Rumień wędrujący – najbardziej charakterystyczny objaw wczesnej boreliozy

Domowe testy diagnostyczne | LabHome

Mechanizm zarażenia się boreliozą jest niebezpieczny i prosty – wystarczy bezbolesne ukąszenie kleszcza, aby do organizmu wniknęły krętki Borrelia.  Miejscem żerowania kleszcza może być każdy fragment skóry, chociaż są okolice predysponowane, takie jak: szyja, kark, plecy, pachwiny oraz okolice podkolanowe.

Mało kto wszczyna alarm i zaczyna się niepokoić przez jednorazowe ukąszenie kleszcza. Czasami niestety takie podejście bywa zgubne.

Miałeś “nieprzyjemność” spotkania z kleszczem? Usuń go i obserwuj miejsce ukąszenia!

Jakie są pierwsze objawy boreliozy?

Wczesne rozpoznanie boreliozy jest trudne, ponieważ objawy choroby na początku są mało specyficzne.
Objawy te występują bardzo rzadko, mówimy tu o:

  • wystąpieniu świądu skóry
  • powiększeniu węzłów chłonnych w okolicy zmiany
  • objawach ogólnych często nazywanych ‘grypopodobnymi’ (ból głowy, gorączka, bóle mięśniowo-stawowe)

Niestety początkowe objawy boreliozy, wydają się być mało niepokojące co prowadzi do tego, że bagatelizujemy je zrzucając nasze obserwacje na zmęczenie, stres lub inne dolegliwości. W przeważającej części przypadków chorzy nie zauważyli u siebie żadnych objawów.

Obserwuj bacznie miejsce w którym nastąpiło ukąszenie kleszcza

Może się zdarzyć, że w pierwszym etapie boreliozy zaobserwujemy objawy ograniczone wyłącznie do skóry – zmiany pod postacią rumienia wędrującego to jedyny charakterystyczny objaw wczesnej fazy infekcji.

rumień wędrującyRumień wędrujący jest specyficznym objawem, który jest kryterium rozpoznania choroby bez konieczności wykonywania badań diagnostycznych. Innymi słowy – jeżeli po wyciągnięciu kleszcza pojawi się rumień wędrujący, nie musisz wykonywać innych badań. Rumień jest wystarczającym objawem świadczącym o infekcji.

W tym jednym przypadku lekarz powinien od razu u pacjenta wdrożyć antybiotykoterapię!

Jak rozpoznać boreliozę obserwując miejsce ukąszenia?

Wypatruj rumienia wędrującego!

Jeżeli w miejscu ukąszenia pojawi się rumień wędrujący (zwany również rumieniem pełzającym), jest to podstawa do rozpoznania boreliozy. Ma bardzo charakterystyczne cechy. Ze względu na swój wygląd często nazywany jest ‘tarczą strzelecką’ lub ‘bull’s-eyes’.

Sprawdź jak wygląda rumień:

1. Kiedy się pojawia?

Rumień pojawia się na skórze w miejscu ukłucia przez kleszcza zwykle po 1-3 tygodniach. Niezwykle rzadko zdarza się żeby pojawiał się później, niemniej jednak może sięgać 3 miesięcy.

2. Wygląd – kolory, centralne przejaśnienie

objawy boreliozyTypowa zmiana na skórze ma początkowo formę plamy. Powiększa się szybko i wykazuje centralne przejaśnienie.

Przypomina wyglądem „tarczę strzelniczą”:
– w środku znajduje się plamka po ukąszeniu kleszcza
– następnie widoczny jest blady okrąg niezmienionej skóry
– na zewnątrz znajduje się czerwona obręcz, która właśnie z każdym dniem „wędruje” i staje się coraz większa – stąd nazwa rumień wędrujący.

Uwaga! Rumienie mnogie zdarzają się bardzo rzadko.

3. Kształt

Kształt rumienia zazwyczaj zbliżony jest do nieregularnego okręgu. Jednak w zależności od lokalizacji ukąszenia i budowy części ciała może przyjmować odmienne kształty (np. podłużne czy eliptyczne).

