Rak prostaty

Antygen (PSA) – marker przerostu prostaty

| Prostata – dlaczego jest tak ważna?

Gruczoł krokowy (sterczowy), czyli inaczej prostata jest częścią męskiego układu moczowo – płciowego i znajduje się tuż pod pęcherzem moczowym. Prostata produkuje wydzielinę, która wchodzi w skład nasienia i wpływa znacząco na żywotność i ruchliwość plemników.

Wielu mężczyzn, mimo odczuwanych dolegliwości odwleka wizytę u urologa. Spowodowane jest to zarówno skrępowaniem, jak i brakiem podstawowej wiedzy na temat chorób stercza. Przełamanie wstydu jest tutaj kluczowe, bowiem chodzi o najważniejsze dobro jakim jest zdrowie!

| Wzrost stężenia PSA – niepokojący symptom!

prostata PSASwoisty antygen sterczowy (PSA) jest obecnie najlepszym dostępnym markerem w krwi służącym do wykrywania nieprawidłowości w funkcjonowaniu prostaty. PSA jest białkiem wydzielanym do nasienia a część tego białka obecna jest również w krwi.

Poziom PSA daje ważne informacje o fizjologicznej kondycji prostaty. Wartość wyższa niż norma wskazuje na przerost prostaty. Patologia prostaty, w której obserwuje się zmiany oraz wzrost stężenia PSA może byś spowodowana przez:

1. Łagodny przerost prostaty
2. Zapalenie gruczołu krokowego
3. Raka prostaty

Co to jest przerost prostaty?

Z wiekiem prostata każdego mężczyzny się powiększa, stan ten nazywany jest przerostem prostaty. Powiększająca się prostata może uciskać cewkę moczową, dlatego jest to najczęstsza przyczyna problemów z oddawaniem moczu u mężczyzn. Natomiast o raku prostaty mówimy wtedy, gdy w gruczole krokowym zaczyna rozwijać się guz. Zwykle rak prostaty początkowo rozwija się powoli i może nie dawać żadnych objawów.

W związku z możliwością wykonania badań przesiewowych, raka stercza wykrywa się w coraz niższym stadium klinicznym – gdy zmiany są jeszcze niewielkie, lokalne i we wczesnym stadium rozwoju.Każdy mężczyzna powinien być świadomy, jakie ma możliwości profilaktyki gruczołu krokowego.

| Jaka jest wiedza mężczyzn na temat występowania raka prostaty?

Mężczyźni nie są w Polsce objęci badaniami przesiewowymi w kierunku gruczołu prostaty, często również nie posiadają podstawowej wiedzy i nie potrafią rozpoznać niepokojących objawów.

Według prognoz Zakładu Epidemiologii Centrum Onkologii Instytutu w Warszawie, w 2020 r. liczba diagnozowanych nowotworów stercza może ulec podwojeniu.

Zachorowalność wzrasta niebezpiecznie szybko – ok. 9% rocznie!

Jakie są czynniki ryzyka?

rak prostatyPolskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej do najważniejszych czynników ryzyka raka gruczołu krokowego, zalicza:

  • wiek (zwykle rak występuje u mężczyzn po 65 r.ż.)
  • uwarunkowania genetyczne (kilkukrotnie większe ryzyko zachorowania dotyczy osób, których krewni I stopnia chorowali lub chorują na raka prostaty)
  • siedzący tryb życia
  • stosujących używki powodujące obrzęk gruczołu krokowego, w tym alkohol (zwłaszcza wysokoprocentowy)
  • wstrzemięźliwość płciowa
  • infekcje i stany zapalne dróg moczowych
  • stany zapalne stercza

Podkreśla się także wpływ diety, zanieczyszczeń środowiska naturalnego oraz czynników hormonalnych.

Nowotwór gruczołu krokowego stanowi poważny problem zdrowotny, dotyczący całej męskiej populacji na świecie. Jest drugim, po raku jelita grubego, co do częstości występowania nowotworem u mężczyzn!

| ZACHOWANIA PROZDROWOTNE – Twoja profilaktyka zaczyna się w domu!

profilaktyka raka prostatyW dzisiejszych czasach można w szybki i nieinwazyjny sposób wykonać badanie poziomu PSA oraz ocenić tym samym poziom antygenu. Dzięki domowym testom diagnostycznym można zdiagnozować się w domu bez posiadania fachowej wiedzy i sprzętu.

Pamiętaj, nie wolno ignorować żadnych dolegliwości ze strony układu moczowego!

Czy wiesz kiedy najlepiej zacząć się badać?

Przesiewowe badania prostaty obejmują mężczyzn między 50 a 75 rokiem życia. Test na PSA pozwala na określenie w krwi podwyższonego lub wysokiego poziomu PSA, przekraczającego 4ng/mL, który może wskazywać na łagodny lub złośliwy przerost prostaty.

W przypadku każdej choroby, wcześniejsze wykrycie daje większe szanse na skuteczne leczenie. Jeżeli przerost jest złośliwy to nowotwór ma wówczas mniej czasu by się rozwinąć, a także zmniejszone zostaje ryzyko wystąpienia przerzutów odległych.

Test PROSTA-Check – jako badania nieinwazyjne, niewymagające przygotowania i nieobarczone ryzykiem powikłań – stanowi element profilaktyki przedobjawowej.

Bądź świadomy, nie czekaj na rozwój choroby i zadbaj o zdrowie.

ZBADAJ SIĘ!

wybierz: PROSTA-Check

Test PSA

Oceny gości
[Ilość ocen: 4 Średnia ocena: 4.8]

Chcesz wiedzieć więcej?

Jak zadbać o profilaktykę prostaty? Wykonaj szybki test na prostatę PSA z krwi!