Jedna bakteria, wiele dolegliwości – wykonaj test na Helicobacter

Domowe testy diagnostyczne | LabHome

wykonaj test na helicobacterCały wachlarz objawów ze strony układu pokarmowego – częste bóle brzucha (zwłaszcza po posiłku), niestrawność, nawracająca zgaga oraz zmniejszony apetyt mogą sugerować obecność wrzodów.

Jednak Zakażenie Helicobacter pylori to nie tylko problemy z układem pokarmowym. Wiemy już, że bakteria może powodować występowanie anemii oraz zmian skórnych, w tym trądziku różowatego.

Niestety, aż w 80–90% przypadków infekcja ma charakter bezobjawowy, co utrudnia rozpoznanie choroby i podjęcie skutecznego leczenia.

Ile osób jest zarażonych?

Niestety, infekcja często przebiega w sposób utajonynie zauważamy żadnych objawów klinicznych, przypisujemy je innym dolegliwością lub je bagatelizujemy.

Bakteriami najczęściej zarażamy się już w wieku dziecięcym. Jest bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że osoba chora zarazi pozostałych domowników. Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą kropelkową. Bakterie mogą przetrwać w ślinie i kale, wówczas infekcja przenosi się drogą fekalno-oralną. Bakteria zatem w stanie przedostać się przez “brudne ręce” do pożywienia.

Infekcja H. pylori jest bardzo częsta. Testy diagnostyczne, na podstawie których szacuje się ilość zachorowań wykazały, że w krajach rozwijających się infekcja występuje u dużej części populacji. W Polsce zarażonych jest około 30% dzieci i 84% dorosłych!

Nie należy bagatelizować tych statystyk, ponieważ infekcja nieuchronnie prowadzi do rozwoju wrzodów i wielu innych schorzeń związanych z przewlekłym stanem zapalnym błony śluzowej.

Co może powodować niewykryta bakteria?

1. Wrzody żołądka i dwunastnicy 

test na wrzody żołądkaHelicobacter pylori odpowiada za 80% przypadków choroby wrzodowej żołądka i 90% przypadków wrzodów dwunastnicy. Badania pokazują, że w ciągu jednego roku u 75% osób zainfekowanych rozwinie się wrzód dwunastnicy!

2. Nowotwory żołądka 

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem uznała H. pylori za czynnik o potwierdzonym działaniu rakotwórczym! Obecność bakterii jest czynnikiem ryzyka rozwoju raka żołądka i chłoniaka żołądka – u osób zakażonych gruczolakorak żołądka występuje ponda 9 razy częściej.

3. Anemia (niedokrwistość)

Szukając przyczyn niedokrwistości z niedoboru żelaza (anemii), należy wziąć pod uwagę infekcję Helicobacter pylori. Szczególnie przy braku poprawy podczas długotrwałej suplementacji preparatami zawierającymi żelazo.

4. Choroby skóry 

Badania wykazały współistnienie zakażenia H. pylori u większości pacjentów z trądzikiem różowatym i zmianami nieżytowymi żołądka. Infekcja może być czynnikiem wyzwalającym lub nasilającym zapalenie naczyń, co z kolei prowadzi do zaostrzenia objawów klinicznych.

89% badanych, u których zdiagnozowano trądzik różowaty stwierdzono w błonie śluzowej żołądka obecność H. Pylori. Leczenie farmakologiczne zakażenia antybiotykami, spowodowało remisje zmian skórnych u 92% badanych.

Jak wykryć zakażenie? Wykonaj test na Helicobacter

Badanie na wrzody żołądka obejmuje dwie grupy metod diagnostycznych:

  • badania inwazyjne, wymagające wykonania endoskopii przewodu pokarmowego (test ureazowy, badanie histologiczne i hodowla bakteryjna)
  • badania nieinwazyjne (test na wrzody wykonywany z krwi, test oddechowy)

Badanie na wrzody z krwi – na czym polega?

Podczas infekcji bakterią układ odpornościowy zaczyna uruchamiać mechanizmy obronne. W przebiegu zakażenia powstają przeciwciała przeciwko H.pylori oraz cytotoksynom, produkowanym przez te bakterie.

Niestety, przeciwciała nie są w stanie wyeliminować zakażenia, ale dzięki ich obecności w krwi stanowią podstawę do wykonania badań diagnostycznych opartych o metody serologiczne.

Testy serologiczne służą do oznaczania w krwi specyficznych przeciwciał klasy IgA, IgM i IgG skierowanych przeciwko Helicobacter pylori. Najczęściej stosowane są testy wykrywające przeciwciała klasy IgG, ponieważ mają większą przydatność kliniczną w porównaniu z oznaczaniem przeciwciał klasy IgA.

Odmianą testów serologicznych są szybkie testy diagnostyczne dostępne również w aptekach.

Test na Helicobacter pylori, który możesz wykonać w warunkach domowych ma wysoką swoistość i czułość wykrywania infekcji. Test w sposób nieinwazyjny i szybki wykrywa obecność swoistych przeciwciał IgG w krwi.

Czym są przeciwciała – sprawdź

Uwaga! Otrzymanie pozytywnego wyniku testu najczęściej świadczy o aktywnym zakażeniu.  Jeżeli jednak już byłeś leczony z powodu zakażenia H.pylori, w Twoim organizmie przeciwciała mogą utrzymywać się w krwi od kilku miesięcy do nawet kilku lat po eradykacji bakterii.

Wykonaj test na wrzody!

Nie należy czekać na rozwój choroby i powikłania wynikające z zakażenia H.pylori. Jeżeli masz dolegliwości układu pokarmowego, inne objawy sugerujące infekcję, znajdujesz się w grupie ryzyka lub nigdy nie wykonywałeś badania profilaktycznie – zbadaj się!

Szybka diagnostyka jest podstawą do rozpoznania infekcji i podjęcia skutecznego leczenia.

ZBADAJ SIĘ!

wybierz domowy test na boreliozę: PYLORI-Screen

Test na Helicobacter pylori

Oceny gości
[Ilość ocen: 4 Średnia ocena: 4.3]

Bibliografia:

[1] Deroń E., Kieć-Świerczyńska M.: ROLA HELICOBACTER PYLORI W POWSTAWANIU CHORÓB SKÓRY, Medycyna Pracy, 2002; 53; 4; 333-337.

[2] Bąk-Romaniszyn L.,  Małecka-Panas E.: Zakażenia Helicobacter pylori u dzieci – przebieg kliniczny, postępowanie diagnostyczne i leczenie. Przewodnik Lekarza 2007; 1: 94-102.

[3] Krawczyk K., Górska E., Jankiewicz U., Kowalczyk P.: Helicobacter pylori jako jeden z czynników wywołujących chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, Medycyna Rodzinna 1/2013.

[4] Sakowska-Maliszewska I.: Zakażenie Helicobacter pylori jako przyczyna niedokrwistości z niedoboru żelaza, Poradnia Gastroenterologiczna dla Dzieci, Centrum Pediatrii w Sosnowcu.

[5] Czerwionka-Szaflarska M., Zielińska-Duda H.: Zakażenie Helicobacter pylori przyczyną niedokrwistości z niedoboru żelaza u dzieci i młodzieży. Przegląd Gastroenterolgiczny 2007; 2 (1): 1-4.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *