Dni płodne – owulacja

Owulacja

| LH – Regulacja hormonalna w cyklu miesiączkowym kobiety

owulacja

Cykl płciowy to powtarzające się cyklicznie zjawiska przygotowujące organizm kobiety, do podjęcia funkcji rozrodczych. U większości kobiet średni cykl miesiączkowy trwa 28 dni.  Mniej więcej w połowie cyklu miesiączkowego w organizmie kobiety dochodzi do nagłego wzrostu poziomu hormonu luteinizującego (LH)  tzw. „pik LH”.

Wysoki poziom LH stymuluje niedojrzałą komórkę jajową i osłabia ściany otaczającego ją pęcherzyka. Po około 30 godzinach od „piku LH” następuje owulacja.

Owulacja jest procesem zachodzącym podczas cyklu miesiączkowego, w wyniku którego następuje uwolnienie dojrzałej, zdolnej do zapłodnienia komórki jajowej. Uwolnienie następuje z pęcherzyka Graafa znajdującego się w jajniku. Wzrastające stężenie LH indukuje owulację w ciągu 24 do 40 godzin. Okres ten jest uważany za najbardziej korzystny dla poczęcia dziecka.

Komórka jajowa może być zapłodniona w ciągu 12 do 24 godzin po owulacji . Po około jednym dniu przebywania w jajowodzie, jajeczko, jeśli nie zostało zapłodnione, obumiera.

| Gdy zaczynasz starać się o dziecko

Zajście w ciążę i urodzenie zdrowego dziecka, jest jednym z największych marzeń dla wielu par.  W organizmie kobiety naprzemiennie, zgodnie z prawami fizjologii, przeplatają się okresy płodności i niepłodności. Zdrowy mężczyzna natomiast jest płodny przez cały czas. W związku z tym wspólna płodność pary, z którą wiąże się możliwość poczęcia dziecka, przypada na okres płodności kobiety.

Obecność cykli owulacyjnych sugerują:

– regularne cykle miesięczne w rytmie od 21 do 35 dni

– występowania obfitego, wodnistego śluzu szyjkowego i bóle w dole brzucha na 16 -14 dni przed miesiączką

Niejednokrotnie starania o dziecko wymagają dużo czasu, w związku czym pojawiają się pytanie: co mogę zrobić aby zajść w ciążę najszybciej jak to możliwe?

Aby zwiększyć szanse na ciąże w danym cyklu należy wyznaczyć dni optymalnej płodności.

| ODPOWIEDNIE WYCZUCIE CZASU – kiedy wykonać test owulacyjny?

Wykonanie testu poprzedza określenie średniej długości cyklu miesiączkowego. Długość cyklu oznacza liczbę dni od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego, do ostatniego dnia przed następną miesiączką.

Testy owulacyjne (LH) służą do oznaczania  ludzkiego hormonu luteinizującego (LH) w moczu, którego stężenie znacząco wzrasta przed jajeczkowaniem. Test strumieniowy L-Check-1-Midstream oparty jest o koncepcje wskazującą na największe prawdopodobieństwo wystąpienia owulacji w czasie 24 do 40 godzin po wystąpieniu „piku LH”.

Płodność pary wynosi  zatem maksymalnie 9 dni w dowolnie długim cyklu.

Ponieważ plemniki żyją maksymalnie 7 dni (w literaturze przyjmuje się 3-5 dni, ale dla zrozumienia płodności przyjmujemy maksymalną zanotowaną żywotność plemników) to wcześniejsze współżycie niż 7 dni przed owulacją nie może doprowadzić do poczęcia, bo plemniki nie dożyją do pojawienia się komórki jajowej.

| DOMOWA KONTROLA – wykonaj test samodzielnie w swoim domu

Możliwość wykonania testu diagnostycznego w warunkach domowych stanowi atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnego sposobu wykonywania badań w laboratorium zapewniając natychmiastowa dostępność i krótki czas w jakim uzyskujemy wiarygodny wynik badania.

Kontroluj swoją płodność – istnieje szereg potencjalnych przyczyn wystąpienia trudności z zajściem w ciążę. Nie zawsze jednak musi być to poważna choroba czy nieodwracalna wada anatomiczna.

Niepłodność definiowana jest współcześnie przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako niemożność zajścia w  ciążę pomimo regularnego współżycia płciowego (3-4 razy w  tygodniu), utrzymywanego powyżej 12 miesięcy, bez stosowania jakichkolwiek środków zapobiegawczych.

Wybór odpowiedniego momentu jest kluczowy przy staraniu się o dziecko.  Wykonaj test  – dokładne określenie momentu owulacji zwiększa szanse na poczęcie.

ZBADAJ SIĘ!

wybierz: L-Check-1

Testy owulacyjne

Oceny gości
[Ilość ocen: 1 Średnia ocena: 4]