730 332 383

Niedoczynność tarczycy – TSH w górę, hormony fT3 i fT4 w dół

niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to stan, w którym wytwarzanie hormonów tarczycy jest niedostateczne (zbyt niskie). Choroba może mieć charakter wrodzony lub nabyty.

Większość dolegliwości związanych z niedoczynnością ma związek ze spowolnieniem metabolizmu. Choroba może występować w różnym nasileniu. Objawia się ogólnym zmęczeniem, spadkiem nastroju, otyłością oraz sennością. Przebiega łagodnie lub bardzo ciężko.

Statystyki związane z niedoczynnością tarczycy

Dane epidemiologiczne wskazują, że ponad 300 milionów ludzi na świecie choruje na niedoczynność, a tylko 50% z nich jest leczonych! Choroba dotyka 3-7 razy częściej kobiet, a chorobowość (częstość zapadania na chorobę) rośnie z wiekiem.

Jeszcze częściej problem z tarczycą stwierdza się u kobiet w ciąży oraz u młodych matek (szczególnie w ciągu pierwszych 6 miesięcy po porodzie). Również w okresie dojrzewania oraz menopauzy kobiety są bardziej narażone na zaburzenia funkcji tarczycy.

W skali globalnej najczęstszym powodem niedoczynności tarczycy jest niedobór jodu.

Jakie są najczęstsze objawy niedoczynności?

  • sucha, łuszcząca się skóra, suche, łamliwe włosy, wypadanie włosów
  • senność, zaburzenia pamięci, spadek koncentracji, depresja
  • cykle bezowulacyjne, obfite miesiączki, niepłodność
  • wzrost masy ciała, zaparcia

U chorych stwierdza się zaburzenia w funkcjonowaniu wielu narządów i układów. Równocześnie niedoczynność wymienia się na pierwszym miejscu wśród endokrynologicznych przyczyn otyłości zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

DOWIEDŹ SIĘ WIĘCEJ: o objawach niedoczynności tarczycy

Stężenie hormonów przy niedoczynności

Niedoczynność tarczycy to stan, w którym hormony tarczycy (fT3 i fT4) wytwarzane są w zbyt małej ilości przez tarczycę! W obliczu tej sytuacji przysadka mózgowa zaczyna wytwarzać podwyższony poziom hormonu TSH.

niedoczynność tarczycy a poziom hormonów

Poziom poszczególnych hormonów można ustalić wykonując badania krwi.

Jakie zmiany hormonalne mogą być widoczne w badaniach krwi przy niedoczynności tarczycy (hipotyreozie)?

– Hipotyreoza subkliniczna ­↑TSH, fT4 w normie, fT3 w normie

– Hipotyreoza klinicznie jawna ­↑TSH, ↓fT4, fT3 w normie

– Zaawansowana hipotyreoza klinicznie jawna­ ↑TSH, ↓fT4, ↓fT3

* ­ ↑ wynik powyżej normy ↓ wynik poniżej normy

ZOBACZ TEŻ: hormony tarczycy, a poziom TSH

Wykrycie podwyższonego poziomu TSH stanowi pierwsze badanie przesiewowe w kierunku rozpoznania niedoczynności!

Badania na niedoczynność tarczycy

Podstawowym badaniem screeningowym jest badanie TSH, które można wykonać z krwi w każdym laboratorium medycznym. Na wynik czeka się jeden dzień. Badanie pozwala określić jaki jest poziom TSH w organizmie człowieka. Jeśli TSH będzie podwyższone lub wysokie zleca się badanie fT3 i fT4 w celu rozszerzenia diagnostyki.

Przy niedoczynności tarczycy hormon TSH będzie podwyższony w stosunku do zalecanych wartości referencyjnych (wyższy niż norma – 5 µIU/mL).

Można również skorzystać z szybkiego testu diagnostycznego z apteki, który wykrywa podwyższony poziom hormonu TSH w organizmie człowieka. Test wykonuje się w ciągu 10 minut ze świeżej próbki krwi. Wiarygodność badania wynosi 96%.

THYRO-Check

Bibliografia:

[1] Gietka-Czernel M.: Postępy w laboratoryjnej diagnostyce czynności tarczycy, Postępy Nauk Medycznych 2/2008, s. 83-91.
[2] Szwajkosz K., Wawryniuk A., Sawicka K., Łuczyk R., Tomaszewski A.: Hypothyroidism being caused by chronic autoimmune inflammation of the thyroid gland. Journal of Education, Health and Sport. 2017;7(5):41-54. eISSN 2391-8306.
[3] Borowiak E., Ponichtera A.: Choroby tarczycy jako poważny problem w Polsce, Problemy Pielęgniarstwa, 2008, tom 16, nr 1 – 2, s. 192–198.
[4] Beń-Skowronek I.: Rozwój dzieci matek z zaburzeniami czynności tarczycy, Endokrynol. Ped. 2015.14.1.50.53-58.