730 332 383

Kiedy są dni płodne? Jak rozpoznać objawy owulacji

owulacjaDni płodne to najlepszy czas na poczęcie dziecka. W organizmie kobiety naprzemiennie, zgodnie z prawami fizjologii, przeplatają się okresy płodności i niepłodności tzw. dni płodne i niepłodne.

Owulacja, czyli moment uwolnienia komórki jajowej występuje najczęściej w połowie cyklu miesięcznego. Sprawdź, jak rozpoznać dni płodne – jakie są objawy owulacji.

Dni płodne i niepłodne w cyklu miesięcznym kobiety

Cykl płciowy to powtarzające się cyklicznie zjawiska przygotowujące organizm kobiety do podjęcia funkcji rozrodczych.

U większości kobiet średni cykl miesiączkowy trwa 28 dni.

Mniej więcej w połowie cyklu miesiączkowego w organizmie kobiety dochodzi do nagłego wzrostu poziomu hormonu luteinizującego (LH) tzw. „pik LH”. Wysoki poziom LH stymuluje niedojrzałą komórkę jajową i osłabia ściany otaczającego ją pęcherzyka. Po około 30 godzinach od „piku LH” następuje uwolnienie komórki jajowej. Jeżeli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, obumiera.

Owulacja (jajeczkowanie – uwolnienie komórki jajowej)

Jajeczkowanie jest procesem zachodzącym podczas cyklu miesiączkowego, w wyniku, którego następuje uwolnienie dojrzałej – zdolnej do zapłodnienia komórki jajowej. Uwolnienie następuje z pęcherzyka Graafa znajdującego się w jajniku.

Wzrastające stężenie LH powoduje owulację w ciągu 24 do 40 godzin. Okres ten jest uważany za najbardziej korzystny dla poczęcia dziecka. Obecność cykli owulacyjnych sugerują regularne cykle miesięczne w rytmie od 21 do 35 dni oraz charakterystyczne objawy.

Kiedy są dni płodne?

Za okres, w którym może dojść do zapłodnienia uznaje się 5 dni przed owulacją i maksymalnie 4 dni po owulacji.

Płodność pary wynosi zatem maksymalnie 9 dni w dowolnie długim cyklu. Natomiast dni niepłodne – przypadają na resztę dni w cyklu miesiączkowym.

Ile żyją plemniki?

Plemniki potrafią przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet 7 dni (w literaturze przyjmuje się 3-5 dni, ale dla zrozumienia płodności przyjmujemy maksymalną zanotowaną żywotność plemników). Wcześniejsze współżycie niż 7 dni przed jajeczkowaniem nie może doprowadzić do poczęcia, bo plemniki nie dożyją do pojawienia się komórki jajowej. Stąd obliczanie dni płodnych skupia się na wyznaczeniu momentu jajeczkowania.

Jakie są objawy owulacji?

Oprócz podwyższonego stężenia LH, obecność prawidłowych cykli owulacyjnych sugerują również inne objawy jajeczkowania, takie jak:

1. Płodny śluz

Występowanie obfitego, wodnistego śluzu szyjkowego na 14-16 dni przed miesiączką. Śluz płodny jest przezroczysty i lepki, konsystencją przypomina białko jaja kurzego. Śluz niepłodny jest natomiast biały i kremowy.

2. Zmiana temperatury ciała

Im bliżej uwolnienia komórki jajowej, tym temperatura ciała jest wyższa.

3. Ból owulacyjny

Odczuwalny w dole brzucha dotyczy nawet 40% kobiet. Może być odczuwany jako kłucie po jednej stronie brzucha, w okolicach jajników.

4. Wrażliwe piersi

Charakterystycznym objawem jest również to, że piersi są nabrzmiałe i bardziej wrażliwe.

5. Problemy ze skórą

Część kobiet może mieć również problemy z cerą, wynikające ze zmian hormonalnych.

Jak wyznaczyć dni płodne? Pomoże Ci test owulacyjny

Zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka, jest jednym z największych marzeń dla wielu par.  Zdrowy mężczyzna natomiast jest płodny przez cały czas. W związku z tym wspólna płodność pary, z którą wiąże się możliwość poczęcia dziecka, przypada na okres płodności kobiety.

Niejednokrotnie starania o dziecko wymagają dużo czasu, w związku czym pojawiają się pytanie: Co mogę zrobić, aby zajść w ciążę najszybciej jak to możliwe?

Aby zwiększyć szanse na ciąże w danym cyklu należy wyznaczyć dni optymalnej płodności i czas, kiedy następuje owulacja.

Wykonanie testu poprzedza określenie średniej długości cyklu miesiączkowego. Długość cyklu oznacza liczbę dni od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego, do ostatniego dnia przed następną miesiączką. Dodatkową wskazówkę mogą stanowić objawy owulacji.

Testy owulacyjne (LH) służą do oznaczania ludzkiego hormonu luteinizującego (LH) w moczu, którego stężenie znacząco wzrasta przed jajeczkowaniem. Test strumieniowy oparty jest o koncepcje wskazującą na największe prawdopodobieństwo uwolnienia jajeczka w czasie 24 do 40 godzin po wystąpieniu „piku LH”.

Kontroluj swoją płodność – istnieje szereg potencjalnych przyczyn wystąpienia trudności z zajściem w ciążę. Niektóre z nich mogą dotyczyć również partnera!

Bibliografia:

[1] Diagnostyka i leczenie niepłodności, Ginekologia po dyplomie, 2011,59.
[2] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wykorzystania Naturalnych Metod Planowania Rodziny do celów antykoncepcyjnych, 2011,
[3] McLaughlin D., Stamford J., White D.: Fizjologia człowieka, PWN, Warszawa 2008.
[4] Zalecane postępowanie terapeutyczne w rozrodzie wspomaganym – stanowisko ESHRE, Ginekol Pol. 2009, 80, 877-880.