4. Wielkość > 5 cm

O pewnym rozpoznaniu rumienia wędrującego możemy mówić, gdy zmiana stopniowo ulega powiększeniu w ciągu kilku dni i przekroczy średnicę 5 cm.

Czasami pomocne jest celowe zaznaczenie granic rumienia długopisem oraz kontrola jego wielkości po 1 lub 2 dniach bez stosowania antybiotyku. W skrajnych przypadkach obserwowano średnicę rumienia, która mogła dochodzić do 70 cm.

5. Co może pojawić się w obrębie zmiany?

W obrębie rumienia może dochodzić do pojawienia się również innych zmian: wzmożone uczucie ciepła w obrębie zmienionej skóry, wybroczyny, pęcherze, martwica lub nawet owrzodzenia. 

6. Nietypowy rumień wędrujący

Postacie nietypowe rumienia wędrującego zdarzają się rzadko, ale warto o nich pamiętać aby nie przeoczyć ważnego sygnału. Mogą one nie wykazywać centralnego przejaśnienia lub posiadać nieregularny kształt. Ważny jest fakt, że jeżeli rumień taki wykazuje tendencję do powiększania średnicy (ponad 5 cm) należy rozpoznać jako rumień wędrujący.

7. Kiedy rumień znika?

Rumień wędrujący najczęściej znika bez śladu samoistnie po okresie 3-4 tygodni. W nielicznych przypadkach po zniknięciu rumienia na skórze mogą pozostać przebarwienia i blizny.

Pamiętaj! Jeżeli po ukąszeniu przez kleszcza na Twojej skórze zauważyłeś charakterystyczny rumień, zgłoś się  jak najszybciej do lekarza w celu rozpoczęcia leczenia.

8. Nie pomyl rumienia z odczynem alergicznym.

Część osób myli rumień wędrujący związany z boreliozą z miejscowym odczynem na alergeny, które są zawarte w ślinie kleszcza. Reakcja alergiczna najczęściej pojawia się od razu po ukąszeniu kleszcza – najczęściej przed upływem 48 godzin, średnica nie przekracza  5cm i ma tendencje do zanikania i zmniejszania się w czasie.

A co w przypadku kiedy rumień wędrujący się nie pojawi?

Niestety u przeważającej większości osób ukąszonych przez kleszcza nie stwierdza się występowania rumienia. Mówi się nawet o statystkach, które pokazują, że rumień pojawia się w 2 do 5% przypadków.

To, że rumień wędrujący nie pojawił się w miejscu, w którym nastąpiło ukąszenie kleszcza nie oznacza, że nie doszło do zakażenia. 

Borelioza może się rozwijać bezobjawowo, twój układ odpornościowy zaczyna walkę.

Zaleca się wykonywanie cyklicznych, kontrolnych badań w laboratorium medycznym lub przy użyciu profesjonalnych, certyfikowanych testów diagnostycznych, takich jak test na boreliozę TIK’ALERT marki LabHome.

Test na boreliozę wykonany wykrywający przeciwciała IgM we krwi pozwoli wykryć wczesną fazę infekcji.

Jak wykonać test na boreliozę w domu?

Czym są wyroby medyczne do samokontroli?

Zwane – testami do samodzielnego wykonania lub domowymi testami diagnostycznymi – wyroby medyczne do samokontroli to produkty, dzięki którym możesz wykonać samodzielnie, bez potrzeby posiadania fachowej wiedzy i sprzętu, ważne z puntu widzenia Twojego zdrowia – badania diagnostyczne.

Chcesz wykonać test na boreliozę? Zamów online

Oceny gości
[Ilość ocen: 4 Średnia ocena: 4.8]

Bibliografia:

[1] Flisiak R., Pancewicz S.: Diagnostyka i leczenie Boreliozy z Lyme, zalecenia Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

[2] Krzyczmanik D. i wsp.: Borelioza w praktyce Lekarza Medycyny Pracy, Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi,2012.

[3] Grzeszczuk A.: Borelioza w praktyce klinicznej. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *