Samokontrola w walce z rakiem prostaty! Prosty test może uratować życie.

samokontrola w walce z rakiemProblem z prostatą to przypadłość typowo męska. Mówi się o tym, że duży wpływ na  wczesne rozpoznanie choroby może mieć samokontrola zdrowia. Już dziś na rynku dostępne są szybkie testy diagnostyczne, które możesz nabyć w aptece i wykonać samodzielnie.

Mimo powtarzanego jak mantra hasła: „zbadaj prostatę, profilaktyka jest kluczem do zdrowia” wielu Panów bagatelizuje problem. Badanie prostaty owiane jest wieloma mitami, powodując powszechną niechęć do tego badania. Główną barierą dla wielu mężczyzn jest przeświadczenie o konieczności wizyty w przychodni i wywiad z lekarzem, a także mało komfortowe badania.

Ponadto dochodzi przeświadczenie, że zacznę się przejmować dopiero wtedy – jak będę mieć objawy prostaty. Niestety to tak nie działa! Objawy raka prostaty mogą wcale nie wystąpić, szczególnie w pierwszych etapach rozwoju choroby.

Zbyt późna diagnoza prostaty, to często wyrok…

Każdego roku rak prostaty zostaje wykryty u ponad 10 tysięcy mężczyzn. Połowa z nich umiera. Do tej smutnej statystyki należy dodać również pacjentów pozostających bez jakiejkolwiek diagnozy.

Problem jest naprawdę duży – rak prostaty jest drugim nowotworem, najczęściej występującym u mężczyzn.

Panowie niechętnie mówią o prostacie nawet we własnym, zaufanym gronie. To wszystko przekłada się na marginalizowanie ryzyka jakim jest rak prostaty. W przypadku chorób nowotworowych wczesne wykrycie, daje dużo większe szanse na powrót do zdrowia.

Z pomocą przychodzi samokontrola zdrowia.

Testy diagnostyczne dostępne w aptekach mogą uratować życie. 

Należy poświęcać więcej uwagi działaniom profilaktycznym oraz samokontroli zdrowia. W tej kategorii na sam przód listy wysuwają się oczywiście testy diagnostyczne, które stanowią podstawę rozpoznania oraz przeciwdziałania rozwojowi wielu groźnych chorób.

To co do niedawna było możliwe tylko w laboratorium medycznym teraz możesz wykonać samodzielnie w domu. W przypadku profilaktyki raka prostaty mężczyźni mogą zbadać poziom PSA w krwi za pomocą szybkiego testu z apteki.

Swoisty antygen sterczowy (PSA) to badanie, które jest pomocne w ocenie stanu prostaty.
Test PROSTA-Check® dostępny w aptekach wykrywa podwyższony poziom antygenu PSA.

test psa

Jeśli wynik badania przekracza normę (4ng/ml) wskazuje to na:

  • przerost prostaty
  • zapalenie prostaty
  • raka prostaty

W tym wypadku wymagana jest konsultacja z lekarzem (urologiem).

Test PSA powinien być wykonywany profilaktycznie co 12 miesięcy przez mężczyzn po ukończeniu 50 roku życia.

Właśnie ze względu na wykrywanie nieprawidłowości i nowotworów badanie PSA powinno wykonywać się profilaktycznie raz do roku u wszystkich mężczyzn po 50 roku życia oraz młodszych (po 35 roku życia) jeżeli w bliskim pokrewieństwie były przypadki nowotworów.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *