1. Przygotowanie do badania
Co zrobić aby poprawić krążenie krwi i rozgrzać miejsce nakłucia?
- przemyć ręce ciepłą wodą i ogrzać
- delikatnie pocierać ręką o rękę lub trzymać ręce swobodnie opuszczone przez minutę
- delikatnie masować wybrany palec od wnętrza dłoni do jego czubka (dociskając)
2. Dezynfekcja
Równie ważne jest odpowiednie zdezynfekowanie skóry w miejscu nakłucia. Pozwoli to uniknąć wniknięcia do organizmu niechcianych bakterii. Do dezynfekcji można zastosować jednorazowe waciki nasączone alkoholem, wodę utlenioną lub preparaty przeznaczone do dezynfekcji.
3. Miejsce nakłucia
Możliwe jest uzyskiwanie krwi z każdego palca dłoni. Jednak…!
Lepiej nie nakłuwać palca wskazującego oraz kciuka, które są wykorzystywane na codzień do chwytania przedmiotów. Wybierz palec z ręki „niedominujące”. Jeśli jesteś praworęczny – do nakłucia wybierz palec lewej dłoni.
Nie należy pobierać próbek krwi z czubka palca, ponieważ ten obszar przejmuje większość obciążeń przy wykonywaniu codziennych czynności i tym samym jest bardziej wrażliwy.
Pamiętaj o tym!
4. Głębokość nakłucia i aktywowanie igły
Przy zastosowaniu dołączonego do testu nakłuwacza – uzyskiwana głębokość nakłucia jest wystarczająca! Podczas nakłucia należy zdecydowanie docisnąć nakłuwacz do skóry wybranego palca oraz nacisnąć przycisk wysuwający lancet (schowaną w nakłuwaczu igłę).
5. Kropla krwi po nakłuciu
Po prawidłowym nakłuciu palca powinna w miarę szybko pojawić się kropla krwi, którą należy niezwłocznie pobrać do pipety kapilarnej dołączonej do zestawu.
6. Wystarczy raz
Należy używać lancetu tylko raz, ponieważ ostrość czubka igły zmniejsza się przy kolejnym wykorzystaniu, co w konsekwencji powoduje więcej bólu. Chcesz wiedzieć jaka jest procedura wykonania całego badania z krwi krok po kroku?