Objawy raka jelita grubego, które łatwo przeoczyć

Domowe testy diagnostyczne | LabHome

objawy raka jelita grubegoNowotwór jelita grubego to stale rosnący problem w naszym społeczeństwie. Skala zachorowań i zgonów z powodu tej choroby powoduje konieczność zadania pytania: ”jak uchronić się przed rakiem”, “czy objawy raka jelita grubego można zauważyć wcześniej”? 

Rak jelita grubego najczęściej przebiega skrycie i nie daje widocznych objawów. Są jednak objawy, które można zauważyć nawet we wczesnym stadium choroby. Kiedy pojawia się krew w kale – przyczyny mogą być różne. Nie mniej jednak – najczęściej pojawienie się krwawienia sugeruje obecność zmiany nowotworowej.

U chorych z małym stopniem zaawansowania, czyli na początku rozwoju raka jelita grubego – objawy kliniczne są zazwyczaj bardzo dyskretne. W tym wypadku jednak nawet małe zmiany powinny być alarmujące! Niestety często objawy są bagatelizowane zarówno przez samego chorego, jak i ze strony lekarza.

Trzeba pamiętać, że czas – od pojawienia się pierwszych symptomów choroby – do momentu rozpoznania raka wynosi od kilku dni do ponad 2 lat.

Jest to niezwykle ważny czas, ponieważ wczesne wykrycie raka poprawia rokowania i wpływa na wynik leczenia!

Rak jelita grubego objawy zaawansowanej choroby

W przypadku bardziej zaawansowanej choroby – objawy raka jelita grubego są bardziej wyraźne i łatwiej jest je zauważyć. Wpływ na występowanie poszczególnych symptomów ma umiejscowienie guza (w jakiej części jelit się znajduje) oraz wiek.

Wśród objawów raka jelita grubego znajdują się:

 • krwawienie z odbytu
 • zaburzenia rytmu wypróżnień
 • ból brzucha
 • guz (wyczuwalny w badaniu palpacyjnym brzucha, jak i badaniu palcem przez odbytnicę)
 • zaparcie stolca
 • istotna utrata masy ciała
 • biegunka
 • anemia
 • niedrożność mechaniczna jelit
 • wzdęcia brzucha
 • osłabienie
 • zwiększona ciepłota ciała

Zauważając krew w kale przyczyny należy szukać jak najszybciej.
Bezwzględnie zgłoś się na badania!

Mowa tutaj o krwi widocznej w kale oraz epizodach krwawienia z odbytu, które łatwo zaobserwować. Trzeba pamiętać, że silne krwawienie jest jednym z objawów raka jelita grubego. Zauważając krew w kale przyczyny należy szukać bezwzględnie! Każdy zauważony przypadek krwawienia z przewodu pokarmowego, powinien zostać zdiagnozowany przez lekarza.

UWAGA!
Nawet u co czwartej osoby z widocznym krwawieniem z odbytu, po wykonaniu badań stwierdza się jedną z poważnych chorób jelita grubego…

Krew obecna w stolcu może mieć kolor czerwony lub czarny (jest to efekt trawienia). Czarny kał, określany jako stolec smolisty – jest spowodowany często krwawieniem zlokalizowanym w większej odległości od odbytu.

Należy pamiętać, że każda utrata krwi (nawet niewielka lecz długotrwała) może prowadzić do anemii i niedoboru żelaza, co objawia się jako ogólne osłabienie, zmęczenie, duszność oraz bladość skóry.

Krew utajona w kale jest, ale nie widać jej “gołym okiem”…

Jak wcześnie wykryć raka jelita grubego?

krew w kale przyczynyTrzeba pamiętać, że nie każdą porcje krwi widzimy „gołym okiem”. I właśnie to bardzo małe krwawienie, którego nie jesteśmy sami w stanie zauważyć – często jest pierwszym i najważniejszym symptomem sugerującym choroby jelit, w tym raka jelita grubego. Do wykrywania wczesnych, niepokojących zmian służy test na krew utajoną w kale.

