730 332 383

SwimCount pytania i odpowiedzi

PYTANIA I ODPOWIEDZI

1. Jak działa test SwimCount?

W urządzeniu znajdują się dwie komory i tylko ruchome plemniki mogą przepłynąć z jednej komory do drugiej. Po przejściu do drugiej komory plemniki zostają zabarwione, podobnie jak okienko wyników. Im więcej poruszających się plemników, tym bardziej intensywne niebieskie zabarwienie.

Istnieje kilka czynników wpływających na męską płodność. Ten test jest zaprojektowany do pomiaru jednego z nich. Test mierzy liczbę pływających (prawidłowo poruszających się) plemników w mililitrze próbkowanego nasienia. Czynnik ten zwany jest stężeniem ruchliwych plemników na mililitr. Szansa na naturalne zapłodnienie kobiety wzrasta wraz z liczbą ruchliwych plemników (aż do pewnej granicy).

2. Mój wynik jest NISKI, co to oznacza i co powinienem teraz zrobić?

NISKI wynik oznacza, że ilość ruchliwych plemników w Twoim nasieniu jest niższa niż u płodnego mężczyzny. Powinieneś skonsultować się z lekarzem w celu przeprowadzenia dalszych testów i badań. NISKI wynik niekoniecznie musi oznaczać, że nie będziesz mógł zapłodnić kobiety drogą naturalną. Twój lekarz doradzi, jakie kroki powinieneś podjąć w dalszym działaniu.

3. Jak jest zdefiniowany wynik NORMALNY/NISKI?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje normalny poziom ruchliwych plemników jako 5 milionów komórek na mililitr. Oznacza to, że w grupie płodnych mężczyzn 95% bedzie miało liczbę uchliwych plemników przekraczającą 5 mln/ml.

*Cooper et al. Human Reproduction Update 2010; 16(3): 231-245

4. Mój wynik jest NORMALNY, jednak moja partnerka jeszcze nie zaszła w ciążę, mimo kilku miesięcy starań. Co powinniśmy zrobić?

Jedna na sześć par może mieć problem z zajściem w ciążę i są czynniki inne niż liczba ruchliwych plemników, które mogą wpływać na płodność mężczyzny. Te czynniki nie są oceniane przez niniejszy test. Jeżeli Ty i Twoja partnerka staraliście się bezskutecznie zajść w ciążę przez 12 miesięcy, powinniście skonsultować się z lekarzem, w celu przeprowadzenia dalszych badań i testów.

5. Nie jestem pewien wyniku, co powinienem zrobić?

Jeżeli nie jesteś pewien wyniku, możesz skontaktować się z naszą infolinią na info@labhome.pl w celu uzyskania porady. Możesz także wykonać test ponownie, po odczekaniu przynajmniej 48 godzin przed pobraniem kolejnej próbki.

6. Moja próbka nie upłynniła się po upływie 30 minut, co mogę zrobić?

Niektóre próbki potrzebują więcej niż 30 min, aby stać sie płynnymi (wodnistymi). Jeżeli trzeba, zaczekaj dłużej. Jeżeli próbka nie upłynniła się w ciągu 3 godzin, lepiej nie wykorzystuj jej do testu. Wylej próbkę, przemyj kubeczek w ciepłej wodzie bez użycia mydła i pozostaw do wyschnięcia.

Pamiętaj, aby odczekać przynajmniej 48 godzin przed pobraniem kolejnej próbki. Jeżeli kolejna próbka da podobny wynik, skonsultuj się z lekarzem.

7. Test zdaje się nie działać, wygląda na uszkodzony lub brakuje części – co powinienem zrobić?

Jeżeli sądzisz, że test nie działa poprawnie, jakiekolwiek części testu są uszkodzone lub zauważysz ich brak, skontaktuj się proszę z nami na info@labhome.pl.

8. Co może wpłynąć na ruchliwość plemników?

Jest wiele czynników mogących wpływać na jakość spermy:

  • jeżeli w ostatnim czasie (2-3 miesiące wcześniej) chorowałeś, a w szczególności miałeś wysoką gorączkę, może to wpłynąć na jakość spermy. Dobrze jest zaczekać, aż będziesz zupełnie zdrowy, przed wykonaniem testu
  • jeżeli przyjmowałeś sterydy anaboliczne lub inne leki zawierające testosteron
  • twoja historia chorobowa, obejmująca: niezstąpienie jąder w okresie dzieciństwa, żylaki powrózka nasiennego (poszerzone żyły w jądrach), operacja w obrębie pachwiny np. operacja przepukliny, świnka przebyta po okresie dojrzewania, leczenie przeciwnowotworowe

Jeżeli dotyczą Cię którekolwiek z dolegliwości powyżej, powinieneś skonsultować się z lekarzem przed podjęciem kolejnych kroków.

9. Czy mogę zrobić coś, co poprawi jakość mojej spermy?

Dotychczas nie ma wielu dowodów na istnienie sposobu poprawienia jakości nasienia, jakkolwiek pomocne może być:

  • Odstawienie sterydów anabolicznych (nie przerywaj przyjmowania zaleconych przez lekarza leków bez konsultacji z nim). Przerwanie stosowania sterydów często przywraca normalną męską płodność.
  • Prysznic zamiast gorącej kąpieli: długie i gorące kąpiele mogą wpływać na jakość nasienia.
  • Zawsze dobrze jest zadbać o zdrowie w szerszym spektrum jak zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia, rzucenie palenia i zredukowanie spożycia alkoholu, co wpłynie na poprawę stanu zdrowia.

10. Chciałbym wykonać test ponownie?

Możesz wykonać test ponownie przy użyciu nowego zestawu najwcześniej 48 godzin po wykonaniu pierwszego testu. Jeżeli chcesz zaobserwować ewentualne zmiany w jakości nasienia, po zmianie trybu życia, powinieneś odczekać przynajmniej 10 tygodni (2-3 miesiące). Czas ten jest konieczny na wyprodukowanie nowych plemników, a wprowadzone w stylu życia zmiany nie zostaną wcześniej wychwycone.

ZBADAJ SIĘ!

wybierz: SwimCount

swim count

BAZA WIEDZY

badanie nasienia