Dlaczego tak łatwo przegapić ukąszenie kleszcza?

Domowe testy diagnostyczne | LabHome

ukąszenie kleszczaUkąszenie kleszcza pozostaje bardzo często niezauważone! Człowiek, który padł ofiarą groźnej boreliozy przez lata żyje w nieświadomości, ponieważ nie odnotował faktu ukąszenia. Rumień wędrujący jako najbardziej typowy objaw wczesnej boreliozy, pojawia się niezwykle rzadko – tylko u 2-5% zarażonych! Aby mieć pewność czy nastąpiło zakażenie należy wykonać badanie w laboratorium lub test na boreliozę z apteki.

Mały kleszcz, wielki problem!

W okresie wiosenno-letnim mamy do czynienia z coraz większa plagą kleszczy, wśród których aż 30% jest nosicielem groźnej dla naszego zdrowia boreliozy.

W 2016 roku stwierdzono ponad 21 tysięcy przypadków boreliozy w Polsce! Ponad 50% więcej niż rok temu!

Duża liczba z zarażonych osób żyje w nieświadomości, ponieważ nie odnotowała faktu ukąszenia przez kleszcza! Miejsce ukłucia w przeważającej części przypadków pozostaje całkowicie niezmienione.

Borelioza, która pozostaje nierozpoznana miesiącami a nawet latami – powoduje szereg zaburzeń, które często są mylnie przypisywane innym schorzeniom.

Niezdiagnozowana borelioza prowadzi do wielu bardzo niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych, takich jak: schorzenia neurologiczne, kardiologiczne oraz dolegliwości stawowe.

Dlaczego tak łatwo przegapić ukąszenie kleszcza?

Wiele osób nawet nie podejrzewa, że ich objawy mogą być związane z rozwijająca się boreliozą.
Duża część z nich zaprzecza nawet, że była kiedykolwiek ukąszona przez kleszcza.

Z czego wynika ten fakt?

1. Trudna do zauważenia Nimfa – maleńka najbardziej agresywna postać kleszcza

Nimfa to mała i trudna do zauważenia postać kleszcza. To właśnie nimfy są najbardziej agresywnymi formami rozwojowymi kleszczy i najczęściej to one są odpowiedzialne za ukąszenie. Bardzo niepokojący jest fakt, że w nimfach stwierdza się nawet 10-20 razy więcej krętków Borrelia niż w pozostałych postaciach – w tym dorosłych kleszczach.

Pamiętaj! Najwięcej ukąszeń i zachorowań występuje w okresie wzmożonego żerowania nimf – czyli od maja do sierpnia!

2. Ukąszenie kleszcza jest bardzo często bezbolesne

Kleszcze w miejscu ukłucia wydzielają substancję znieczulającą skórę. Do tego wybierają miejsca o największym ukrwieniu, często słabo widoczne (np. tylny obszar kolan, pachwiny).

jak wygląda kleszcz3. Kleszcz, aby zaraził wcale nie musi się “najeść”

Wystarczy kilka godzin żerowania kleszcza (jego obecności w naszym ciele), aby krętki wniknęły do naszego organizmu. Co za tym idzie, mniejszego “nienajedzonego” kleszcza znacznie trudniej zauważyć. Często podczas kąpieli nieświadomie usuwamy pasożyta, nie odnotowując faktu ukąszenia.

4. Niejednoznaczne objawy boreliozy na początku infekcji

Jedynym charakterystycznym objawem wczesnej infekcji jest zmiana skórna – rumień wędrujący. Niestety występuje tylko u kilku procent chorych. Pozostałe symptomy (gorączka, bóle stawowo-mięśniowe, objawy grypopodobne) w naszym mniemaniu nie zwiastują nic nadzwyczaj niebezpiecznego i po ich ustąpieniu szybko o nich zapominamy, a choroba rozwija się w najlepsze!

Chcesz wiedzieć więcej na temat objawów boreliozy – wejdź tutaj

Tylko badanie na boreliozę da Ci pewność!

Borelioza we wczesnej fazie zakażenia może być uleczalna krótkotrwałą antybiotykoterapią.

Niestety – im później wykryta – tym leczenie dłuższe, a jego skuteczność znacząco spada! Dlatego wykrycie infekcji w pierwszej fazie zakażenia pozwala na najbardziej efektywne leczenie i uniknięcie skutków choroby.

Wszystkie badania serologiczne wykonywane z krwi oparte są o wykrywanie przeciwciał. Przeciwciała to cząsteczki, które układ odpornościowy produkuje po wniknięciu do organizmu patogenu – krętków Borrelia.

We wczesnej odpowiedzi na zakażenie organizm wytwarza przeciwciała klasy IgM (po około 2 tygodniach i mogą utrzymywać w krwi się nawet do 2 lat).

Test na boreliozę z apteki?

Domowe testy diagnostyczne, w tym test na boreliozę TIK’ALERT® dostępny w aptece to silna alternatywa względem przesiewowych badań laboratoryjnych. Test na obecność boreliozy dostępny w aptekach wykrywa wczesną fazę choroby i stanowi ważny element profilaktyki. Jest również bardzo łatwo dostępny, jego wykonanie jest proste i szybkie – zajmuje 10 minut. Test wykonuje się z krwi uzyskanej z nakłucia palca.

Test TIK’ALERT® wykrywa przeciwciała IgM, co umożliwia zdiagnozowanie wczesnej fazy infekcji. Im szybsza diagnoza tym większa szansa na skuteczne wyleczenie.

Jak wykonać domowy test na boreliozę TIK’ALERT® z apteki?

Jeśli niedawno miałeś kontakt z kleszczem, zauważyłeś ukąszenie kleszcza lub nie wiesz, czy nie przegapiłeś momentu ukąszenia – koniecznie wykonaj badanie na boreliozę.

Zamów online domowy test TIK’ALERT®

test na boreliozę

| Dowiedz się więcej

Co to jest borelioza?

Jak wygląda rumień wędrujący i co oznacza?

Jakie są typowe obawy boreliozy?

Bibliografia:

[1] Woś H.: Borelioza, choroba przenoszona przez kleszcze, Pediatria Polska, vol.85,2010, 371-374.

[2] Tylewska-Wierzbanowska S.: Kleszcze jako wektor i rezerwuar chorób infekcyjnych (profilaktyka i zwalczanie zakażeń odkleszczowych) Ordynator Leków, 9, 2009, 93-94.

[3] Flisiak R., Pancewicz S.: Diagnostyka i leczenie Boreliozy z Lyme, zalecenia Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

[4] Bielecki M., Kowal K.: Borelioza – diagnostyka, leczenie, powikłania. Terapia, 257, 50–57 (2011).

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *