730 332 383

Objawy niedoczynności tarczycy – jak rozpoznać niedoczynność?

Objawy niedoczynności tarczycy bywają uciążliwe i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Niedoczynność tarczycy zaburza pracę całego organizmu powodując szereg różnych dolegliwości fizycznych i psychicznych.

Choroba objawia się m.in. zmniejszeniem napędu życiowego, chwiejnością emocjonalną i stanami depresyjnymi. Jest również odpowiedzialna za wiele problemów zaburzenia układu krążenia oraz otyłość. 

Dlaczego niedobór hormonów tarczycy potrafi zrujnować zdrowie? 

Hormony tarczycy zapewniają właściwe działanie tkanek i narządów. Odpowiadają za prawidłowy metabolizm i rozwój. Kontrolują podstawową aktywność komórek organizmu – więcej na ten temat.

Osoby mające problemy z tarczycą borykają się nie tylko z problemami zaburzonego metabolizmu, zachwianą psychiką, ale także miewają poważne problemy skórne. Problemy z funkcjonowaniem tarczycy u kobiet starszych mylone są z nadchodzącą menopauzą i zmianami hormonalnymi. U młodszych dziewcząt z kolei ze zbyt aktywnym trybem życia, jednak nie jest to regułą.

Zaburzenia tarczycy wpływają negatywnie na zdrowie oraz jakość życia ponad 300 mln ludzi na świecie – z czego nawet połowa z nich o tym nie wie!

W Polsce endokrynolodzy szacują, że problemy z tarczycą może mieć nawet 22% społeczeństwa. Choroba dotyka przede wszystkim kobiet w różnym wieku. Ilość zachorowań na niedoczynność tarczycy wśród kobiet wzrasta z roku na rok.

Niedoczynność tarczycy objawy

niedoczynność tarczycy objawy

W głównej mierze objawy niedoczynności tarczycy zależą od czasu trwania choroby, dynamiki (szybkości) jej rozwoju oraz przede wszystkim od wielkości i nasilenia spadku wydzielania hormonów tarczycy oraz wzrostu TSH.

Objawy mają zazwyczaj charakter bardzo zróżnicowany!

OBJAWY OGÓLNE:

 • uczucie chłodu
 • ospałość, przewlekłe zmęczenie, uczucie senności
 • pogorszenie słuchu
 • spadek libido

SKÓRA I WŁOSY:

 • suchość skóry i włosów
 • obrzęk dłoni, twarzy lub powiek
 • łysienie, nadmierne wypadanie włosów
 • bladość
 • zmniejszona potliwość

UKŁAD POKARMOWY:

 • zwiększenie masy ciała (otyłość, nadwaga)
 • zaburzenia motoryki zaparcia i wzdęcia

OBJAWY PSYCHICZNE:

 • zaburzenia koncentracji i pamięci
 • pogorszenie sprawności intelektualnej
 • depresja, uczucie niepokoju czy nawet psychozy
 • spowolnienie myślenia

UKŁAD KRĄŻENIA:

 • nadciśnienie tętnicze (często jest chorobą współistniejącą z niedoczynnością tarczycy) spowodowane podwyższoną frakcją cholesterolu LDL

ZABURZENIA CYKLU I PŁODNOŚCI WŚRÓD KOBIET:

 • cykle bezowulacyjne
 • obfite miesiączki
 • bezpłodność
 • możliwość poronienia

Niedoczynność w początkowym stadium może przebiegać z mało charakterystycznymi objawami, natomiast wraz ze stopniem zaawansowania choroby pojawiają się symptomy, które z całą pewnością wskazują na niebezpieczne obniżenie poziomu hormonów.

Niedoczynność tarczycy jest główną przyczyną otyłości u dzieci i dorosłych!

otyłość objaw niedoczynności tarczycy

Ponieważ hormon tarczycy trijodotyronina (T3) zwiększa zużycie energii oraz odgrywa istotną rolę w regulacji pobierania pokarmu oraz przemianach glukozy i lipidów (tłuszczy) – jego niedobór niekorzystnie wpływa na utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Wiele badań wskazuję na zależność pomiędzy stężeniem TSH a BMI. U osób z hipotyreozą obserwuje się spowolniony metabolizm, co powoduje znaczny przyrost masy ciała i problem ze zrzuceniem zbędnych kilogramów.

Niedoczynność tarczycy wymienia się na pierwszym miejscu wśród endokrynologicznych przyczyn otyłości zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

U osób z nadwagą i otyłych najczęściej diagnozuje się subliniczną niedoczynność tarczycy, w której stężenie hormonu fT4 mieści się w granicach normy, natomiast poziom TSH jest podwyższony!

Pamiętaj – odstępstwa od normy wykryte w odpowiednim czasie – umożliwiają podjęcie odpowiedniego procesu leczenia, zapobiegają groźnym skutkom ubocznym oraz zwiększają tym samym skuteczność terapii. Jeśli zauważyłeś u Siebie objawy niedoczynności tarczycy należy skonsultować się z lekarzem i wykonać badania laboratoryjne.

Pomocnym narzędziem wykrywającym podwyższony poziom TSH jest szybki test z krwi na niedoczynność tarczycy dostępny w aptekach – jak to działa?

Bibliografia:

[1] Zakrzewska E., Zegan M., Michota-Katulska E.: Zalecenia dietetyczne w niedoczynności tarczycy przy współwystępowaniu choroby hashimoto, bromat. chem. toksykol. – XLVIII, 2015, 2, str. 117 – 127.
[2] Tłoczek K.: Wpływ chorób tarczycy na skórę, Kosmetologia Estetyczna , 4, 2015 vol. 4.
[3] Brakebusch L., Heufelder A.: Jak żyć z Hashimoto, Wydawnictwo ProMedica Media, 2013.
[4] Cichoń P.: Niedoczynność tarczycy – co warto wiedzieć?, Terapia i Zdrowie nr 2 (13), 2016.
[5] Krekora-Wollny K.: Niedoczynność tarczycy a otyłość, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2010, tom 1, nr 1.
[6] Ponichtera A.,Borowiak E.: Choroby tarczycy jako poważny problem medyczny w Polsce, VIA Medica.
[7] Szwajkosz K., Wawryniuk A., Sawicka K., Łuczyk R., Tomaszewski A.: Hypothyroidism being caused by chronic autoimmune inflammation of the thyroid gland. Journal of Education, Health and Sport. 2017;7(5):41-54. eISSN 2391-8306.