Nie tylko ból brzucha – sprawdź jakie są objawy wrzodów żołądka

Domowe testy diagnostyczne | LabHome

objawy wrzodów żołądka

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest w większości przypadków spowodowana infekcją wywołaną przez bakterię Helicobacter pylori. Objawy wrzodów żołądka są dość charakterystyczne i obejmują cały wachlarz symptomów ze strony układu pokarmowego. Częste bóle brzucha (zwłaszcza po posiłku), niestrawność, nawracająca zgaga oraz zmniejszony apetyt to typowe objawy Helicobacter.

Jednak to nie tylko problemy z układem pokarmowym. Wiemy już, że bakteria może powodować występowanie anemii oraz zmian skórnych, w tym trądziku różowatego.

Niestety, aż w 80–90% przypadków infekcja ma charakter bezobjawowy, co utrudnia rozpoznanie choroby i podjęcie skutecznego leczenia.

Wrzody żołądka – objawy, które powinny Cię zaniepokoić

Objawy wrzodów żołądka i dwunastnicy mogą mieć różne nasilenie. Najczęstszym objawem choroby wrzodowej jest intensywny ból odczuwany w górnej części brzucha (tzw. nadbrzuszu). Osoba chora może odczuwać ból trwający od kilku minut nawet do kilku godzin. Często ból nasila się w nocy oraz gdy żołądek jest pusty. Inne objawy Helicobacter obecnej w żołądku lub powikłań choroby wrzodowej to:

  • odczucie nudności
  • wymioty
  • odbijanie się
  • uczucie wzdęcia
  • niestrawność
  • utrata masy ciała bez stosowania diety
  • wymioty z domieszką krwi
  • obecność krwi utajonej kale

Jedna bakteria, wiele dolegliwości

wrzody żołądka objawy

Schorzenia, które mogą być wynikiem infekcji:

1. Wrzody żołądka i dwunastnicy

H.pylori odpowiada za 80% przypadków choroby wrzodowej żołądka i 90% przypadków wrzodów dwunastnicy. Badania pokazują, że w ciągu jednego roku u 75% osób zainfekowanych rozwinie się wrzód dwunastnicy!

helicobacter objawy2. Nowotwory żołądka 

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem uznała H.pylori  za czynnik o potwierdzonym działaniu rakotwórczym! Obecność bakterii jest czynnikiem ryzyka rozwoju raka żołądka i chłoniaka żołądka MALT. U osób zakażonych gruczolakorak żołądka występuje ponad 9 razy częściej.

3. Anemia (niedokrwistość)

Szukając przyczyn niedokrwistości z niedoboru żelaza (anemii) – należy wziąć pod uwagę infekcję H.pylori. Szczególnie przy braku poprawy podczas długotrwałej suplementacji preparatami zawierającymi żelazo.

4. Helicobacter – objawy skórne 

Wiele osób borykających się z problemami skórnymi zaczyna szukać przyczyny wśród infekcji na pierwszy rzut oka nie związanych z wyglądem cery. Jednak gdy w wyszukiwarce internetowj wpiszemy frazę „helicobacter pylori objawy skórne” pojawia się szereg doniesień naukowych potwierdzający związek tej bakterii z chorobami skóry.

Badania wykazały współistnienie zakażenia H. pylori u większości pacjentów z trądzikiem różowatym i zmianami nieżytowymi żołądka. Infekcja może być czynnikiem wyzwalającym lub nasilającym zapalenie naczyń, co z kolei prowadzi do zaostrzenia objawów klinicznych. Aż u 89% badanych, u których zdiagnozowano trądzik różowaty – stwierdzono w błonie śluzowej żołądka obecność H. pylori. Leczenie farmakologiczne zakażenia antybiotykami spowodowało remisje zmian skórnych u 92% badanych.

Jak wykryć zakażenie? Wykonaj test Helicobacter pylori

Jeżeli zauważasz objawy wrzodów żołądka powinieneś wykonać badania. Badanie na wrzody żołądka obejmuje dwie grupy metod diagnostycznych:

  • badania inwazyjne, wymagające wykonania endoskopii przewodu pokarmowego (test ureazowy, badanie histologiczne i hodowla bakteryjna)
  • badania nieinwazyjne (test na wrzody wykonywany z krwi, test oddechowy)

Badanie na wrzody z krwi – na czym polega?

Podczas infekcji bakterią układ odpornościowy zaczyna uruchamiać mechanizmy obronne. W przebiegu zakażenia powstają przeciwciała przeciwko H.pylori oraz cytotoksynom, produkowanym przez te bakterie.

przeciwciała Helicobacter pylori

Niestety, przeciwciała nie są w stanie wyeliminować zakażenia, ale dzięki ich obecności w krwi stanowią podstawę do wykonania badań diagnostycznych opartych o metody serologiczne.

Testy serologiczne służą do oznaczania w krwi specyficznych przeciwciał klasy IgA, IgM i IgG skierowanych przeciwko Helicobacter pylori. Najczęściej stosowane są testy wykrywające przeciwciała klasy IgG, ponieważ mają większą przydatność kliniczną w porównaniu z oznaczaniem przeciwciał klasy IgA.

Masz objawy Helicobacter? Wykonaj szybki test diagnostyczny z apteki…

Test na obecność H.pylori, który możesz kupić w aptece i wykonać w warunkach domowych ma wysoką swoistość i czułość wykrywania infekcji. Test w sposób nieinwazyjny i szybki wykrywa obecność swoistych przeciwciał IgG w krwi.

Uwaga! Otrzymanie pozytywnego wyniku testu najczęściej świadczy o aktywnym zakażeniu. Jeżeli jednak już byłeś leczony z powodu zakażenia H.pylori, w Twoim organizmie przeciwciała mogą utrzymywać się w krwi od kilku miesięcy do nawet kilku lat po usunięciu bakterii.

Jeśli Twój stan zdrowia oraz towarzyszące objawy wskazują na wrzody żołądka koniecznie wykonaj test Helicobater pylori. 

Zamów online test PYLORI-Screen®

Test na Helicobacter pylori

Produkt dostępny również w aptekach:

Szybka diagnostyka jest podstawą do rozpoznania infekcji i podjęcia skutecznego leczenia.

Bibliografia:

[1] Deroń E., Kieć-Świerczyńska M.: Rola H.pylori w powstawaniu chorób skóry, Medycyna Pracy, 2002; 53; 4; 333-337.

[2] Bąk-Romaniszyn L., Małecka-Panas E.: Zakażenia H.pylori u dzieci – przebieg kliniczny, postępowanie diagnostyczne i leczenie. Przewodnik Lekarza 2007; 1: 94-102.

[3] Krawczyk K., Górska E., Jankiewicz U., Kowalczyk P.: H.pylori jako jeden z czynników wywołujących chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, Medycyna Rodzinna 1/2013.

[4] Sakowska-Maliszewska I.: Zakażenie H.pylori jako przyczyna niedokrwistości z niedoboru żelaza, Poradnia Gastroenterologiczna dla Dzieci, Centrum Pediatrii w Sosnowcu.

[5] Czerwionka-Szaflarska M., Zielińska-Duda H.: Zakażenie H.pylori przyczyną niedokrwistości z niedoboru żelaza u dzieci i młodzieży. Przegląd Gastroenterolgiczny 2007; 2 (1): 1-4.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *