730 332 383

Choroby prostaty – zapalenie prostaty, przerost i rak prostaty

choroby prostaty

Przerost prostaty (gruczolak stercza) to powszechny problem wśród mężczyzn. Po 45 roku życia pod wpływem zachodzących zmian hormonalnych prostata zaczyna się powiększać. Powoduje to ucisk cewki moczowej i problemy z oddawaniem moczu.

Nadmierny, patologiczny przerost tego gruczołu może prowadzić do rozwoju nowotworu. Rak prostaty stanowi poważny problem zdrowotny, dotyczący całej męskiej populacji na świecie.

Innym częstym schorzeniem jest zapalenie prostaty, które może być wywołane przez infekcję bakteryjną. Sprawdź jak powstają schorzenia gruczołu krokowego? Czy choroby prostaty wpływają na erekcję?

Choroby związane z prostatą to nie tylko rak. Objawy takie jak problemy z oddawaniem moczu, częstomocz czy ból w okolicach krocza mogą świadczyć również o innych chorobach gruczołu krokowego.

Przerost prostaty (gruczolak stercza)

Z wiekiem gruczoł krokowy każdego mężczyzny powiększa się – stan ten nazywany jest przerostem prostaty.

Łagodny rozrost prostaty jest jednym z objawów starzenia się organizmu – przypadłość ta występuje u 60% mężczyzn po 60 roku życia i u 80% mężczyzn po 80 roku życia.

przerost prostatyU wszystkich mężczyzn gruczoł zaczyna się powiększać od ok. 45 roku życia na skutek zmian hormonalnych związanych ze spadkiem poziomu męskich hormonów płciowych (androgenów) – głównie testosteronu. Powiększająca się prostata może uciskać cewkę moczową, dlatego jest to najczęstsza przyczyna problemów z oddawaniem moczu u mężczyzn. Dodatkowo przerostowi prostaty bardzo często towarzyszy stan zapalny.

Objawy wywoływane przez łagodny przerost są spowodowane przede wszystkim przez zwężenie cewki moczowej (swobodny przepływ moczu zostaje zaburzony) oraz związane z tym upośledzenie funkcji pęcherza moczowego.

ZOBACZ TEŻ: objawy prostaty

Przerost prostaty w łagodnej postaci jest u mężczyzn wynikiem naturalnego procesu starzenia się. Przerost występuje u 60% mężczyzn po 60 roku życia. Niestety przerost może być również skutkiem namnażania się komórek nowotworowych – co prowadzi do raka prostaty.

Rak prostaty – guz w gruczole krokowym

rak prostaty - komórki nowotworoweO raku prostaty mówimy wtedy, gdy w gruczole krokowym zaczyna rozwijać się guz. Zwykle rak prostaty początkowo rozwija się powoli i może nie dawać żadnych objawów. Symptomy i dyskomfort spowodowane występowaniem tego nowotworu pojawiają się na ogół dopiero wtedy, gdy nowotwór jest już w zaawansowanym stadium. Niejednokrotnie na leczenie jest już za późno!

Zmiany złośliwe, czyli nowotwór gruczołu krokowego:

1. Stanowi zagrożenie dla zdrowia
2. Może zajmować sąsiednie narządy (jelito grube czy pęcherz moczowy)
3. Może dawać przeżuty do innych narządów

Nowotwór gruczołu krokowego jest drugim – po raku jelita grubego, co do częstości występowania nowotworem u mężczyzn.

Według prognoz Zakładu Epidemiologii Centrum Onkologii Instytutu w Warszawie, w 2020 r. liczba diagnozowanych nowotworów stercza może ulec podwojeniu.

Zachorowalność wzrasta niebezpiecznie szybko – ok. 9% rocznie!

Czynniki wpływające na rozwój raka prostaty:

  • wiek (zwykle rak występuje u mężczyzn po 65 r.ż.)
  • uwarunkowania genetyczne (kilkukrotnie większe ryzyko zachorowania dotyczy osób, których krewni I stopnia chorowali lub chorują na raka prostaty)
  • siedzący tryb życia
  • stosujących używki powodujące obrzęk gruczołu krokowego, w tym alkohol (zwłaszcza wysokoprocentowy)
  • wstrzemięźliwość płciowa
  • infekcje i stany zapalne dróg moczowych
  • stany zapalne stercza

Podkreśla się także wpływ diety, zanieczyszczeń środowiska naturalnego oraz czynników hormonalnych. Pamiętaj, nie wolno ignorować żadnych dolegliwości ze strony układu moczowego!

Zapalenie prostaty – coraz częstszy problem wśród mężczyzn

Stany zapalne stercza stanowią około 10% wszystkich przypadków mężczyzn zgłaszających się do urologa.

Zapalenie jest więc bardzo częstym schorzeniem występującym u mężczyzn – zarówno dojrzałych (szczególnie w 40-50 roku życia), jak i młodych (aktywnych, obarczonych dużym stresem). Zapalenie może mieć przebieg ostry lub przewlekły i najczęściej spowodowane jest infekcją bakteryjną.

Najczęściej zapalenie prostaty spowodowane jest przez bakterie. Wnikanie bakterii do cewki moczowej najczęściej odbywa się poprzez stosunek płciowy. Infekcje Escherichia colistanowią od 60 do 80% wszystkich przypadków zapalenia stercza. Wśród innych patogenów często spotyka się zakażenia Pseudomonas aeruginosa, bakteriami z grupy Klebsiella, Serratia i Enerobacter, Enterococcusczy Corynobacterium.

Aby nie doprowadzić do chorób prostaty należy unikać czynników wpływających na ich rozwój oraz wykonywać regularnie badanie krwi – test na antygen PSA wykrywający podwyższony poziom antygenu prostaty. Test jest rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Urologiczne.

Choroby prostaty, a seks

Czy schorzenie gruczołu krokowego zawsze wpływają negatywnie na erekcję? NIE

Bardzo często mężczyźni uważają, że dopóki ich sprawność seksualna jest zachowana – nie mają problemu z prostatą. Niestety tak nie jest. Łagodny rozrost prostaty zazwyczaj nie powoduje problemów z erekcją. Dopiero bardziej zaawansowane zmiany chorobowe w obrębie gruczołu krokowego mogą prowadzić do zaburzeń wzwodu.

Bibliografia:

[1] Dadej R., Jędrzejczak-Dadej A.: Zapalenie gruczołu krokowego, Geriatria, 2008; 2: 247-251.
[2] Szczęch R., Narkiewic K.: Łagodny rozrost prostaty, Choroby Serca i Naczyń 2009, tom 6, nr 1, 47–48.
[3] Zalecenia dotyczące postępowania w raku gruczołu krokowego — konferencja okrągłego stołu, Onkologia w Praktyce Klinicznej, 2007, tom 3, nr 3.
[4] Dobruch J, Borówka A, Antoniewicz AA, Chłosta P: Epidemiology of prostate cancer: changes observed in Poland in 1991-2000. Urol Pol 2005; 58, 26-30.
[5] Skiba R, Syryło T, Ząbkowski T.: Diagnostyka i leczenie raka stercza u mężczyzn w podeszłym wieku, Pediatr Med Rodz 2015, 11 (1), p. 39–47.