Objawy niedoczynności tarczycy – jak rozpoznać niedoczynność?
Objawy niedoczynności tarczycy bywają uciążliwe i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Niedoczynność tarczycy zaburza pracę całego organizmu powodując szereg różnych dolegliwości fizycznych i psychicznych.
Choroba objawia się m.in. zmniejszeniem napędu życiowego, chwiejnością emocjonalną i stanami depresyjnymi. Jest również odpowiedzialna za wiele problemów zaburzenia układu krążenia oraz otyłość.
Dlaczego niedobór hormonów tarczycy potrafi zrujnować zdrowie?
Hormony tarczycy zapewniają właściwe działanie tkanek i narządów. Odpowiadają za prawidłowy metabolizm i rozwój. Kontrolują podstawową aktywność komórek organizmu – więcej na ten temat.
Osoby mające problemy z tarczycą borykają się nie tylko z problemami zaburzonego metabolizmu, zachwianą psychiką, ale także miewają poważne problemy skórne. Problemy z funkcjonowaniem tarczycy u kobiet starszych mylone są z nadchodzącą menopauzą i zmianami hormonalnymi. U młodszych dziewcząt z kolei ze zbyt aktywnym trybem życia, jednak nie jest to regułą.
Zaburzenia tarczycy wpływają negatywnie na zdrowie oraz jakość życia ponad 300 mln ludzi na świecie – z czego nawet połowa z nich o tym nie wie!
W Polsce endokrynolodzy szacują, że problemy z tarczycą może mieć nawet 22% społeczeństwa. Choroba dotyka przede wszystkim kobiet w różnym wieku. Ilość zachorowań na niedoczynność tarczycy wśród kobiet wzrasta z roku na rok.
Niedoczynność tarczycy objawy
W głównej mierze objawy niedoczynności tarczycy zależą od czasu trwania choroby, dynamiki (szybkości) jej rozwoju oraz przede wszystkim od wielkości i nasilenia spadku wydzielania hormonów tarczycy oraz wzrostu TSH.
Objawy mają zazwyczaj charakter bardzo zróżnicowany!
OBJAWY OGÓLNE:
- uczucie chłodu
- ospałość, przewlekłe zmęczenie, uczucie senności
- pogorszenie słuchu
- spadek libido
SKÓRA I WŁOSY:
- suchość skóry i włosów
- obrzęk dłoni, twarzy lub powiek
- łysienie, nadmierne wypadanie włosów
- bladość
- zmniejszona potliwość
UKŁAD POKARMOWY:
- zwiększenie masy ciała (otyłość, nadwaga)
- zaburzenia motoryki zaparcia i wzdęcia
OBJAWY PSYCHICZNE:
- zaburzenia koncentracji i pamięci
- pogorszenie sprawności intelektualnej
- depresja, uczucie niepokoju czy nawet psychozy
- spowolnienie myślenia
UKŁAD KRĄŻENIA:
- nadciśnienie tętnicze (często jest chorobą współistniejącą z niedoczynnością tarczycy) spowodowane podwyższoną frakcją cholesterolu LDL
ZABURZENIA CYKLU I PŁODNOŚCI WŚRÓD KOBIET:
- cykle bezowulacyjne
- obfite miesiączki
- bezpłodność
- możliwość poronienia
Niedoczynność w początkowym stadium może przebiegać z mało charakterystycznymi objawami, natomiast wraz ze stopniem zaawansowania choroby pojawiają się symptomy, które z całą pewnością wskazują na niebezpieczne obniżenie poziomu hormonów.
Niedoczynność tarczycy jest główną przyczyną otyłości u dzieci i dorosłych!
Ponieważ hormon tarczycy trijodotyronina (T3) zwiększa zużycie energii oraz odgrywa istotną rolę w regulacji pobierania pokarmu oraz przemianach glukozy i lipidów (tłuszczy) – jego niedobór niekorzystnie wpływa na utrzymanie prawidłowej masy ciała.
Wiele badań wskazuję na zależność pomiędzy stężeniem TSH a BMI. U osób z hipotyreozą obserwuje się spowolniony metabolizm, co powoduje znaczny przyrost masy ciała i problem ze zrzuceniem zbędnych kilogramów.
Niedoczynność tarczycy wymienia się na pierwszym miejscu wśród endokrynologicznych przyczyn otyłości zarówno u dzieci, jak i dorosłych.
U osób z nadwagą i otyłych najczęściej diagnozuje się subliniczną niedoczynność tarczycy, w której stężenie hormonu fT4 mieści się w granicach normy, natomiast poziom TSH jest podwyższony!
Pamiętaj – odstępstwa od normy wykryte w odpowiednim czasie – umożliwiają podjęcie odpowiedniego procesu leczenia, zapobiegają groźnym skutkom ubocznym oraz zwiększają tym samym skuteczność terapii. Jeśli zauważyłeś u Siebie objawy niedoczynności tarczycy należy skonsultować się z lekarzem i wykonać badania laboratoryjne.
Pomocnym narzędziem wykrywającym podwyższony poziom TSH jest szybki test z krwi na niedoczynność tarczycy dostępny w aptekach – jak to działa?
Bibliografia:
[1] Zakrzewska E., Zegan M., Michota-Katulska E.: Zalecenia dietetyczne w niedoczynności tarczycy przy współwystępowaniu choroby hashimoto, bromat. chem. toksykol. – XLVIII, 2015, 2, str. 117 – 127.
[2] Tłoczek K.: Wpływ chorób tarczycy na skórę, Kosmetologia Estetyczna , 4, 2015 vol. 4.
[3] Brakebusch L., Heufelder A.: Jak żyć z Hashimoto, Wydawnictwo ProMedica Media, 2013.
[4] Cichoń P.: Niedoczynność tarczycy – co warto wiedzieć?, Terapia i Zdrowie nr 2 (13), 2016.
[5] Krekora-Wollny K.: Niedoczynność tarczycy a otyłość, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2010, tom 1, nr 1.
[6] Ponichtera A.,Borowiak E.: Choroby tarczycy jako poważny problem medyczny w Polsce, VIA Medica.
[7] Szwajkosz K., Wawryniuk A., Sawicka K., Łuczyk R., Tomaszewski A.: Hypothyroidism being caused by chronic autoimmune inflammation of the thyroid gland. Journal of Education, Health and Sport. 2017;7(5):41-54. eISSN 2391-8306.