730 332 383

Jak samodzielnie nakłuć palec w celu pobrania krwi

Najlepszym sposobem na prawidłowe nakłucie palca i zminimalizowanie bólu jest właściwe przygotowanie do pobrania krwi oraz umiejętne posługiwanie się nakłuwaczem. 

1. Przygotowanie do badania

Ważne jest aby przed nakłuciem palce były ciepłe, czyste i suche! Wynika to z faktu, że w zimnych rękach przepływ krwi i krążenie są słabsze, przez co uzyskanie próbki krwi może być trudniejsze. Natomiast rozgrzanie miejsca nakłucia powoduje znaczący wzrost przepływu i zapewnia tym samym optymalne warunki do pobrania krwi.

Co zrobić aby poprawić krążenie krwi i rozgrzać miejsce nakłucia?

  • przemyć ręce ciepłą wodą i ogrzać
  • delikatnie pocierać ręką o rękę lub trzymać ręce swobodnie opuszczone przez minutę
  • delikatnie masować wybrany palec od wnętrza dłoni do jego czubka (dociskając)

Jak poprawić krążenie krwi palca i rozgrzać miejsce nakłucia

2. Dezynfekcja

Równie ważne jest odpowiednie zdezynfekowanie skóry w miejscu nakłucia. Pozwoli to uniknąć wniknięcia do organizmu niechcianych bakterii. Do dezynfekcji można zastosować jednorazowe waciki nasączone alkoholem, wodę utlenioną lub preparaty przeznaczone do dezynfekcji.

jak zdezynfekować palec przed nakłuciem

3. Miejsce nakłucia

Możliwe jest uzyskiwanie krwi z każdego palca dłoni. Jednak…!

Lepiej nie nakłuwać palca wskazującego oraz kciuka, które są wykorzystywane na codzień do chwytania przedmiotów. Wybierz palec z ręki „niedominujące”. Jeśli jesteś praworęczny – do nakłucia wybierz palec lewej dłoni.

Nie należy pobierać próbek krwi z czubka palca, ponieważ ten obszar przejmuje większość obciążeń przy wykonywaniu codziennych czynności i tym samym jest bardziej wrażliwy.

Pamiętaj o tym!

4. Głębokość nakłucia i aktywowanie igły

Przy zastosowaniu dołączonego do testu nakłuwacza – uzyskiwana głębokość nakłucia jest wystarczająca! Podczas nakłucia należy zdecydowanie docisnąć nakłuwacz do skóry wybranego palca oraz nacisnąć przycisk wysuwający lancet (schowaną w nakłuwaczu igłę).

jak prawidłowo nakłuć palec do pobrania krwi

5. Kropla krwi po nakłuciu

Po prawidłowym nakłuciu palca powinna w miarę szybko pojawić się kropla krwi, którą należy niezwłocznie pobrać do pipety kapilarnej dołączonej do zestawu.

kropla krwi po nakłuciu palca
Jeśli chcesz wiedzieć jak prawidłowo pobrać krew do pipety wejdź tutaj

6. Wystarczy raz

Nakłuwacz medyczny jest wyrobem jednorazowego użytku.

Należy używać lancetu tylko raz, ponieważ ostrość czubka igły zmniejsza się przy kolejnym wykorzystaniu, co w konsekwencji powoduje więcej bólu.

Chcesz wiedzieć jaka jest procedura wykonania całego badania z krwi krok po kroku?

ZOBACZ TEŻ: jak wykonać samodzielnie domowy test diagnostyczny?