730 332 383

Dziś Światowy Dzień Nerek – pamiętaj chore nerki nie bolą!

Nerki odtruwają nasz organizm, ich prawidłowe działanie jest gwarantem naszego zdrowia. Niestety, nawet co 10 osoba cierpi na przewlekłą chorobę nerek! Jednak większość z 4,5 mln chorych nawet nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia. Chore nerki, nawet uszkodzone w 90% nie dają objawów. Pacjent szuka pomocy lekarskiej dopiero wtedy, gdy pojawiają się objawy ostre. Późne rozpoznanie często uniemożliwia leczenie nerek – a wystarczy tak niewiele, żeby zapobiec chorobie! Rutynowe badanie moczu czy krwi pozwoli szybko sprawdzić stan Twoich nerek.

Od 13 lat w marcu obchodzimy Światowy Dzień Nerek ustanowiony przez Międzynarodowe Towarzystwo Nefrologiczne. To właśnie lekarze nefrolodzy od kilku lat bija na alarm i starają się zwrócić uwagę jak wielkim problemem jest przewlekła choroba nerek. Wzrost spożycia zanieczyszczeń i substancji chemicznych zawartych w wodzie i pożywieniu, leki, choroby cywilizacyjne – to wszystko obciąża nerki.

Jak to możliwe, że tak poważna choroba pozostaje niezauważona?

Większość chorych przez wiele miesięcy, a nawet lat może nie mieć objawów lub ich nie zauważa.

Nerki pracują sprawnie nawet wtedy, gdy zostaną znacznie uszkodzone – do czasu. Kiedy nerki nie mają już „siły” filtrować krwi, lub ich bariera filtracyjna ulega zniszczeniu – kończy się to ogólnoustrojowym zatruciem.

Wszystkie substancje i niepotrzebne metabolity, zamiast trafiać do moczu pozostają w krwi. Jak nietrudno się domyślić, jest to sytuacja zagrażająca życiu.

Jednym z objawów sugerujących zaburzenia pracy nerek może być opuchlizna np. kończyn. Gromadząca się w tkankach woda jest wynikiem „ucieczki” białek (głównie albuminy) do moczu, choć w normalnych warunkach u zdrowej osoby nerki zatrzymały by białko w krwi.

Inne obawy chorych nerek znajdziesz tutaj

Kto powinien zbadać nerki? W zasadzie każdy.

Jest tak wiele czynników, które mogą obciążać nasze nerki, że właściwie każdy powinien wykonywać badania profilaktyczne.

Młody i „fit” nie zawsze znaczy zdrowy!

Na nerki chorują również coraz młodsze osoby, nawet jeżeli prowadzą zdrowy tryb życia. Sprzyja temu trend do uprawiania różnych form sportów i stosowania diet wysokobiałkowych z dużą ilością suplementów diety. Duża podaż białka w diecie również obciąża nerki.

Na zaburzenia pracy nerek są szczególnie narażeni chorzy na cukrzycę czy nadciśnienie tętnicze i choroby serca.

Czy badania na nerki są drogie?

NIE

Żeby sprawdzić stan nerek wystarczy raz do roku wykonać podstawowe badanie moczu. Jeżeli w moczu stwierdza się obecność zbyt dużej ilości białka – świadczy to o uszkodzeniu bariery filtracyjnej w nerkach. Badanie moczu możesz wykonać w laboratorium medycznym lub samodzielnie w domu za pomocą testu na albuminę w moczu – sprawdź jak to działa

Szybkie testy z moczu są najprostszym sposobem na regularne badanie nerek – przekonują o tym specjaliści ze stacji dializ, którzy zachęcają pacjentów do badań. Jeżeli wynik testu wskaże na przekroczenie dopuszczalnego stężenia albuminy w moczu – koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Można wykonać również profilaktyczne badania krwi – kreatynina, mocznik, kwas moczowy czy cystatyna c – to najpopularniejsze badania na nerki.

Niezależnie od metody badania – profilaktyka nerek jest najlepszym sposobem, aby zadbać o swoje zdrowie.