Dlaczego warto badać się samodzielnie? Samokontrola to przewaga na starcie!

Domowe testy diagnostyczne | LabHome

samokontrola

Samokontrola – pierwszy etap wykrywania chorób. Jak badać się w domu?

Proces samokontroli, czyli monitorowania stanu zdrowia idzie w parze z rosnącym trendem samoleczenia. Proces samoleczenia pacjentów jest definiowany jako przyjmowanie leków w leczeniu dolegliwości diagnozowanych przez samego pacjenta bez konsultacji z lekarzem. Powoduje to, że wiele leków zmienia swój status z leków dostępnych na receptę – na leki OTC (bez recepty). Taką samą tendencję zauważa się w samokontroli, która obejmuje wszystkie działania mające na celu wczesną diagnostykę chorób i schorzeń. Do grupy narzędzi do samokontroli możemy zaliczyć badania wykonywane w systemie point of care – czyli popularne glukometry do monitorowania glikemii czy testy diagnostyczne do użytku domowego.

Jak wiadomo apteki są najbardziej dostępnymi placówkami opieki zdrowotnej, dlatego zdecydowano że produkty diagnostyczne powinny być wprowadzone do asortymentu aptek. Ma to zapewnić pacjentowi relatywnie łatwą dostępność do badań przesiewowych, które stanowią podstawę samokontroli zdrowia. Również unikalna pozycja farmaceuty i jego bezpośredni kontakt z pacjentem, pozwalają na zwiększenie wiedzy o testach diagnostycznych wykorzystywanych do samokontroli.

Jakie czynniki sprawiły, że w naszym społeczeństwie obserwujemy coraz większy odsetek osób, szukających samodzielnie podłoża swoich problemów zdrowotnych i sposobów profilaktyki? Wśród nich na pewno można wymienić:

1. Mankamenty publicznej służby zdrowia – w tym problemy z dostaniem się do specjalisty, znikoma ilość programów bezpłatnej profilaktyki, niechęć ze strony lekarzy do kierowania na badania profilaktyczne.

2. Wzrost zachorowalności na wiele schorzeń, w tym chorób nowotworowych i  cywilizacyjnych wśród coraz młodszej części społeczeństwa.

3. Dezinformacja – pacjent często nie otrzymuje rzeczowej informacji na temat swojego stanu zdrowia oraz metod diagnostyki. Brak odpowiedzi na zasadnicze pytania: jakie badania wykonać? Co mówi wynika badania o moim zdrowiu. Odbiera pacjentowi możliwość zrozumienia stanu organizmu i tym samym wzbudza niepokój.

Samokontrola wpisuje się w trend pacjenta świadomego swoich potrzeb

Wszechobecny dostęp do informacji natury medycznej sprawił, że jesteśmy bardziej wyedukowani i odpowiedzialni. System ochrony zdrowia nie jest idealny, a zdrowie jednostki – każdego z nas w bardzo dużej mierze zależy od działań, które podejmujemy samodzielnie. Dlatego coraz więcej osób na całym świecie, również i w Polsce korzysta z rosnącej dostępności testów diagnostycznych, które pozwalając im zwiększyć kontrolę nad zdrowiem w zaciszu własnego domu.

Domowe testy diagnostyczne – spadkobiercy szybkich testów laboratoryjnych

Przez wiele lat badania diagnostyczne wykonywane były tylko w profesjonalnych laboratoriach medycznych. Obecnie istnieje możliwość wykonania testów w domowym zaciszu bez posiadania wiedzy czy sprzętu. Nikogo już nie dziwi ogólna dostępność testów ciążowych czy owulacyjnych wykonywanych w domu z moczu, które są niczym innym jak wyrobem medycznym do samokontroli.

Testy ciążowe z moczu są wiarygodne i skuteczne – fakt.

Więc dlaczego nie badać się samodzielnie? Za pomocą podobnych technologii innych parametrów z krwi, moczu, kału czy nasienia?

jak badać się w domu

Testy od lat cieszą się ogromnym zaufaniem kobiet, stanowią niezaprzeczalnie milowy krok w opracowaniu kolejnych profesjonalnych testów diagnostycznych do użytku domowego.  Znaczny postęp technologii i nowoczesnej medycyny spowodował, że naukowcy-klinicyści na bazie doświadczeń opracowali szereg szybkich testów diagnostycznych. Charakteryzuje je wysoka czułość, duża specyficzność, prostota i krótki czas wykonania. Wszystko po to, aby dać pacjentowi komfortowe narzędzie, które pomoże mu kontrolować zdrowie.

W ostatnich latach panel przesiewowych testów dostępnych dla pacjentów dynamicznie się powiększa. Jest to oczywiście odpowiedź na rosnącą świadomość ludzi o potrzebie samokontroli i jej znaczeniu we wczesnym rozpoznawaniu chorób.

Obecnie dostępnych jest kilkadziesiąt testów diagnostycznych, które dzięki wykorzystaniu zaawansowanych i ciągle udoskonalanych technik biotechnologii znajdują coraz większe uznanie wśród profesjonalistów – lekarzy i personelu medycznego. Oparte o metody immunologiczne testy służą do wykrywania:

  • infekcji (Borelioza, Kiła, H.pylori, Malaria)
  • stanów zapalnych/podłoża infekcji – ważne przed podjęciem decyzji o antybiotykoterapii (CRP)
  • schorzeń układu pokarmowego (Krew utajona w kale)
  • markerów i czynników pojawiających się w chorobach nowotworowych (PSA, krew utajona w kale)
  • hormonów płciowych (testy owulacyjne, menopauzalne, ciążowe)
  • zaburzeń biochemicznych (glukoza, cholesterol)
  • niewydolności lub uszkodzenia nerek (białko w moczu)
  • zaburzeń endokrynologicznych (TSH)
  • alergii i nietolerancji pokarmowych (przeciwciała IgE, transglutaminazy)

Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć!

Samokontrola pacjentów jest dynamicznie rozwijającym się i bardzo istotnym elementem sektora opieki zdrowotnej, który zwiększa skuteczności profilaktyki oraz wczesnego wykrywania chorób. Monitorowanie zdrowia i stanu organizmu za pomocą testów diagnostycznych może zwiększyć prawdopodobieństwo, że wszelkie problemy zdrowotne są identyfikowane na wczesnym etapie. W przypadku wielu chorób może być to aspekt decydujący o podjęciu szybkiej interwencji, a tym samym zaważyć na naszym zdrowiu i życiu.

Wykonanie testu stanowi element profilaktyki i pomoc w rozpoznaniu schorzenia. Warto być świadomym i nie czekać na rozwój choroby. Zadbaj o zdrowie i zbadaj się.

Bibliografia:

[1] Olczyk M., Bułaś L., Konieczny A.: Diagnostyczne testy medyczne w praktyce Farmaceutycznej, Diagnostyka, Tom 66,nr 5, 2010.

[2] Schabowski J., Nicer T., Mardarowicz G.: „Przyłóżkowe” szybkie testy laboratoryjne – przydatność w podstawowej opiece zdrowotnej. Forum Medycyny Rodzinnej 2008, 5: 358–364.

[3] Jaśkiewicz M.: Point-of-care testing– przyszłość nowoczesnej diagnostyki medycznej? Laborant,2014,8,34-41.

[4] Głodek A.: TESTY CIĄŻOWE WCZORAJ I DZIŚ, Nowiny Lekarskie 2008, 77, 5, 377–381.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *