Rak jelita grubego

Krew utajona w kale

| Co to jest rak jelita grubego?

Rak to nowotwór złośliwy, czyli taki, który może dawać przerzuty do innych miejsc organizmu. Zbudowany jest z komórek, które wymknęły się spod kontroli organizmu gospodarza. Rak jelita grubego wywodzi się z nabłonka wyścielającego jelito, rozwija się powoli, zwykle kilkanaście lat, głównie z polipów. Niektóre z nich rozrastają się nadmiernie, powstają w nich dysplazje, aż w końcu rozwija się nowotwór.

rak jelita grubego

Nowotwór złośliwy jelita grubego jest drugim pod względem umieralności nowotworem złośliwym w Polsce!

Najczęstsze objawy obserwowane u pacjentów z rakiem jelita grubego to:

  • bóle brzucha
  • zmiana rytmu wypróżnień
  • krew w stolcu
  • osłabienie ogólne
  • niedokrwistość bez innych objawów ze strony przewodu pokarmowego
  • utrata masy ciała

Wzrost zachorowań na raka jelita grubego w Polsce ma charakter dynamiczny i dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnych grupach wiekowych.

Co może sprzyjać powstawaniu i zachorowaniu na raka jelita grubego?

Dotychczas poznano wiele czynników sprzyjających zachorowaniu na raka jelita grubego. Są nimi m.in. czynniki związane z dietą, wiek, stany zapalne jelita grubego, otyłość, nadciśnienie tętnicze, polipy jelita grubego zachorowania u osób spokrewnionych, wcześniejsze występowanie innych nowotworów złośliwych oraz predyspozycje genetyczne.

| KREW W KALE – Niepokojący symptom, którego nie widzimy

rak jelita grubegoKrwawienie do przewodu pokarmowego może występować w różnym nasileniu. W warunkach fizjologicznych wydalanie krwi ze stolcem wynosi poniżej 1.5 ml na dobę. Jej źródłem jest stałe złuszczanie się nabłonka błony śluzowej jelita i związane z tym krwinkotoki.

Ilość krwi utajonej wzrasta wskutek procesów prowadzących do nadmiernego rozrostu błony śluzowej i jej odczynu zapalnego lub zmian dysplastycznych pojawiających się przy nowotworach.

Test na krew utajoną w kale pozwala na wykrycie krwawienia utajonego (subklinicznego) charakteryzującego się bardzo małą ilością krwi, która jest makroskopowo niewidoczna w stolcu !

Obecność krwi w kale może być spowodowana powstającymi zmianami przednowotworowymi, a także innymi schorzeniami układu pokarmowego  związanymi z toczącym się stanem zapalnym np. choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelit czy zespół jelita drażliwego

| PROFILAKTYKA – Czy ma znaczenie, kiedy został wykryty rak jelita grubego?

W przypadku każdej choroby nowotworowej, wcześniejsze wykrycie daje większe szanse na skuteczne leczenie – nowotwór ma wówczas mniej czasu by się rozwinąć, a także zmniejszone zostaje ryzyko wystąpienia przerzutów odległych.

Wśród podstawowych programów przesiewowych wczesnego wykrywania raka jelita grubego dominują modele oparte na analizie krwi utajonej w kale. Test POLY-Check jako badania nieinwazyjne, niewymagające przygotowania i nieobarczone ryzykiem powikłań stanowi element profilaktyki przedobjawowej.

Bądź świadomy, nie czekaj na rozwój choroby i zadbaj o zdrowie.

ZBADAJ SIĘ!

wybierz: POLY-Check

Test na krew utajoną w kale

Oceny gości
[Ilość ocen: 3 Średnia ocena: 2.3]

Chcesz wiedzieć więcej?

Profilaktyka raka jelita grubego. Nie doprowadź do rozwoju choroby!