Norma dla wydalania krwi ze stolcem
Zdrowi ludzie wydalają jedynie mikro ilości krwi podczas wypróżniania. Źródłem krwi w stolcu jest stałe złuszczanie się nabłonka błony śluzowej jelita i związane z tym krwinkotoki.
W warunkach fizjologicznych (prawidłowych) wydalanie krwi ze stolcem wynosi mniej niż 1.5 ml na dobę!
Jeśli ta norma zostanie przekroczona – wówczas mówimy o nieprawidłowości, której nie wolno lekceważyć. Ilość krwi w kale wzrasta na skutek procesów prowadzących do nadmiernego rozrostu błony śluzowej i jej odczynu zapalnego lub zmian dysplastycznych pojawiających się przy nowotworach.
Krew utajona w kale - przyczyny
Krew utajona może być spowodowana krwawieniem z układu pokarmowego, np. na skutek wrzodów żołądka lub dwunastnicy. Ponadto, może oznaczać zmiany przednowotworowe, nowotworowe lub inne schorzenia jelita grubego związane z toczącym się stanem zapalnym.
Główne choroby, które powodują obecność krwi w kale:
- polipy jelita grubego
- choroba Leśniowskiego-Crohna
- hemoroidy
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego
- zespół jelita drażliwego
- rak jelita grubego
Krew w stolcu jest niepokojącym sygnałem i nigdy nie jest prawidłowym stanem fizjologicznym. Niestety wiele osób jej nie zauważa, ponieważ jak sama nazwa mówi – „krew utajona” nie jest widoczna „gołym okiem”. Z pomocą przychodzą testy diagnostyczne.
Badanie na krew utajoną - testy dostępne w aptece
Na całym świecie lekarze i onkolodzy przekonują pacjentów, jak ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych. W przypadku profilaktyki raka jelita grubego i chorób jelit – rekomendowanym badaniem jest badanie kału na krew utajoną (FOB).
Test można nabyć w aptece i wykonać go samodzielnie w domu. Nie wymaga przygotowania oraz zastosowania diety. Jest bezinwazyjny – wykonuje się go z trzech próbek kału.
Badanie na krew utajoną w kale pozwala na wykrycie krwawienia utajonego (subklinicznego) - charakteryzującego się bardzo małą ilością krwi, która jest niewidoczna "gołym okiem" w stolcu!
Badanie wykonuje się w celu wykrycia i podjęcia leczenia na wczesnym etapie choroby, co znacznie zwiększa szansę pacjenta na skuteczne wyleczenie. Stanowi element profilaktyki przedobjawowej – czyli pozwala rozpoznać schorzenie nawet wtedy, gdy nie obserwujemy objawów.
Test jest zalecanych przez lekarzy jako badanie przesiewowe, wykonywane raz na 12 miesięcy*.
*u wszystkich osób, począwszy od 50 roku życia oraz u osób posiadających w bliskim pokrewieństwie chorych na raka.
Wynik badania:
Pozytywny wynik badania jest wskazaniem do wizyty u lekarza oraz potwierdzenia diagnozy kolonoskopią. Wykonywanie testu na krew utajoną zmniejsza umieralność z powodu raka jelita grubego. Pozytywny wynik testu może być również spowodowany stanami zapalnymi jelita grubego, chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy czy krwawieniem z żylaków przełyku.
Co to jest Kolonoskopia?
Badanie polega na oglądaniu błony śluzowej jelita grubego i pobraniu wycinków z wykrytych zmian lub usunięciu polipów. Badanie jest inwazyjne, polega na wprowadzeniu wziernika przez odbyt oraz kamerowanie wnętrza jelit. Kolonoskopia wykonywana jest po stwierdzeniu pozytywnego wyniku badania na krew utajoną w stolcu. Pozwala na pełną ocenę jelita grubego.
Bibliografia:
[1] Siepsiak M., Połom A., Adrych K.: Profilaktyka raka jelita grubego, Farmacja Współczesna, 2015; 8: 1-5.
[2] Didkowska J., Wojciechowska U., Zatoński W.: Prognozy zachorowalności i umieralności na nowotwory złośliwe w Polsce do 2025 roku, Krajowy rejestr nowotworów.
[3] Francuz T., Czajka-Francuz P., Cisoń-Jurek S., Wojnar J.: Rola zapalenia w patogenezie raka jelita grubego, Postepy Hig Med Dosw, 2016; 70: 360-366.
[4] Rak jelita grubego, Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej – Curie Oddział w Gliwicach Fundacja „Projan” Warszawa 2014 r.Wydanie I.