730 332 383

Ukąszenie kleszcza – sprawdź co radzi lekarz | objawy, diagnostyka

ukąszenie kleszczaUkąszenie kleszcza łatwo przegapić – sprawdź dlaczego. Warto wiedzieć, że kontakt z kleszczem może powodować bardzo poważne konsekwencje i powikłania dla zdrowia. 

Sprawdź, jak postępować po ukąszeniu kleszcza? Co rekomendują lekarze i diagności? Jakie objawy mogą wystąpić oraz jakie badania należy wykonać w kierunku rozpoznania boreliozy?

Stosując się do poniższych zaleceń i punktów znacznie zwiększasz szansę na wykrycie infekcji.

Co robić po ukąszeniu kleszcza?

1. Wypatruj nietypowych śladów na swojej skórze w okolicach ukąszenia

Najczęściej w miejscu ukąszenia pojawia się:

 • stan zapalny
 • opuchlizna
 • wysypka

które mogą być spowodowane substancjami zawartymi w ślinie kleszcza. Wypatruj zmian na skórze wszelkich niepokojących zmian, które nasilają się z czasem.

 • rumień wędrujący – najbardziej charakterystyczny objaw wczesnej boreliozy, który jest bezpośrednim objawem infekcji krętkami Borrelia.

sprawdź miejsce ukąszenia kleszczaNiestety rumień występuje tylko u kilku procent chorych (2-5%). Rumień po kleszczu stanowi podstawę do zastosowania antybiotyku. Zdarza się również, że rumień może wystąpić w innym miejscu niż miejsce ukąszenia.

Jeśli zauważysz zmiany skórne, takie jak: rumień po kleszczu na swoim ciele koniecznie udaj się do lekarza!

2. Obserwuj swoje samopoczucie i objawy

W początkowym stadium zakażenia objawy boreliozy są praktycznie zawsze mylone z innymi chorobami takimi jak grypa czy zwykłe przeziębienie. Wśród objawów można wymienić:

 • gorączkę
 • bóle stawowo – mięśniowe
 • dreszcze
 • złe samopoczucie
 • ogólne osłabienie organizmu

objawy po ukąszeniu kleszcza
Jeśli miałeś kontakt z kleszczem nigdy nie lekceważ objawów grypopodobnych jakie daje Ci Twój organizm. Dowiedz się jakie objawy boreliozy towarzyszą w pierwszych tygodniach infekcji

3. Wykonaj badanie na boreliozę z krwi

Diagnostyka boreliozy obejmuje dwa etapy badania krwi. Pierwszym etapem są tzw. testy przesiewowe:

 • metoda ELISA (laboratorium) – przeciwciała IgM, przeciwciała IgG
 • szybki test na boreliozę z krwi (apteka) – przeciwciała IgM

Jak wykonać domowy test na boreliozę z apteki?

Wyniki dodatnie testów przesiewowych są następnie weryfikowane kolejnym, bardziej dokładnym badaniem:

 • metoda Western Blot (laboratorium) – przeciwciała IgM, przeciwciała IgG

Badania na boreliozę opierają się o wykrywanie przeciwciał. Przeciwciała to cząsteczki, które układ odpornościowy produkuje po wniknięciu do organizmu krętków Borrelia (bakterie powodujące boreliozę).

Czym różni się badanie przeciwciał IgM od IgG?

Przeciwciała IgM są wytwarzane na początku infekcji – od około 2 tygodnia od ukąszenia. Utrzymują się we krwi przez kilka – kilkanaście miesięcy. Jeśli Twoja infekcja jest świeża – wykonaj test na przeciwciała IgM.

Wraz z rozwojem infekcji poziom przeciwciał IgM zaczyna spadać. Na ich miejsce organizm wytwarza przeciwciała IgG, które są bardziej precyzyjne w walce z bakteriami. Jeśli infekcja nastąpiła kilka – kilkanaście miesięcy temu – wykonaj test na przeciwciała IgG.

Jeśli nie wiesz, kiedy ukąsił Cię kleszcz – wykonaj obydwa badania (IgM oraz IgG). 

4. Badanie kleszcza

Wiele osób, chcąc uprzedzić ewentualną infekcję decyduje się na tzw. badanie kleszcza na obecność boreliozy. Tego rodzaju badanie nie jest uznawane przez Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Jego wykonanie nie ma medycznego uzasadnienia oraz nie nie potwierdza infekcji w organizmie człowieka tylko obecność bakterii w ciele kleszcza. Dodatni wynik testu z kleszcza i tak trzeba będzie potwierdzić wykonaniem badań krwi.

Należy pamiętać, że testy na boreliozę wykonujemy zawsze z krwi pacjenta, a nie z kleszcza.

Dlaczego tak łatwo przegapić ukąszenie kleszcza?

Wiele osób nawet nie podejrzewa, że ich objawy mogą być związane z rozwijająca się boreliozą.
Duża część z nich po zdiagnozowaniu choroby zaprzecza, że była kiedykolwiek ukąszona przez kleszcza.

Z czego wynika ten fakt?

1. Trudna do zauważenia Nimfa – maleńka najbardziej agresywna postać kleszcza

Nimfa to mała i trudna do zauważenia postać kleszcza. To właśnie nimfy są najbardziej agresywnymi formami rozwojowymi kleszczy i najczęściej to one są odpowiedzialne za ukąszenie. Bardzo niepokojący jest fakt, że w nimfach stwierdza się nawet 10-20 razy więcej krętków Borrelia niż w pozostałych postaciach – w tym dorosłych kleszczach.

2. Ukąszenie jest bardzo często bezbolesne

ukąszenie kleszcza jest bardzo często bezbolesneKleszcze w miejscu ukłucia wydzielają substancję znieczulającą skórę. Do tego wybierają miejsca o największym ukrwieniu, często słabo widoczne (np. tylny obszar kolan, pachwiny).

3. Kleszcz, aby zaraził wcale nie musi się “najeść”

Wystarczy kilka godzin żerowania kleszcza (jego obecności w naszym ciele), aby krętki wniknęły do naszego organizmu. Co za tym idzie, mniejszego “nienajedzonego” kleszcza znacznie trudniej zauważyć. Często podczas kąpieli nieświadomie usuwamy pasożyta, nie odnotowując faktu ukąszenia.

4. Niejednoznaczne objawy boreliozy na początku infekcji

Początkowe symptomy infekcji, takie jak: gorączka, bóle stawowo-mięśnowe, dreszcze oraz złe samopoczucie często w naszym mniemaniu nie zwiastują niczego niebezpiecznego i są kojarzone z grypą lub przeziębieniem. Po ich ustąpieniu szybko zapominamy o przebytych dolegliwościach, a borelioza może w tym czasie rozwijać się w najlepsze!

Na co zwrócić uwagę, aby nie przegapić ukąszenia przez kleszcza?

Wykrycie infekcji w pierwszej fazie zakażenia pozwala na najbardziej efektywne leczenie i uniknięcie skutków choroby.

Po powrocie z “terenów zielonych” sprawdź miejsca na ciele, gdzie kleszcze lubią się “przyczepić”

Zwiększona ekspozycja na kleszcze (czyli możliwość ukąszenia) występuje w miejscach, gdzie najczęściej spędzamy czas wolny – parki, ogrody oraz działki. Poza profilaktyką obejmującą stosowanie repelentów i środków odstraszających kleszcze, warto również po powrocie z “terenów zielonych” sprawdzać miejsca na ciele, gdzie kleszcze szczególnie „lubią się przyczepić”.
Sprawdź dokładnie skórę z tyłu kolan, pachwiny oraz skórę głowy – to miejsca, w których ukąszenie kleszcza najtrudniej zauważyć. Dodatkowo obejrzyj całe ciało, zwróć szczególną uwagę na ciemne małe punkciki – kleszcze często przypominają pieprzyki, zmiany skórne oraz zabrudzenia.

Autor: mgr inż. Monika Byrska

Bibliografia:

[1] Woś H.: Borelioza, choroba przenoszona przez kleszcze, Pediatria Polska, vol.85,2010, 371-374.

[2] Tylewska-Wierzbanowska S.: Kleszcze jako wektor i rezerwuar chorób infekcyjnych (profilaktyka i zwalczanie zakażeń odkleszczowych) Ordynator Leków, 9, 2009, 93-94.

[3] Flisiak R., Pancewicz S.: Diagnostyka i leczenie Boreliozy z Lyme, zalecenia Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

[4] Bielecki M., Kowal K.: Borelioza – diagnostyka, leczenie, powikłania. Terapia, 257, 50–57 (2011).

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *