Objawy niedoczynności tarczycy – Jak rozpoznać niedoczynność?

objawy niedoczynności tarczycyObjawy niedoczynności tarczycy bywają uciążliwe i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie organizmu! Niedoczynność tarczycy zaburza pracę całego organizmu powodując szereg różnych dolegliwości fizycznych i psychicznych. Objawia się m.in. zmniejszeniem napędu życiowego, chwiejnością emocjonalną i stanami depresyjnymi. Jest również odpowiedzialna za wiele problemów zaburzenia układu krążenia oraz otyłość. Należy zwrócić szczególną uwagę na niedobór hormonów tarczycy w ciąży.

Osoby mające problemy z tarczycą borykają się nie tylko z problemami zaburzonego metabolizmu, zachwianą psychiką, ale także miewają poważne problemy skórne. Problemy z funkcjonowaniem tarczycy u kobiet starszych mylone są z nadchodzącą menopauzą i zmianami hormonalnymi. U młodszych dziewcząt z kolei ze zbyt aktywnym trybem życia, jednak nie jest to regułą.

Tak szeroki wachlarz objawów niedoczynności tarczycy – niejednokrotnie powoduje problemy w szybkim postawieniu właściwej diagnozy.

Zaburzenia tarczycy wpływają negatywnie na zdrowie oraz jakość życia ponad 300 mln ludzi na świecie – z czego nawet połowa z nich o tym nie wie!

W Polsce endokrynolodzy szacują, że problemy z tarczycą może mieć nawet 22% społeczeństwa. Choroba dotyka przede wszystkim kobiet w różnym wieku. Ilość zachorowań na niedoczynność tarczycy wśród kobiet wzrasta z roku na rok.

Hormony tarczycy – dlaczego ich niedobór potrafi zrujnować zdrowie? 

Hormony gruczołu tarczowego zapewniają prawidłowe działanie wszystkich tkanek i narządów.  Kontrolują podstawową aktywność wszystkich komórek organizmu i odpowiadają za prawidłowy metabolizm, wzrost i rozwój. Odpowiadają między innymi za kontrolę tego, w jaki sposób organizm magazynuje i zużywa energię.

Bardzo ważne jest dostateczne spożycie jodu (pierwiastka niezbędnego do syntezy hormonów tarczycy) co jest kluczowe dla właściwego funkcjonowania gruczołu.

Co się dzieje gdy spada stężenie hormonów tarczycy?

Organizm niebezpiecznie zwalnia… niestety, gdy poziom hormonów spada poniżej normy (poniżej wartości prawidłowych dla osób dorosłych) – obniża się poziom energii, a przemiana materii w komórkach ulega stopniowo spowolnieniu.

Objawy niedoczynności tarczycy – kiedy wykonać badania? 

Objawy mają zazwyczaj charakter bardzo zróżnicowany!

W głównej mierze zależą od czasu trwania choroby, dynamiki (szybkości) jej rozwoju oraz przede wszystkim od wielkości i nasilenia spadku wydzielania hormonów tarczycy oraz wzrostu TSH.

Niedoczynność tarczycy w początkowym stadium może przebiegać z mało charakterystycznymi objawami, natomiast wraz ze stopniem zaawansowania choroby pojawiają się symptomy, które z całą pewnością wskazują na niebezpieczne obniżenie poziomu hormonów.

Niedoczynność tarczycy w trakcie ciąży stanowi poważne zagrożenie!

Jakie symptomy możesz zauważyć?
Sprawdź jakie są objawy niedoczynności tarczycy:

OBJAWY OGÓLNE:

 • uczucie chłodu
 • ospałość, przewlekłe zmęczenie, uczucie senności
 • pogorszenie słuchu
 • spadek libido

SKÓRA I WŁOSY:

 • suchość skóry i włosów
 • obrzęk dłoni, twarzy lub powiek
 • łysienie, nadmierne wypadanie włosów
 • bladość
 • zmniejszona potliwość

UKŁAD POKARMOWY:

 • zwiększenie masy ciała (otyłość, nadwaga)
 • zaburzenia motoryki zaparcia i wzdęcia

OBJAWY PSYCHICZNE:

 • zaburzenia koncentracji i pamięci
 • pogorszenie sprawności intelektualnej
 • depresja, uczucie niepokoju czy nawet psychozy
 • spowolnienie myślenia

UKŁAD KRĄŻENIA:

 • nadciśnienie tętnicze (często jest chorobą współistniejącą z niedoczynnością tarczycy) spowodowane podwyższoną frakcją cholesterolu LDL

ZABURZENIA CYKLU I PŁODNOŚCI WŚRÓD KOBIET:

 • cykle bezowulacyjne
 • obfite miesiączki
 • bezpłodność
 • możliwość poronienia

Jeżeli zauważyłaś którykolwiek z objawów należy wykonać badania na niedoczynność tarczycy.