Jakie są zalecenia lekarzy?

W wielu krajach zachodnich pacjenci są objęci programem badań przesiewowych, które mają na celu wykrywanie polipów oraz raka jelita grubego we wczesnym stadium. Wprowadzenie programów przesiewowych jest zasadne z dwóch powodów:

1. Wczesne objawy raka jelita grubego można łatwo przeoczyć.

2.  Polipy stanowią zmiany przedrakowe.

Program badań przesiewowych zwykle obejmuje test na krew utajoną oraz kolonoskopię, jako badanie potwierdzające. Badanie kwi utajonej w kale służy do badania stolca pod kątem zawartości śladowych ilości krwi – tych niewidocznych “gołym okiem”.

Według ekspertów z American Gastroenterological Association badania przesiewowe (służące do wczesnego wykrywania chorób) w kierunku nowotworu jelita grubego powinny być zaproponowane osobą z przeciętnym ryzykiem w wieku 50 lat lub u osób młodszych, które są w grupie ryzyka.

Sprawdź co sprzyja rozwojowi raka i kto jest w grupie ryzyka…

Aby mieć pewność, można wykonać jedną z pięciu równorzędnych metod:

 • coroczne wykonywanie testu na krew utajoną w kale
 • sigmoidoskopia co 5 lat
 • badanie na krew utajoną co roku, z jednoczesną sigmoidoskopią co 5 lat
 • kolonoskopia co 10 lat
 • badanie radiologiczne jelita grubego co 5 lat

Badanie na krew utajoną w kale jest najprostszym, nieinwazyjnym i łatwo dostępnym badaniem.

Jest rekomendowane jako najważniejsze badanie przesiewowe. Zarówno testy dostępne w aptekach jak i badania laboratoryjne opierają się o te same metody diagnostyczne oraz dają tak samo wiarygodny wynik badania.

Jeżeli zauważyłeś jakikolwiek objawy raka jelita grubego – koniecznie wykonaj test na krew utajoną w kale!

Zamów online test POLY-Check®

test na krew utajoną

Krew utajona w kale – przyczyny dodatniego wyniku testu

1. Choroby zapalne – w tej grupie przyczyn znajdują się wrzodziejące zapalenie jelit oraz choroba Leśniowskiego-Crohna. Są one przyczyną nawet 6%. Krwawienie również mogą być wynikiem niedotlenienia, infekcji lub wynikiem działania radioterapii

2. Nowotwory – zarówno postacie łagodne (polipy) oraz guzy złośliwe (rak jelita)

3. Łagodne choroby odbytu – hemoroidy, szczelina odbytu lub przetoka odbytnicza

4. Uchyłki jelita grubego

5. Krew z górnego odcinka przewodu pokarmowego (np. choroba wrzodowa w wyniku zakażenia H.pylori)

Bibliografia:

[1] Banaszkiewicz Z., Tojek K. Jarmocik P., Frasz J., Jawień A.: Kliniczne objawy nowotworu jelita grubego – badanie retrospektywne, Współczesna Onkologia (2009) vol. 13; 1 (34–40).

[2] Mądro A., Słomka M., Celiński K.: Nowotwór jelita grubego – czy można zapobiegać, wcześnie rozpoznawać i skutecznie leczyć? Med Rodz 2004; 1, 27: 36-41.

[3] Korniluk J., Wcisło G., Nurzyński P., Stec R., Bodnar L., Obrocka B. i wsp.: Epidemiologia raka jelita grubego. Współczesna Onkologia 2006; 10:3 (136).

[4] Grzebieniak Z., Marek G., Agrawal A., Kielan W.: Krwawienie z odbytu – zasady postępowania, Family Medicine & Primary Care Review 2013; 15, 2: 221-223.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *