Niepłodność u mężczyzn

| Niepłodność męska to rosnący problem!

niepłodność u mężczyznWiele par nie wie jakie są przyczyny niepłodności u mężczyzn oraz jak poprawić jakość nasienia. Jakość spermy, w tym ruchliwość plemników jest jednym z najważniejszych czynników męskiej płodności.

Czy wiesz, że:

 • 20% wszystkich mężczyzn ma obniżoną jakość nasienia
 • więcej niż 10% wszystkich par zetknie się z problemem niepłodności
 • problemy z poczęciem dziecka są związane z niepłodnością męska nawet w 60% przypadków
 • najlepszym wyznacznikiem męskiej płodności jest ilość prawidłowo poruszających się plemników zawartych w nasieniu

| Niska jakość nasienia – częsta przyczyna problemów z zajściem w ciąże!

W Polsce niepłodność dotyka około 1,5 mln par.

Problem zostaje zauważony dopiero po długotrwałym i nieskutecznym staraniu się o poczęcie dziecka. Część z par korzysta w pierwszej kolejności z pomocy podstawowej opieki zdrowotnej, niestety rzadko decydując się na odpowiednią diagnostykę.

To kobieta częściej wychodzi z inicjatywą badań i decyduje się na pierwszy krok w stronę upragnionego macierzyństwa. Niejednokrotnie jest to związane z wykonaniem serii testów obejmujących badania ginekologiczne i hormonalne.

Partner, często mylnie przekonany o własnym zdrowiu bagatelizuje znaczenie podstawowego badania męskiej płodności, jakim jest test jakości nasienia.

Jest to duży błąd, ponieważ u 30-60% par mających problem z poczęciem – przyczyną jest niepłodność męska!

Czynni­kiem decydującym w rozpoznaniu tzw. „czynnika mę­skiego” jest zwykle przesiewowe badanie nasienia (se­minologiczne). Niezwykle ważnym elementem jest potwierdzenie obecności plemników w ejakulacie. Jeżeli są wytwarzane przez gonady, następnym czynnikiem jest weryfikacja ich głównych cech charakterystycznych, takich jak prawidłowa ruchliwość plemników.

Na przestrzeni 30 lat WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) obniżyła uznawaną za prawidłową wartość koncentracji nasienia aż o 75% – z 60 mln plemników w 1 ml ejakulatu w 1980 roku, do 15 mln na 1 ml w 2010. Organizacja uzasadnia zmianę generalnym spadkiem jakości nasienia, spowodowanym czynnikami środowiskowymi.

Pamiętaj! Przebieg zapłodnienia w jednakowym stopniu zależy od jakości komórki jajowej, jak również jakości plemnika.

| Od czego zależy jakość spermy?

Płodność mężczyzny zależna jest od ciągłej produkcji nasienia przez nabłonek plemnikotwórczy. Jest to proces kontrolowany przez lokalne występowanie wysokiego stężenia testosteronu. Wytworzone plemniki przechodzą proces dojrzewania i osiągają ruchliwość w najądrzu.

Podczas ejakulacji nasienie łączy się z wydzielinami dodatkowych gruczołów płciowych, stanowiących 95% ejakulatu. Zaburzenia spermatogenezy na którymkolwiek etapie mogą prowadzić do niepłodności.

Jakość spermy zależy głownie od wpływu na proces spermatogenezy czynników hormonalnych (prawidłowe stężenia testosteronu, FSH i LH) oraz od prawidłowej podaży (spożycia lub suplementacji) w diecie mikroelementów oraz  antyoksydantów.

| Z czego może wynikać niepłodność u mężczyzn? 

jak poprawić jakość nasieniaNiezdolność do zapłodnienia może wynikać z obecności przeszkód mechanicznych w czasie wydostawania się na zewnątrz plemników o prawidłowej budowie. Przeszkody mechaniczne mogą być wynikiem powstania zaburzeń rozwojowych, przebytych urazów fizycznych oraz pozostałością stanów zapalnych. Zaburzenia spermatogenezy mogą być spowodowane zmianami dziedzicznymi i rozwojowymi oraz uszkodzeniem jąder.

Mężczyznom często zdarzają się zachowania, które mają negatywny wpływ na nasienie, takie jak trzymanie laptopa na kolanach, noszenie obcisłej bielizny oraz podgrzewane fotele w samochodzie. Podczas wspomnianych czynności dochodzi do przegrzewania jąder, co skutkuje zaburzeniem procesu spermatogenezy, znacząco obniżając jakość plemników.

Niepłodność męska – przyczyny:

Nieodpowiedni tryb życia również ma znaczący wpływ na wyniki badania nasienia. Do czynników wpływających negatywnie na męską płodność zalicza się:

 • Otyłość ­– jak wykazało wiele badań, nadmierna masa ciała wpływa negatywnie zarówno na gospodarkę hormonalną, jak również parametry nasienia.
 • Intensywny trening – trening o wysokiej intensywności negatywnie wpływa na funkcje rozrodcze, natomiast po rezygnacji ze zbyt obciążających ćwiczeń parametry nasienia i poziomy hormonów płciowych wracają do normy.
 • Używki – alkohol i narkotyki, mogą powodować zaburzenia seksualne oraz mieć wpływ na homeostazę organizmu przez zaburzanie stężeń hormonów we krwi i ich wpływu na gonady.
 • Palenie tytoniu – może powodować m.in. wzrost oksydacyjnych uszkodzeń DNA plemników, większą liczbę leukocytów w nasieniu, wahania stężeń hormonów, m.in. testosteronu.
 • Stres – wiadomo, że stres i przemęczenie pogarszając samopoczucie psychiczne, mogą powodować różnego rodzaju zaburzenia seksualne, takie jak impotencja czy przedwczesny wytrysk.

Zmiana przyzwyczajeń umożliwia powstrzymanie, a nawet cofnięcie jego negatywnych skutków!

| Objawy niepłodności mężczyzn

Kiedy zaczynamy się niepokoić?

Wiele z par starających się o dziecko odczuwa niepokój, kiedy przez kolejne miesiące nie udaje się uzyskać ciąży. Jednak musimy sobie zdawać sprawę, że na uzyskanie ciąży potrzeba czasu. Współżyjąc w dni płodne kobiety – w każdym cyklu para ma tylko kilka procent szans na poczęcie.

Zgodnie z zalecieniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO, ang. World Health Organization) niepłodność defniujemy jako: „niemożność uzyskania spontanicznej ciąży w ciągu jednego roku  przez seksualnie aktywną, niestosującą antykoncepcji parę”.

Zgodnie z tym, jeżeli po 12 miesiącach nie uzyskaliście ciąży należy rozpocząć diagnostykę w celu znalezienia przyczyny niepłodności.

| Jak poprawić jakość nasienia?

Większość czynników powodująca, że jakość nasienia ulega znacznemu obniżeniu zależy od trybu życia. Jeżeli zaczynasz starać się o dziecko zadbaj szczególnie o swoje zdrowie. Jest wiele czynników, na które masz wpływ i możesz zwiększyć swoją płodność.

Sprawdź, jak poprawić ruchliwość plemników:

1. Dieta propłodnościowa – to jakich składników odżywczych dostarczamy wraz z posiłkami ma znaczny wpływ na męską płodność. Dieta bezpośrednio wpływa na 4 ważne aspekty płodności:

 1. masę ciała
 2. jakość nasienia
 3. stan odżywienia organizmu
 4. gospodarkę hormonalną 

2. Uprawiaj sport – otyłość u mężczyzn wiąże się ze zwiększoną produkcją estrogenu w tkance tłuszczowej oraz obniżoną produkcją testosteronu.

3. Zadbaj o zdrowie – jeśli chorujesz na nadciśnienie lub cukrzycę, odwiedź lekarza, trzymaj się zaleceń dotyczących diety i leczenia. 

4. Zastosuj suplementy – uzupełnij mikroelementy, szczególnie cynk i selen, który jest niezbędny do produkcji nasienia i dojrzewania plemników.

| Dlaczego warto zacząć od badania nasienia?

jakość spermyDiagnostyka pary mającej problem z poczęciem musi być prowadzona równolegle i powinna zawsze obejmować oboje partnerów. Niestety, bardzo często większym zaangażownaiem wykazują się kobiety i to one pierwsze decydują się na badania.

Z diagnostycznego puktu widzenia niepłodność kobiecą dużo trudniej się diagnozuje, ponieważ może ona obejmować szereg zaburzeń i często konieczne jest wykonanie dużej liczby badań. Wieloetapowa diagnostyka obejmuje badania hormonalne, wykluczenie chorób tarczycy, czynników immunologicznych uniemożliwiających zajście w ciąże, infekcji, badania ginekologiczne.

