Syfilis powraca – zbadaj się, wystarczy 10 minut!
Wśród chorób wenerycznych to właśnie kiła wiedzie niechlubny prym. Zapomniana choroba, po cichu znów stała się jedną z głównych infekcji przenoszonych drogą płciową. Objawy kiły są często niewidoczne, ponieważ choroba może mieć wieloletni okres utajony.
Powikłania po nieleczonej kile są natomiast bardzo poważne – mogą prowadzić do zaburzenia wzroku, zapalenia wątroby czy nerek. Sprawdź jak szybko wykryć kiłę, aby nie doprowadzić do pogorszenia zdrowia…
Jeszcze 30 lat temu, za „komuny” – badanie na kiłę było obowiązkowe
Wszystkie dorosłe osoby przechodzące badania lekarskie do pracy – zobowiązane były wykonać badania na choroby weneryczne. Co więcej, w szkołach czy przychodniach wisiały plakaty edukacyjne, mające na celu uświadamianie społeczeństwa o ciężkich powikłaniach nieleczonej kiły. Efektem takich działań było zredukowanie liczby chorych i zniknięcie choroby ze świadomości społecznej na wiele lat…
Niestety, głównie ze względów ekonomicznych wycofano obowiązkowe badania na syfilis.
To dało czas ukrytej chorobie na atak ze zdwojoną siłą. Dziś świadomość młodzieży na temat zagrożeń oraz infekcji przenoszonych przez kontakty seksualne jest znikoma.
Rośnie zachorowalności na kiłę nabytą, a także kiłę wrodzoną
Odnosząc się do informacji o wstrzymaniu importu głównego leku stosowanego w leczeniu kiły (penicylina benzatynowa) – prof. Joanna Maj (krajowy konsultant w dziedzinie dermatologii i wenerologii) podkreśliła, jak duża jest skala problemu. Mimo tego, że od 4 lat Ministerstwo Zdrowia dostaje sygnały od lekarzy, że objawy kiły rozpoznaje się nawet u noworodków – nie ma kroków w kierunku poprawy sytuacji.
Syfilis to stres, wstyd, skrępowanie – czy tak musi być? Zdecydowanie nie!
Dziś nadal wykonywanie badań na choroby weneryczne kojarzy się ze swego rodzaju skrępowaniem. Wpływa to niekorzystnie na możliwość zadbania o własny komfort i zdrowie. Wiele osób, nawet podejrzewających kiłę, unika wykonywania badań ze wstydu.
Ostatnimi czasy zmieniły się zwyczaje seksualne – większa swoboda oraz częstsza zmiana partnerów powinna iść w parze z samokontrolą zdrowia i regularnym wykonywaniem badań. Wiele osób unika wizyty u lekarza czy w laboratorium w obawie przez krępującymi pytaniami.
Jak szybko wykryć kiłę?
Mało osób wie, że test na kiłę można wykonać samodzielnie w domu…
Szybki test z apteki do wykrywania kiły ma bardzo dużą czułość i cechuje się wysoką wiarygodnością. Niejednokrotnie większą niż najprostsze badania laboratoryjne (USR czy VDRL).
Badanie tego typu wykonuje się bardzo szybko – z krwi pobranej z nakłucia palca. Test wykonuje się samodzielnie, całkowicie anonimowo i dyskretnie. W ten sposób można szybko i skutecznie upewnić się, czy w organizmie nie ma świeżej infekcji bądź przewlekłej choroby, która często nie daje żadnych widocznych objawów.
Test SYPH-Check-1® jest dostępny w renomowanych aptekach bez recepty.
Skorzystaj z fachowej wiedzy farmaceutów i zapytaj o produkt lub zamów online