Polacy leczą się w Internecie! Przyszłość telemedycyny
Internet stał największym, ogólnie dostępnym źródłem informacji medycznych i zdrowotnych w Polsce. Patrząc pod kątem jakości merytorycznej – treści umieszczane w sieci można podzielić na przydatne i rzetelne oraz przekłamane i niewiarygodne. Często zdarza się, że Internauta nie jest w stanie ocenić wiarygodności artykułów i postów.
… a przecież Chodzi o zdrowie!
W ostatnich latach znacząco wzrosło wyszukiwanie słów kluczowych bezpośrednio związanych ze zdrowiem i medycyną. Co za tym idzie, wzrósł współczynnik odsłon portali medycznych, forów internetowych, blogów, poradników oraz profili na portalach społecznościowych takich jak Facebook czy Instagram.
Niestety, w niektórych przypadkach portale prowadzone są przez agencje content marketingowe, które z fachową wiedzą medyczną nie mają zbyt wiele wspólnego. Liczy się natomiast takie pisanie i optymalizacja treści, które „ściągną ruch” na stronę…
Polacy zaczęli diagnozować i leczyć się przez Internet!
Z czego to wynika? Na pewno nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Należy jednak wyodrębnić dwie główne przyczyny: szybkość i komfort w uzyskaniu informacji oraz specyficzną sytuację w systemie ochrony zdrowia.
Wielu z nas zna temat odległych terminów wizyt u lekarza specjalisty, kolejek, długotrwałego procesu diagnostycznego i wielu innych mankamentów służby zdrowia. Bardzo wiele osób decyduje się na wizytę prywatną. Niemalże każdy wcześniej sprawdza informacje w Internecie wpisując swoje objawy i dolegliwości. Wielu z nas analizuje opinie innych na temat lekarzy oraz umawia się zdalnie na wizyty.
Trochę statystyk…
Ze statystyk prowadzonych przez serwis Gemius wynika, że ponad 9 mln Polaków czyli ok. 42% odwiedza strony poświęcone tematyce szeroko pojętego zdrowia.
Internauci przeglądają portale i fora bezpośrednio związane ze zdrowiem, medycyną i zdrowym trybem życia. Odwiedzają internetowe apteki, szukają informacji o konkretnych lekach. Poszukują lekarzy i placówek służby zdrowia. Szukają również informacji jak rozpoznać dane schorzenie, chorobę czy infekcję po swoich objawach i samopoczuciu.
Do najczęściej wpisywanych fraz należą te związane z problemami kardiologicznymi. Na drugim miejscu znalazły się problemy ginekologiczne, a na trzecim neurologiczne. Sposobów leczenia i diagnozowania mamy wiele i na wyciągnięcie ręki, ale czy to na pewno zawsze dobry kierunek?
Danych na temat konkretnych dolegliwości, schorzeń czy objawów chorobowych nie brakuje. Portale zdrowotne i fora są nimi przepełnione, zarówno tymi wartościowymi jak nierzetelnymi. Wiele portali kieruje się przede wszystkim „pozyskiwaniem ruchu” na swoich stronach.
w związku z czym większość artykułów jest pisanych „pod Google”, a nie pod realnego użytkownika. Oznacza to przesycenie słowami kluczowymi oraz często nienaturalny i niezrozumiały kontent. Ponadto wiele treści się dubluje.
Samodzielna diagnostyka z pomocą dr Google
Samodzielne rozpoznanie i diagnostyka z wykorzystaniem narzędzia jakim jest Internet powinna bazować na odwiedzaniu rzetelnych źródeł, porad opracowanych przez fachowców posiadających kwalifikację i doświadczenie. Unikania forów internetowych, w których głosu nie zabierają eksperci – lekarze, diagności i personel medyczny.
Bardzo ważny jest dostęp do potwierdzonych klinicznie – metod diagnostycznych, które są skuteczne i wiarygodne. Dostęp do informacji, na podstawie których można wstępnie przypisać posiadane objawy i dolegliwości do danej choroby bądź schorzenia. W tym zakresie można sobie jednak czasem zaszkodzić.
Istotną rolę odgrywają przekierowania do produktu bądź usług spersonalizowanej względem potrzeb pacjenta. W tym zakresie na przód w niedalekiej przyszłości wysunie się tzw. „telemedycyna”, „medycyna zdalna”.
Medycyna zdalna – niedaleka przyszłość każdego z nas
Już teraz wdrażane są rozwiązania z zakresu telemedycyny, na podstawie których pacjent mógłby odbyć wizytę u lekarza na platformie przypominającej popularny komunikator video – Skype. Wystarczy wysokoczuła kamera o dobrej rozdzielczości, przez którą można rozpoznać wiele schorzeń u pacjenta prowadząc konsultację lekarską, widząc obraz kliniczny pacjenta, zadając mu pytania etc.
W niedalekiej przyszłości badania laboratoryjne również będą dobierane i zamawiane przez Internet z możliwością przyjazdu osoby pobierającej krew. Odbiór wyników badań w systemie online to już teraz żadna nowość. Cała procedura powinna być jeszcze uzupełniona o interaktywną konsultację uzyskanych wyników.
ZOBACZ TEŻ: dlaczego warto badać się samodzielnie