730 332 383

Dziś Światowy Dzień Nerek – pamiętaj chore nerki nie bolą!

Dziś Światowy Dzień NerekNerki odtruwają nasz organizm, ich prawidłowe działanie jest gwarantem naszego zdrowia. Niestety, nawet co 10 osoba cierpi na przewlekłą chorobę nerek! Jednak większość z 4,5 mln chorych nawet nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia. Chore nerki, nawet uszkodzone w 90% nie dają objawów. Pacjent szuka pomocy lekarskiej dopiero wtedy, gdy pojawiają się objawy ostre. Późne rozpoznanie często uniemożliwia leczenie nerek – a wystarczy tak niewiele, żeby zapobiec chorobie! Rutynowe badanie moczu czy krwi pozwoli szybko sprawdzić stan Twoich nerek.

Od 13 lat w marcu obchodzimy Światowy Dzień Nerek ustanowiony przez Międzynarodowe Towarzystwo Nefrologiczne. To właśnie lekarze nefrolodzy od kilku lat bija na alarm i starają się zwrócić uwagę jak wielkim problemem jest przewlekła choroba nerek. Wzrost spożycia zanieczyszczeń i substancji chemicznych zawartych w wodzie i pożywieniu, leki, choroby cywilizacyjne – to wszystko obciąża nerki.

Jak to możliwe, że tak poważna choroba pozostaje niezauważona?

Większość chorych przez wiele miesięcy, a nawet lat może nie mieć objawów lub ich nie zauważa.

Nerki pracują sprawnie nawet wtedy, gdy zostaną znacznie uszkodzone – do czasu. Kiedy nerki nie mają już „siły” filtrować krwi, lub ich bariera filtracyjna ulega zniszczeniu – kończy się to ogólnoustrojowym zatruciem.

Wszystkie substancje i niepotrzebne metabolity, zamiast trafiać do moczu pozostają w krwi. Jak nietrudno się domyślić, jest to sytuacja zagrażająca życiu.

Jednym z objawów sugerujących zaburzenia pracy nerek może być opuchlizna np. kończyn. Gromadząca się w tkankach woda jest wynikiem „ucieczki” białek (głównie albuminy) do moczu, choć w normalnych warunkach u zdrowej osoby nerki zatrzymały by białko w krwi.

Inne obawy chorych nerek znajdziesz tutaj

Kto powinien zbadać nerki? W zasadzie każdy.

Jest tak wiele czynników, które mogą obciążać nasze nerki, że właściwie każdy powinien wykonywać badania profilaktyczne.

Młody i “fit” nie zawsze znaczy zdrowy!

Na nerki chorują również coraz młodsze osoby, nawet jeżeli prowadzą zdrowy tryb życia. Sprzyja temu trend do uprawiania różnych form sportów i stosowania diet wysokobiałkowych z dużą ilością suplementów diety. Duża podaż białka w diecie również obciąża nerki.

Na zaburzenia pracy nerek są szczególnie narażeni chorzy na cukrzycę czy nadciśnienie tętnicze i choroby serca.

Czy badania na nerki są drogie?

NIE

Żeby sprawdzić stan nerek wystarczy raz do roku wykonać podstawowe badanie moczu. Jeżeli w moczu stwierdza się obecność zbyt dużej ilości białka – świadczy to o uszkodzeniu bariery filtracyjnej w nerkach. Badanie moczu możesz wykonać w laboratorium medycznym lub samodzielnie w domu za pomocą testu na albuminę w moczu – sprawdź jak to działa

Szybkie testy z moczu są najprostszym sposobem na regularne badanie nerek – przekonują o tym specjaliści ze stacji dializ, którzy zachęcają pacjentów do badań. Jeżeli wynik testu wskaże na przekroczenie dopuszczalnego stężenia albuminy w moczu – koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Można wykonać również profilaktyczne badania krwi – kreatynina, mocznik, kwas moczowy czy cystatyna c – to najpopularniejsze badania na nerki.

Niezależnie od metody badania – profilaktyka nerek jest najlepszym sposobem, aby zadbać o swoje zdrowie.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *