Krew utajona w kale – przyczyny, rozpoznanie | Badanie na krew utajoną
Krew utajona w kale jest niebezpiecznym symptomem, którego nie widzimy „gołym okiem”. Krwawienie do przewodu pokarmowego może występować w różnym nasileniu. U osób zdrowych wydalanie krwi ze stolcem nie powinno przekroczyć 1,5 ml na dobę.
Badanie na krew utajoną pomaga wykryć choroby, takie jak zapalenia jelit, polipy czy infekcja Helicobacter pylori. Badanie kału na krew utajoną jest również najważniejszym badaniem profilaktycznym do wczesnego wykrywania raka jelita grubego.
Norma dla wydalania krwi ze stolcem
Zdrowi ludzie wydalają jedynie mikro ilości krwi podczas wypróżniania. Źródłem krwi w stolcu jest stałe złuszczanie się nabłonka błony śluzowej jelita i związane z tym krwinkotoki.
W warunkach fizjologicznych (prawidłowych) wydalanie krwi ze stolcem wynosi mniej niż 1.5 ml na dobę!
Jeśli ta norma zostanie przekroczona – wówczas mówimy o nieprawidłowości, której nie wolno lekceważyć. Ilość krwi w kale wzrasta na skutek procesów prowadzących do nadmiernego rozrostu błony śluzowej i jej odczynu zapalnego lub zmian dysplastycznych pojawiających się przy nowotworach.
Krew utajona w kale – przyczyny
Krew utajona może być spowodowana krwawieniem z układu pokarmowego, np. na skutek wrzodów żołądka lub dwunastnicy. Ponadto, może oznaczać zmiany przednowotworowe, nowotworowe lub inne schorzenia jelita grubego związane z toczącym się stanem zapalnym.
Główne choroby, które powodują obecność krwi w kale:
- polipy jelita grubego
- choroba Leśniowskiego-Crohna
- hemoroidy
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego
- zespół jelita drażliwego
- rak jelita grubego
DOWIEŹ SIĘ WIĘCEJ O: chorobach jelita grubego
Krew w stolcu jest niepokojącym sygnałem i nigdy nie jest prawidłowym stanem fizjologicznym. Niestety wiele osób jej nie zauważa, ponieważ jak sama nazwa mówi – „krew utajona” nie jest widoczna „gołym okiem”. Z pomocą przychodzą testy diagnostyczne.
Badanie na krew utajoną – testy dostępne w aptece
Na całym świecie lekarze i onkolodzy przekonują pacjentów, jak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych. W przypadku profilaktyki raka jelita grubego i chorób jelit – rekomendowanym badaniem jest badanie kału na krew utajoną (FOB).
Test można nabyć w aptece i wykonać go samodzielnie w domu. Nie wymaga przygotowania oraz zastosowania diety. Jest bezinwazyjny – wykonuje się go z trzech próbek kału.
Badanie na krew utajoną w kale pozwala na wykrycie krwawienia utajonego (subklinicznego) – charakteryzującego się bardzo małą ilością krwi, która jest niewidoczna „gołym okiem” w stolcu!
Badanie wykonuje się w celu wykrycia i podjęcia leczenia na wczesnym etapie choroby, co znacznie zwiększa szansę pacjenta na skuteczne wyleczenie. Stanowi element profilaktyki przedobjawowej – czyli pozwala rozpoznać schorzenie nawet wtedy, gdy nie obserwujemy objawów.
Test jest zalecanych przez lekarzy jako badanie przesiewowe, wykonywane raz na 12 miesięcy*.
*u wszystkich osób, począwszy od 50 roku życia oraz u osób posiadających w bliskim pokrewieństwie chorych na raka.
Test na krew utajoną – jak wykonać?
Wynik badania:
Pozytywny wynik badania jest wskazaniem do wizyty u lekarza oraz potwierdzenia diagnozy kolonoskopią. Wykonywanie testu na krew utajoną zmniejsza umieralność z powodu raka jelita grubego. Pozytywny wynik testu może być również spowodowany stanami zapalnymi jelita grubego, chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy czy krwawieniem z żylaków przełyku.
Co to jest Kolonoskopia?
Badanie polega na oglądaniu błony śluzowej jelita grubego i pobraniu wycinków z wykrytych zmian lub usunięciu polipów. Badanie jest inwazyjne, polega na wprowadzeniu wziernika przez odbyt oraz kamerowanie wnętrza jelit. Kolonoskopia wykonywana jest po stwierdzeniu pozytywnego wyniku badania na krew utajoną w stolcu. Pozwala na pełną ocenę jelita grubego.
Bibliografia:
[1] Siepsiak M., Połom A., Adrych K.: Profilaktyka raka jelita grubego, Farmacja Współczesna, 2015; 8: 1-5.
[2] Didkowska J., Wojciechowska U., Zatoński W.: Prognozy zachorowalności i umieralności na nowotwory złośliwe w Polsce do 2025 roku, Krajowy rejestr nowotworów.
[3] Francuz T., Czajka-Francuz P., Cisoń-Jurek S., Wojnar J.: Rola zapalenia w patogenezie raka jelita grubego, Postepy Hig Med Dosw, 2016; 70: 360-366.
[4] Rak jelita grubego, Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej – Curie Oddział w Gliwicach Fundacja „Projan” Warszawa 2014 r.Wydanie I.