W przypadku mężczyzn sprawa wygląda, dużo łatwiej – pierwszym i najważniejszym badaniem męskiej płodności jest ocena jakości nasienia. Jeżeli badanie nasienia wykaże nieprawidłowości, wtedy dopiero szukamy przyczyny zaburzonych parametrów nasienia.

‘Męski czynnik’ niepłodności partnerskiej jest odpowiedzialny za 40-60% wszystkich wykrywanych przypadków niepłodności – ten argument przemawia silnie za tym, aby decydując się na diagnostykę zacząć od badania nasienia.

ON: Nie widzę żadnych problemów w swoim życiu seksualnym, więc zapewne problem nie leży po mojej stronie. MIT!

Natura mężczyzn powoduje, że niechętnie poddają oni w wątpliwość swoją zdolność do spłodzenia potomstwa. Możliwość odbycia aktu płciowego, nie jest równoznaczna z płodnością! Wielu mężczyzn nie zdaje sobie sprawy, że ich tryb życia, przebyte choroby i urazy mogą negatywnie wpłynąć na płodność – a tego, bez oceny jakości nasienia nie jesteśmy w stanie stwierdzić.

Męska niepłodność może być efektem:

 • zaburzeń układu moczowo-płciowego (wrodzonych lub nabytych)
 • nowotworów
 • infekcji układu moczowo-płciowego (często nierozpoznanych lub występujących w dzieciństwie)
 • podwyższonej temperatury moszny (wynik żylaków powrózka nasiennego – szybszy przepływ krwi, podgrzewane siedzenia samochodowe, korzystanie z sauny, trzymanie laptopa na kolanach)
 • zaburzeń hormonalnych i genetycznych
 • czynników immunologicznych

Wszystkie te zaburzenia mają swoje odzwierciedlenie w ilości, jakości i parametrach nasienia.

| Badanie nasienia – test na płodność dla mężczyzn

niepłodność męska93% młodych Polaków (w przedziale wekowym 22 – 35 lat) nigdy nie wykonywało badań nasienia.

Badanie laboratoryjne nasienia wiąże się najczęściej z dużym stresem oraz zakłopotaniem, przez co często mężczyźni nie decydują się tego typu rozwiązanie.

Jak pozyskuje się nasienie do badań?

Niestety rutynowo nie praktykuje się pobierania spermy w warunkach domowego zacisza ze względu na konieczność szybkiego wykonania badań po pobraniu materiału.

Mężczyzna pobiera nasienie samodzielnie w placówce wykonującej badanie. Pobranie nasienia w domu jest dopuszczalne, jeżeli pacjent jest wybitnie skrępowany i ma problem z wykonaniem tej czynności w obcym otoczeniu. Są to przypadki indywidualnie uzgadniane z laboratorium, w takich sytuacjach konieczne jest szybkie przetransportowanie ejakulatu w temperaturze 37 stopni do placówki wykonującej badanie (optymalnie w ciągu kilkunastu minut).

| Pierwszy, domowy test jakości nasienia na ruchliwość plemników

Najważniejszym czynnikiem, który definiuje czy plemnik jest zdolny do zapłodnienia komórki jajowej jest ruchliwość plemników, czyli ich zdolność do prawidłowego poruszania się.

Test na płodność dla mężczyzn SwimCount jest pierwszym testem domowym, który mierzy ilość plemników zdolnych do pływania / prawidłowego poruszania się. Test bada ruchliwość plemników.

SwimCount to pierwszy na świecie domowy test, który umożliwia uzyskanie wiarygodnej informacji o jakości badanego nasienia.

Dzięki opatentowanej technologii SwimCount jest niezawodnym, łatwym w użyciu domowym testem, mierzącym jakość nasienia już w 30 min. A to wszystko w dyskretnym zaciszu Twojego domu bez stresujących sytuacji!

Wczesna diagnoza daję szansę mężczyźnie na zmianę przyzwyczajeń wpływających niekorzystnie na jego płodność. Słaba jakość nasienia powinna być sygnałem do modyfikacji trybu życia oraz ewentualnego wdrożenia kuracji leczniczej.

Badanie skierowane jest do wszystkich mężczyzn w wieku prokreacyjnym!

Właściwie rozpoznana niepłodność u mężczyzn pozwala na podjęcie ukierunkowanego leczenia, minimalizuje koszty oraz pozwala oszczędzać czas, co w przypadku leczenia niepłodnej pary staje się ważnym czynnikiem zwiększającym powodzenie terapii.

| Dowiedz się więcej

Pierwszy domowy test na ruchliwość plemników już w Polsce!