730 332 383

Pierwsze objawy ciąży – kiedy hCG pojawia się w moczu?

pierwsze objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży nie zawsze są jednoznaczne. Wynika to z faktu, że ciąża należy do najbardziej dynamicznych stanów – znacząco zmieniających fizjologię kobiety. Począwszy od procesów hormonalnych poprzez immunologiczne na procesach krzepnięcia kończąc.

Wczesne wykrycie ciąży jest zjawiskiem bardzo pożądanym. Dlatego tak ważną rolę odgrywają popularne, ultraczułe testy ciążowe, które wykrywają obecność hCG w moczu na poziomie 10 mlU/mL.

Jakie są wczesne objawy ciąży

Pierwsze symptomy ciąży można łatwo przegapić, ponieważ organizm każdej kobiety reaguje inaczej – w indywidualny sposób.

Najbardziej charakterystycznym objawem jest zatrzymanie miesiączki.

Inne objawy ciąży, które mogą pojawić się we wczesnym etapie:

  • poranne nudności i wymioty
  • wahania nastroju
  • nadmierne zmęczenie
  • wzmożona senność
  • niechęć do spożywania określonych pokarmów
  • drażliwość piersi
  • częste oddawanie moczu

Jak szybko rośnie hormon hCG?

Kiedy kobieta zachodzi w ciąże jej organizm zaczyna produkować hormon  – Gonadotropinę kosmówkową (hCG), która pojawia się tuż po zapłodnieniu. Ludzka gonadotropina kosmówkowa jest hormonem odpowiedzialnym za prawidłowy rozwój płodu. Fizjologicznie hormon ten kontroluje rozwój ciąży poprzez wpływ na szereg procesów, w tym na implantację zarodka w macicy, unaczynienie i rozwój błon płodowych. Stwierdzenie obecności hCG w moczu kobiety oznacza, że najprawdopodobniej spodziewa się dziecka.

Wydzielanie hormonu hCG obserwuje się już w bardzo wczesnej fazie rozwoju zarodka – nawet od 2 dnia od zapłodnienia.

W pierwszym trymestrze ciąży stężenie hCG ulega podwojeniu średnio co 48-72 godziny. Jeżeli u kobiety występują zaburzenia wydzielania hormonu, może prowadzić to do szeregu powikłań i nieprawidłowości w przebiegu ciąży. Najwyższy poziom hCG obserwuje się około 11-13 tygodnia ciąży. W kolejnych tygodniach następuje spadek produkcji hormonu, jednak stosunkowo wysoki poziom utrzymuje się do końca ciąży.

Kiedy wykonać test z moczu?

wczesne objawy ciąży

Test ciążowy jest szybkim testem diagnostycznym do jakościowego oznaczania hormonu hCG w moczu. Badanie hCG z moczu można wykonać o dowolnej porze dnia. Jednak w przypadku bardzo wczesnej ciąży (od 3 do 10 dni po zapłodnieniu lub przed terminem spodziewanej miesiączki), zaleca się wykonanie testu z pierwszego porannego moczu – w którym koncentracja (stężenie) hormonu jest w największa.

Ultraczułe testy ciążowe pozwalają w ciągu 5 minut, wykryć w moczu hCG na poziomie 10 mlU/mL!

Jeżeli wynik testu jest pozytywny, zaleca się konsultacje z lekarzem.

Wczesna opieka prenatalna jest ważnym elementem zapewniającym prawidłowy rozwój i zdrowie Twojego dziecka! Dlatego tak ważne jest rozpoznanie wczesnych objawów ciąży.

Jeśli zależy Ci na szybkim wykryciu ciąży wybierz ultraczuły test ciążowy, który umożliwia rozpoznanie ciąży już od 2-4 dnia od zapłodnienia.