Owulacja – kiedy są dni płodne

| Dni płodne i niepłodne w cyklu miesięcznym kobiety

owulacja

Zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka, jest jednym z największych marzeń dla wielu par.  W organizmie kobiety naprzemiennie, zgodnie z prawami fizjologii, przeplatają się okresy płodności i niepłodności tzw. dni płodne i niepłodne. Zdrowy mężczyzna natomiast jest płodny przez cały czas. W związku z tym wspólna płodność pary, z którą wiąże się możliwość poczęcia dziecka, przypada na okres płodności kobiety.

Niejednokrotnie starania o dziecko wymagają dużo czasu, w związku czym pojawiają się pytanie: Co mogę zrobić, aby zajść w ciążę najszybciej jak to możliwe?

Aby zwiększyć szanse na ciąże w danym cyklu należy wyznaczyć dni optymalnej płodności i czas kiedy następuje owulacja.

Cykl płciowy to powtarzające się cyklicznie zjawiska przygotowujące organizm kobiety do podjęcia funkcji rozrodczych. U większości kobiet średni cykl miesiączkowy trwa 28 dni.  Mniej więcej w połowie cyklu miesiączkowego w organizmie kobiety dochodzi do nagłego wzrostu poziomu hormonu luteinizującego (LH) tzw. „pik LH”. Wysoki poziom LH stymuluje niedojrzałą komórkę jajową i osłabia ściany otaczającego ją pęcherzyka. Po około 30 godzinach od „piku LH” następuje owulacja. Jeżeli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, obumiera.

| Dni płodne, które wyznacza owulacja

Owulacja (jajeczkowanie) jest procesem zachodzącym podczas cyklu miesiączkowego, w wyniku którego następuje uwolnienie dojrzałej – zdolnej do zapłodnienia komórki jajowej. Uwolnienie następuje z pęcherzyka Graafa znajdującego się w jajniku. Wzrastające stężenie LH powoduje owulację w ciągu 24 do 40 godzin. Okres ten jest uważany za najbardziej korzystny dla poczęcia dziecka. Obecność cykli owulacyjnych sugerują regularne cykle miesięczne w rytmie od 21 do 35 dni oraz występujące objawy owulacji.

Kiedy są dni płodne?

Za okres, w którym może dojść do zapłodnienia uznaje się 5 dni przed owulacją i maksymalnie 4 dni po owulacji.

Płodność pary wynosi zatem maksymalnie 9 dni w dowolnie długim cyklu. Natomiast dni niepłodne – przypadają na resztę dni w cyklu miesiączkowym.

Wynika to z faktu, że plemniki potrafią przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet 7 dni (w literaturze przyjmuje się 3-5 dni, ale dla zrozumienia płodności przyjmujemy maksymalną zanotowaną żywotność plemników). Wcześniejsze współżycie niż 7 dni przed owulacją nie może doprowadzić do poczęcia, bo plemniki nie dożyją do pojawienia się komórki jajowej. Stąd obliczanie dni płodnych skupia się na wyznaczeniu momentu jajeczkowania.

| Żeby znaleźć odpowiedni moment na zajście w ciąże – obserwuj objawy owulacji

Oprócz podwyższonego stężenia LH, obecność prawidłowych cykli owulacyjnych sugerują również inne objawy jajeczkowania.

Dni płodne objawy:

  • płodny śluz – występowanie obfitego, wodnistego śluzu szyjkowego na 14-16 dni przed miesiączką. Śluz płodny jest przezroczysty i lepki, konsystencją przypomina białko jaja kurzego. Śluz niepłodny jest natomiast biały i kremowy.
  • ból owulacyjny – odczuwalny w dole brzucha dotyczy nawet 40% kobiet. Może być odczuwany jako kłucie po jednej stronie brzucha, w okolicach jajników
  • zmiana temperatury ciała – im bliżej owulacji, tym temperatura wyższa
  • wrażliwe piersi – często podczas owulacji piersi są nabrzmiałe i bardziej wrażliwe
  • problemy ze skórą – część kobiet w czasie owulacji może mieć problemy z cerą, wynikające ze zmian hormonalnych

| Jak wyznaczyć dni płodne – wykonaj test owulacyjny

Wykonanie testu poprzedza określenie średniej długości cyklu miesiączkowego. Długość cyklu oznacza liczbę dni od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego, do ostatniego dnia przed następną miesiączką. Dodatkową wskazówkę mogą stanowić objawy owulacji.

Testy owulacyjne (LH) służą do oznaczania ludzkiego hormonu luteinizującego (LH) w moczu, którego stężenie znacząco wzrasta przed jajeczkowaniem. Test strumieniowy oparty jest o koncepcje wskazującą na największe prawdopodobieństwo wystąpienia owulacji w czasie 24 do 40 godzin po wystąpieniu „piku LH”.

Wyznaczenie momentu owulacji pomaga również wykryć problemy z płodnością. Niepłodność definiowana jest współcześnie przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako niemożność zajścia w ciążę pomimo regularnego współżycia płciowego (3-4 razy w tygodniu), utrzymywanego powyżej 12 miesięcy, bez stosowania jakichkolwiek środków zapobiegawczych.

Kontroluj swoją płodność – istnieje szereg potencjalnych przyczyn wystąpienia trudności z zajściem w ciążę.

Testy owulacyjne

| Dowiedz się więcej

Jak rozpoznać dni płodne? 

Bibliografia:

[1] Diagnostyka i leczenie niepłodności, Ginekologia po dyplomie, 2011,59.

[2] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wykorzystania Naturalnych Metod Planowania Rodziny do celów antykoncepcyjnych, 2011,

[3] McLaughlin D., Stamford J., White D.: Fizjologia człowieka, PWN, Warszawa 2008.

[4] Zalecane postępowanie terapeutyczne w rozrodzie wspomaganym – stanowisko ESHRE, Ginekol Pol. 2009, 80, 877-880.