżeli masz objawy prostaty – koniecznie się zbadaj!

Zamów online test PSA PROSTA-Check®

test psa

Pamiętaj również, że wiele form raka prostaty rozwija się bardzo powoli, czasami przez wiele lat. Objawy raka prostaty są bardzo często niezauważalne w początkowej fazie rozwoju. Wczesna diagnostyka i rozpoznanie nieprawidłowości pozwoli na podjęcie skutecznych działań.

Bibliografia:

[1] Dadej R., Jędrzejczak-Dadej A.: Zapalenie gruczołu krokowego, Geriatria, 2008; 2: 247-251.

[2] Szczęch R., Narkiewic K.: Łagodny rozrost prostaty, Choroby Serca i Naczyń 2009, tom 6, nr 1, 47–48.

[3] Zalecenia dotyczące postępowania w raku gruczołu krokowego — konferencja okrągłego stołu, Onkologia w Praktyce Klinicznej, 2007, tom 3, nr 3.

[4] Braczkowski M., Białożyt M., Braczkowski R.,Kondera-Anasz Z.: PSA ciągle najlepszy marker nowotworowy, modyfikacje testu i nowe markery raka stercza, Ann. Acad. Med. Siles. 2011, 65, 1-2, 89-98.

[5] Zielińska K., Kaczmarek-Borowska B.: Przydatność wybranych markerów nowotworowych w diagnostyce i monitorowaniu leczenia, Przegląd Lekarski 2013, 70,11.

[6] Irish Cancer Society, Zrozumieć test na antygen gruczołu krokowego PSA,

[7] Burchart W.: Zmiany stężeń PSA w surowicy krwi u chorych leczonych na raka gruczołu krokowego różnymi metodami brachyterapii, Praca doktorska, 2014.

[8] Pavlou M., Diamandis E. P.: The search for new prostate cancer biomarkers continues. Clin. Chem. 2009, 55, 1277-79.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *