730 332 383

Angina czy mononukleoza zakaźna u dzieci – jak odróżnić?

Angina czy mononukleoza zakaźna? To pytanie, które coraz częściej zadają rodzice w przypadku bólu gardła, nalotów na gardle, problemów z połykaniem, któremu towarzyszy gorączka i mocne osłabienie dziecka…

Do tej pory te objawy nasuwały na myśl jedno – angina !

W rzeczywistości dzieci dużo częściej (od anginy) „łapią” mononukleozę, którą wywołuje wirus Espsteina-Barra (EVB). Angina to infekcja bakteryjna, a nie wirusowa. Choroby te leczy się zupełnie inaczej, bardzo ważne jest zatem prawidłowe rozpoznanie. W przypadku anginy (bakteria) zastosowanie ma antybiotyk, który nie działa natomiast na wirusy (mononukleoza).

Ponadto, w przypadku mononukleozy antybiotyk uszkadza wątrobę dziecka!

Zakażenie mononukleozą najczęściej dotyczy dzieci w wieku 3-7 lat – jest to typowy wiek przedszkolny. Odbywa się drogą kropelkową, co u dzieci bawiących się w grupie, np. tymi samymi zabawkami bardzo sprzyja przenoszeniu infekcji.

Objawy mononukleozy zakaźnej u dzieci bywają często mylone z anginą

Objawy w przypadku obydwu chorób są podobne: zapalenie gardła, silny ból utrudniający połykanie, powiększenie węzłów chłonnych, które są twarde i wrażliwe na dotyk. Dodatkowo obrzęk migdałków oraz wystąpienie nalotu na migdałkach i tylnej ścianie gardła (często nalot ma szarawy kolor i nieprzyjemny zapach).

objawy anginy i mononukleozy

Ponadto choroby objawiają się wysoką gorączką u dziecka, dochodzącą nawet do 40°C, trwającą kilka – kilkanaście dni oraz bólami w dole brzucha spowodowanymi powiększeniem śledziony lub zaburzoną pracą wątroby.

Przez podobieństwo objawów mononukleoza zakaźna u dzieci bardzo często mylona jest z anginą (bakteryjne zapalenia gardła i migdałków podniebiennych) oraz zapaleniem węzłów chłonnych.

Jest to bardzo niekorzystna sytuacja, ponieważ źle dobrane leczenie (antybiotyki) nie tylko nie pomaga, ale wręcz szkodzi!

Anginę i mononukleozę u dzieci leczymy zupełnie inaczej!

W przypadku mononukleozy (wirus) dzieci leczy się jedynie objawowo, natomiast przy anginie (bakteria) niezbędna bywa antybiotykoterapia.

Angina czy mononukleoza zakaźna – jak odróżnić te choroby?

jak odróżnić anginę od mononukleozy

Ponieważ podobieństwa objawów pomiędzy tymi chorobami są często nie do odróżnienia, zaleca się wykonanie prostych badań krwi. Wstępne badania pozwolą na zróżnicowanie podłoża infekcji gardła u dziecka, a tym samym ukierunkują dalszą diagnostykę lub pozwolą na dobranie skutecznego leczenia.

Test CRP – badanie wstępne rozpoznające typ infekcji

Poziom CRP przy mononukleozie pozostaje w normie (0-8 mg/L) lub jest lekko podniesiony (do 40 mg/L). Natomiast zakażenia bakteryjne, takie jak angina powodują podwyższone lub wysokie CRP w krwi (powyżej 40, 80, a nawet 100 mg/L) – jak zbadać poziom CRP w domu?

Gdy CRP jest niskie

Gdy CRP jest niskie – wskazuje to na infekcję wirusową. Jeśli u dziecka występuje wysoka gorączka i objawy zakażenia gardła są nasilone należy sprawdzić czy nie doszło do zakażenia wirusem EBV wywołującym u dzieci mononukleozę zakaźną.

1. Badanie w krwi na obecność przeciwciał przeciwko EBV

Obecność przeciwciał w klasie IgM przeciwko antygenowi kapsydu wirusa Epsteina- Barr (EBV) w krwi świadczy o świeżej infekcji wirusa mononukleozy zakaźnej w organizmie. Przeciwciała w klasie IgG to z kolei infekcja przetrwała, może oznaczać, że dziecko przebyło mononukleozę w przeszłości, w wyniku której wytworzyły się przeciwciała (w dalszym ciągu obecne w organizmie).

2. Morfologia krwi

Wraz z rozwojem infekcji wirusem EBV w morfologii krwi stwierdza się wzrost liczby leukocytów (białe krwinki), z zarysowującą się przewagą limfocytów. Mogą występować również atypowe limfocyty, a u części chorych może wystąpić niezbyt nasilona małopłytkowość.

3. Próby wątrobowe – ALT i AST

Mononukleoza bardzo często powoduje podniesienie poziomu enzymów wątrobowych ALT i AST. U dzieci z infekcją EBV można zaobserwować dużą rozpiętość wyników badania ALT, które przekracza przyjęte normy laboratoryjne.

Gdy CRP jest wysokie

Natomiast, gdy CRP jest wysokie zachodzi podejrzenie zakażenia bakteryjnego – anginy ropnej, którą najczęściej wywołują paciorkowce – Streptococcus pyogenes (paciorkowiec β-hemolizujący grupy A).

1. Test na paciorkowce (angina ropna)

Szybki test na paciorkowce Strep A umożliwia sprawdzenie czy angina jest wywołana przez paciorkowca ropnego. Badanie wykonuje się z wymazu z gardła lub migdałków podniebiennych. Wynik uzyskujemy w czasie rzeczywistym, w ciągu 10 minut. W przypadku wyniku pozytywnego (dodatniego) konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem w celu podjęcia antybiotykoterapii.

Dlaczego prawidłowa diagnostyka jest tak ważna?

Ponieważ powikłania po nieleczonej anginie mogą powodować kłębuszkowe zapalenie nerek czy uszkodzenie zastawek serca. Z drugiej strony nieprawidłowo podany antybiotyk przy zakażeniu mononukleozą może uszkadzać wątrobę dziecka. Poza tym wyjaławia dobrą florę bakteryjną oraz dodatkowo osłabiać organizm.

Podsumowanie

Mononukleoza u dzieci jest jedną z najczęściej występujących chorób górnych dróg oddechowych. Wirusa EBV (mononukleoza) można „złapać” niezależnie od pory roku. Jeśli zauważysz u swojego dziecka wysoką gorączkę, osłabienie oraz silny obrzęk i ból gardła utrudniający połykanie – nie zakładaj, że masz do czynienia z anginą.

Ze względu na zupełnie inne leczenie anginy i mononukleozy – infekcje te należy od siebie odróżnić. W celu uzyskania odpowiedzi na pytanie angina czy mononukleoza należy wykonać badania krwi, takie jak CRP oraz przeciwciała EBV. W przypadku uzyskania wysokiego CRP – należy wykonać szybki test na paciorkowce.

DOWIEDŹ SIĘ WIĘCEJ NA:

wykryjangine.pl