Panowie czas zadbać o gruczoł krokowy! Wykonaj szybki test na prostatę PSA z krwi

Domowe testy diagnostyczne | LabHome

test na prostatę PSA

Współczesny dojrzały mężczyzna. Zbudował dom, zasadził drzewo ale…nigdy nie robił badania prostaty.

Na rynku jest wiele metod jeśli chodzi o badanie prostaty. Najmniej inwazyjną i najszybszą metodą jest szybki test na prostatę PSA z krwi!

Hasło zbadaj prostatę” u mężczyzn zawsze budzi niechęć i negatywne skojarzenia – badanie prostaty, acha znaczy się palec w t…ku – nie dziękuje”. Przy takim podejściu dotyczącym profilaktyki raka prostaty nie ma co się dziwić, że dojrzali mężczyźni bardzo niechętnie podejmują ten temat.

Jednak badanie proktologiczne (per rectum) to na szczęście nie jedyna możliwość aby kontrolować stan prostaty!

Test PSA wykonuje się z krwi. Regularne badanie PSA (swoisty antygen gruczołu krokowego) stanowi najważniejszy element profilaktyki i zapobiegania rozwojowi raka prostaty! 

Prostata, mały wielki problem…

Prostata znajduje się poniżej pęcherza i jest małym gruczołem, który produkuje gęsty, biały płyn mieszający się ze spermą.

Do problemów z prostatą przyznaje się niewielu mężczyzn. Mimo, że coraz głośniej mówi się o potrzebie regularnego badania stanu prostaty większość z Panów decyduje się na podjęcie kroków dopiero kiedy zaczynają pojawiać się problemy.

Rak prostaty jest drugim co do częstości występowanie nowotworem u mężczyzn. Nie daj się zaskoczyć, rób regularnie badania.

Test na prostatę PSA – antygen gruczołu krokowego

PSA (antygen gruczołu krokowego) jest białkiem produkowanym przez prostatę i w normalnych warunkach znajduje się w krwi w bardzo małym stężeniu.

Zakres referencyjny (wartości prawidłowe) – stężenie PSA w krwi powinno mieścić się granicach 0,0 – 4,0 ng/ml.

Jak można sprawdzić poziom PSA?

rak prostatyBadanie PSA można wykonać w laboratorium lub za pomocą testu diagnostycznego do samodzielnego wykonania, który pozwala on na wykrycie w krwi (pobranej z nakłucia palca) stężenia PSA powyżej 4,0 ng/ml.

Wynik pozytywny testu jest sygnałem, że prostata wymaga kontroli i konsultacji z lekarzem.

Test PSA w aptece – test diagnostyczny do samodzielnego wykonania można kupić w aptece, co znacznie ułatwia dostęp do badania i zwiększa możliwości wykorzystania badania PSA jako elementu profilaktyki nowotworowej.

PSA powyżej normy – co oznacza?

Podwyższony poziom PSA nie zawsze równoznaczny jest z wystąpieniem nowotworu. Sytuacja taka może być spowodowana m.in. niezłośliwymi zmianami w obrębie prostaty.

Wynik PSA, który przekracza przyjętą normę (4,0 ng/ml) może świadczyć o:

  • stanie zapalnym gruczołu krokowego
  • łagodnym rozroście gruczołu krokowego
  • gruczolaku
  • raku prostaty

Test na prostatę PSA jako marker nowotworowy

Wzrost stężenia PSA w krwi jest uznawany jest za najbardziej czuły wskaźnik do wykrywania bezobjawowych postaci raka prostaty.

PSA badanie – co może wpływać na wynik?

Test PSA można wykonać w dowolnym momencie dnia. Żeby uniknąć wyników fałszywie dodatnich, czyli takich gdzie wartość PSA mogła zostać podniesiona z powodu pobudzenia prostaty należy odczekać z wykonaniem testu po:

  • jazda na rowerze/ergometrze – 24 godziny
  • ejakulacja – 24 godziny
  • masaż prostaty – 2-3 dni
  • ultrasonografia przezodbytnicza – 2-3 dni
  • cytoskopia – 7 dni
  • przezcewkowa elektrosecja prostaty/ biopsja – 4-6 tygodni

Zalecenia lekarzy – kiedy zrobić test na prostatę PSA?

Towarzystwa do Walki z Rakiem oraz lekarze zalecają, aby badanie per rectum i test PSA wykonywać u wszystkkich mężczyzn po 50 roku życia.

Badanie to wykonuje się w szczególności, kiedy pacjent znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka.

U mężczyzn, którzy mają silne rodzinne obciążenia screeining (badanie przesiewowe) powinno wykonywać się już od 40 roku życia, ponieważ rak prostaty  może rozwijać się młodszym wieku i często przybiera bardziej agresywną formę. 

Pamiętaj! wiele form raka prostaty rozwija się bardzo powoli, czasami przez wiele lat – wczesna diagnostyka i rozpoznanie nieprawidłowości pozwoli lekarzowi podjęcie skutecznej terapii.

Oceny gości
[Ilość ocen: 5 Średnia ocena: 4.2]

Bibliografia: 

[1] Zielińska K., Kaczmarek-Borowska B.: Przydatność wybranych markerów nowotworowych w diagnostyce i monitorowaniu leczenia, Przegląd Lekarski 2013, 70,11.

[2] Braczkowski M., Białożyt M., Braczkowski R.,Kondera-Anasz Z.: PSA ciągle najlepszy marker nowotworowy, modyfikacje testu i nowe markery raka stercza, Ann. Acad. Med. Siles. 2011, 65, 1-2, 89-98.

[3] Irish Cancer Society, Zrozumieć test na antygen gruczołu krokowego PSA,

[4] Burchart W.: Zmiany stężeń PSA w surowicy krwi u chorych leczonych na raka gruczołu krokowego różnymi metodami brachyterapii, Praca doktorska, 2014.

[5] Pavlou M., Diamandis E. P.: The search for new prostate cancer biomarkers continues. Clin. Chem. 2009, 55, 1277-79.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *