730 332 383

Ultraczuły test ciążowy – fakt czy handlowa prowokacja?

Jeśli zależy Ci na wczesnym wykryciu ciąży sprawdź czułość testu!

Kobiety, aby rozwiać wątpliwości pierwszych, często niejednoznacznych objawów ciąży – sięgają po jeden z wielu dostępnych na rynku testów ciążowych. Ich oferta jest obszerna, a producenci w obliczu dużej konkurencji rywalizują ze sobą m.in. aspektem parametrów testu, w tym głównie jego czułością.

Na forach internetowych dla przyszłych mam często padają pytania: jaki test ciążowy wybrać? który test najwcześniej wykryje ciąże? który jest najbardziej wiarygodny? co to znaczy, że test jest ultraczuły? –  aby rozwiać Twoje wątpliwości, zebraliśmy informacje, które pomogą Ci wybrać najlepszy test.

To nie technologia i sposób prezentacji wyniku a czułość testu ma najważniejsze znaczenie, gdy chcemy uzyskać najbardziej wiarygodny wynik!

W gąszczu informacji, które podają producenci testów należy znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytanie – jaka jest czułość testu? To ten parametr determinuje z jak dokładnym testem mamy do czynienia i jak wczesną ciąże możemy za jego pomocą wykryć.

Czułość testu oznacza, jakie najniższe stężenie HCG jest w stanie wykryć test.

Im test będzie bardziej czuły, tym bardziej wiarygodny okaże się wynik nawet w przypadku bardzo wczesnej ciąży.

Czułość testu należy zawsze sprawdzać w instrukcji użytkowania wyrobu!

Testy dostępne na rynku najczęściej posiadają czułość w zakresie od 10 do 50 mlU/mL. Im niższa wartość liczbowa, tym test jest bardziej czuły i wykrywa w moczu niższe stężenie HCG. Przykładowo test o czułości 20 mlU/mL wykryje wcześniejszą ciąże, niż test o czułości 40 mlU/mL.

  • Test ultraczuły – pozwala wykryć w moczu hCG na poziomie 10 mlU/mL. Takie stężenie hCG występuje w organizmie kobiety, która jest w 2-4 dniu ciąży. Test wykrywa zatem bardzo wczesną ciążę i można wykonać go z porannego moczu, nawet na kilka dni przed spodziewaną miesiączką.
  • Wiarygodność ≠ czułość – najczęściej producenci na opakowaniu testu podają jedynie jego wiarygodność lub dokładność, określaną najczęściej w %. To nie jest to samo co czułość testu! Wysoką wiarygodność, mogą mieć również testy o niskiej czułości. Oznacza to, że taki test wykryje prawidłowo ciążę, jednak dopiero kiedy HCG w moczu osiągnie relatywnie wysokie stężenie

Gdzie znajdę informację o czułości testu? Tych informacji należy szukać w instrukcji użytkowania dołączonej do każdego testu. Producent ma obowiązek napisać jaką czułość ma test.

UWAGA!
Zdarza się, że na opakowaniu testu widnieje zapis, że test jest ultraczuły,  natomiast w dołączonej do zestawu ulotce znajduje się informacja o czułości testu powyżej 25 mlU/mL. Jest to praktyka nieuczciwa, dlatego kupując test warto zapytać w aptece jaka czułość podana jest w instrukcji użytkowania.

Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy?

strumieniowy test ciążowy

Produkcja gonadotropiny kosmówkowej (HCG) rozpoczyna się niemal natychmiast po zapłodnieniu. Niemniej jednak, jeżeli chodzi o ilość wytwarzanego przez płód hormonu to w tej materii nie ma reguły. Każda kobieta reaguje indywidualnie i u jednych zmiany stężenia HCG wykrywanego w moczu następują szybciej, u drugich zdecydowanie wolniej.

Zatrzymanie miesiączki to pierwszy czytelny sygnał sugerujący ciążę. Wtedy wykonanie testu ciążowego daje największe prawdopodobieństwo uzyskania prawdziwego wyniku.

Jeżeli jednak chcesz wykonać test przed dniem spodziewanej miesiączki lub już kilka dni po owulacji – wybierz ultraczuły test ciążowy.

Czy rodzaj testu ciążowego ma znaczenie?

Czym różnią się testy ciążowe – płytkowe, paskowe i strumieniowe?

Testy różnią się między sobą techniką wykonania testera oraz komfortem stosowania. Główna różnica polega na sposobie wprowadzenia próbki moczu do badania. Podstawowa zasada ich działania jest jednak taka sama – we wszystkich rodzajach testów do wykrycia hormonu HCG wykorzystuje się metody immunologiczne.

Test kasetkowy (płytkowy)

Ma postać plastikowego prostokąta z dwoma okienkami

Test paskowy

Ma postać paska membrany, na którym zaznaczone jest miejsce odczytu wyniku

Test strumieniowy (typu flamaster)

Ma postać adaptera z końcówką chłonną do bezpośredniego pobrania próbki ze strumienia moczu

domowe testy diagnostyczne

Ze względu na wygodę użycia, higieniczny tryb pracy z testem oraz najnowsze trendy coraz bardziej popularne stają się strumieniowe testy ciążowe.

Współczesne testy charakteryzują się nie tylko wysoką czułością, ale również nowoczesnym wzornictwem i innowacyjnymi systemami informowania o wyniku. Wykrywanie ciąży nigdy nie było tak proste jak dziś!

Jaki test wybrać?

Reasumując, zważając na wszystkie zaprezentowane w niniejszym artykule argumenty najlepszym wyborem bedą ultraczułe testy ciążowe, które wykrywają hormon hCG w moczu na poziomie 10 mlU/ml pod warunkiem, że ich czułość jest rzeczywista i potwierdzona w instrukcji użytkowania. Warto również rozważyć komfort wykonania, w tym wypadku najlepiej sprawdzi się strumieniowy test ciążowy.

ZAMÓW ONLINE

EVIDENCE-10

Bibliografia:

[1] Głodek A.: Testy ciążowe teraz i dziś, Nowiny Lekarskie 2008, 77, 5, 377–381.
[2] Olczyk M., Bułaś L., Konieczny A.: Diagnostyczne testy medyczne w praktyce Farmaceutycznej, Diagnostyka, Tom 66,nr 5, 2010.
[3] Gołąb J., Jakóbisiak M., Lasek W., Immunologia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006, str. 45-47.
[4] Lydygard P.M., Whelan A., Fanger M.W., Krótkie wykłady- Immunologia, PWN, Warszawa 2005.