Wykonaj test na niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy – jeden z głównych winowajców otyłości u dzieci i dorosłych!

niedoczynność tarczycy otyłośćNiedoczynność tarczycy wymienia się na pierwszym miejscu wśród endokrynologicznych przyczyn otyłości zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Ponieważ hormon tarczycy trijodotyronina (T3) zwiększa zużycie energii oraz odgrywa istotną rolę w regulacji pobierania pokarmu oraz przemianach glukozy i lipidów (tłuszczy) – jego niedobór niekorzystnie wpływa na utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Wiele badań wskazuję na zależność pomiędzy stężeniem TSH a BMI. U osób z hipotyreozą obserwuje się spowolniony metabolizm, co powoduje znaczny przyrost masy ciała i problem ze zrzuceniem zbędnych kilogramów.

U osób z nadwagą i otyłych najczęściej diagnozuje się subliniczną niedoczynność tarczycy, w której stężenie hormonu fT4 mieści się w granicach normy, natomiast poziom TSH jest podwyższony!

Starasz się o dziecko? Uważaj – zaburzenia tarczycy mogą być przyczyną niepłodności.

Wiadomo, że niedoczynność tarczycy jest jedną z przyczyn zaburzeń płodności. Zbyt wysokie stężenie hormonu TSH pośrednio sprzyja również nadprodukcji prolaktyny, co dodatkowo niekorzystnie wpływa na płodność.

Nieleczona niedoczynność tarczycy w ciąży jest niebezpieczna dla dziecka!

niedoczynność tarczycy w ciążyNajczęściej niedoczynność w ciąży ma charakter subkliniczny. Objawy podwyższonego poziomu TSH są nieuchwytne lub nakładają się na typowe dolegliwości ciąży: zmęczenie, senność, zaparcia czy zwiększenie masy ciała. Takie maskowanie, utrudnia rozpoznanie choroby.

Pamiętaj o uzupełnieniu dziennego spożycia jodu, zalecanego dla kobiet w ciąży – rekomendowane przez WHO spożycie jodu wynosi 250 µg/dobę. Pamiętaj, nie można przekraczać 2-krotnej dawki, czyli 500µg jodu/dobę!

Jakie wyniki badań mogą świadczyć o niedoborze jodu w ciąży?

↑TSH ↓ FT4 i ↑ FT3 ( ↑ T3/T4)

Niedoczynność tarczycy w ciąży – jakie są normy dla TSH?

Górny zakres normy we wszystkich trymestrach ciąży przyjęto TSH ≤ 2,5mj.m/l*

* Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne 2011r.

Jakie konsekwencje mogą wynikać z niedoczynności tarczycy w ciąży?

 • poród przedwczesny lub odklejenie łożyska
 • zwiększone ryzyko nadciśnienia tętniczego
 • zwiększone ryzyko rozwoju niedokrwistości (anemii)
 • krwotok poporodowy

Najistotniejszym aspektem niedoczynności tarczycy u ciężarnych są zaburzenia rozwoju umysłowego u dzieci.

Pamiętaj – odstępstwa od normy wykryte w odpowiednim czasie – umożliwiają podjęcie odpowiedniego procesu leczenia, zapobiegają groźnym skutkom ubocznym oraz zwiększają tym samym skuteczność terapii. Jeśli zauważyłeś u Siebie objawy niedoczynności tarczycy należy skonsultować się z lekarzem i wykonać badania laboratoryjne.

Bibliografia:

[1] Zakrzewska E., Zegan M., Michota-Katulska E.: Zalecenia dietetyczne w niedoczynności tarczycy przy współwystępowaniu choroby hashimoto, bromat. chem. toksykol. – XLVIII, 2015, 2, str. 117 – 127.

[2] Tłoczek K.: Wpływ chorób tarczycy na skórę, Kosmetologia Estetyczna , 4, 2015 vol. 4.

[3] Brakebusch L., Heufelder A.: Jak żyć z Hashimoto, Wydawnictwo ProMedica Media, 2013.

[4] Cichoń P.: Niedoczynność tarczycy – co warto wiedzieć?, Terapia i Zdrowie nr 2 (13), 2016.

[5] Krekora-Wollny K.: Niedoczynność tarczycy a otyłość, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2010, tom 1, nr 1.

[6] Ponichtera A.,Borowiak E.: Choroby tarczycy jako poważny problem medyczny w Polsce, VIA Medica.

[7] Szwajkosz K., Wawryniuk A., Sawicka K., Łuczyk R., Tomaszewski A.: Hypothyroidism being caused by chronic autoimmune inflammation of the thyroid gland. Journal of Education, Health and Sport. 2017;7(5):41-54. eISSN 2391-8306.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *