
Piszemy o roli białka CRP w samokontroli zdrowia – magazyn „LEK W POLSCE”
Kiedy i w jakim celu robi się badanie CRP? Jakie są jego prawidłowe wartości? Jak za pomocą szybkich testów CRP można uniknąć niepotrzebnego leczenia antybiotykami?
Jako współautor działu DIAGNOSTYKA w magazynie farmaceutycznym „LEK W POLSCE” odpowiadamy na te i wiele innych pytań w artykule poświęconym roli badania CRP w samokontroli zdrowia.
pobierz artykuł
ZOBACZ TEŻ: testy LabHome na okładce LEK W POLSCE
Wiele badań diagnostycznych ze względu na dużą przydatność zostało opracowanych w formie szybkich testów do użytku domowego. Ułatwia to pacjentowi dostęp do badań, ponieważ testy można nabyć praktycznie całodobowo w aptekach. Jednym z najbardziej przydatnych badań w domowej diagnostyce jest CRP (tak zwane białko ostrej fazy).
Test CRP w aptece to:
1. Łatwa dostępność badania
Apteki są powszechnie dostępne, wiele z nich jest czynnych przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Jeżeli w najbliżej przychodni nie przeprowadza się badań CRP, test można nabyć w aptece i wykonać samodzielnie w domu.
2. Fachowa pomoc farmaceuty
Poprzez bezpośredni kontakt oraz rozmowę z pacjentem.
3. Optymalizacja czasu i kosztów
Brak konieczności wizyty w laboratorium i oczekiwania na wynik, co optymalizuje czas i zwiększa komfort pacjenta.
4. Wynik uzyskiwany w „czasie rzeczywistym”
Szybkie testy diagnostyczne do użytku domowego mogą być wykonywane w czasie rzeczywistym, również przed wizytą u lekarza. Zdecydowanie zwiększa to wartość badania, ponieważ wynik otrzymujemy już po kilku minutach.
5. Profilaktyka zdrowia
Zainteresowanie testem CRP powoduje wzrost świadomości o negatywnych skutkach samoleczenia antybiotykami i rosnącej lekooporności drobnoustrojów.
Dowiedź się więcej na temat domowego testu CRP-Screen®