730 332 383

Badania na kiłę – jak skutecznie wykryć infekcję / chorobę?

badania na kiłęBadania na kiłę są jedynym sposobem, aby stwierdzić czy na pewno doszło do zakażenia syfilisem, który powoduje bakteria – Treponema pallidum (krętek blady). Jest to spowodowane tym, że choroba może przez wiele lat być w fazie utajonej i nie dawać żadnych objawów. Dowiedz się jak wykryć infekcję za pomocą badań krwi – jak wygląda kompleksowa diagnostyka kiły.

Co się dzieje podczas zakażenia?

W wyniku zakażenia krętkiem bladym układ odpornościowy produkuje specyficzne przeciwciała czyli cząsteczki, które mają na celu walkę z chorobą. To dzięki tej właściwości jesteśmy w stanie stwierdzić, czy nastąpiło zakażenie.

W zależności od czasu trwania infekcji w krwi chorego znajdują się:

  • przeciwciała IgM (przeciwko Treponema pallidum) pojawiają się pod koniec 2 tygodnia od zakażenia
  • przeciwciała IgG (przeciwko Treponema pallidum) – pojawiają się około 4 tygodnia od zakażenia

To właśnie te przeciwciała wykrywa się we krwi, aby stwierdzić bądź wykluczyć infekcję / chorobę.

Badania na kiłę w laboratorium medycznym

jak wykryć kiłęW rozpoznaniu kiły oprócz obrazu klinicznego (objawów choroby) oraz zebranego wywiadu lekarskiego – najważniejszą rolę odgrywają wyniki badań krwi, które ostatecznie potwierdzają zakażenie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie są przyczyny oraz objawy kiły – wejdź tutaj

Aby wykonać badania należy udać się do laboratorium medycznego w celu pobrania krwi. Wynik najczęściej otrzymujemy następnego dnia. Badania można wykonać również prywatnie – wówczas zleceniodawcą i płatnikiem jest pacjent.

W diagnostyce kiły zastosowanie znajdują dwie grupy badań wykonywanych w laboratorium:

1. Mniej dokładne odczyny krętkowe

Klasyczne, nieswoiste które za pomocą antygenów lipidowych wykrywają reaginy kiłowe (badania RPR, USR, VDRL). Odczyny niekrętkowe wykrywają przeciwciała przeciwlipidowe klasy IgG i IgM, tworzące się w odpowiedzi na lipidy krętka – znajdują zastosowanie głównie w badaniach przesiewowych choroby.

Ze względu na niski koszt badania – oznaczenia te najczęściej wykonywane są przez laboratoria medyczne jako wstępna diagnostyka. Jednak ze względu na fakt, że są to metody nieswoiste i obarczone największym ryzykiem błędu zdarzają się:

  • wyniki fałszywie dodatnie, które dotyczą około 1% pacjentów i występują m.in.:

– w chorobach autoimmunologicznych
– w świeżym zawale mięśnia sercowego
– w czasie ciąży

  • wyniki fałszywie ujemne, które mogą wystąpić w zakażeniu HIV oraz u 1–2% chorych na kiłę II okresu, u których obserwuje się wysoki poziom przeciwciał

2. Czułe odczyny krętkowe 

Swoiste, obejmujące badania immunologiczne za pomocą których wykrywamy przeciwciała przeciwko krętkom bladym (badania TPHA, FTA-ABS, TPI, szybkie testy immunochromatgraficzne).

Ze względu na dużo większą wiarygodność wyniku, odczyny krętkowe stosuje się jako badania weryfikujące i potwierdzające wyniki odczynów niekrętkowych.

Diagnostyka kiły za pomocą domowych testów diagnostycznych

Badanie na kiłę z użyciem testu diagnostycznego z apteki to dobra alternatywa. Testy z apteki są bardzo czułe i dokładne. 

Badania w laboratorium oraz wizyty u lekarza bywają dla wielu osób krępujące, co potęguje słabą wykrywalność tej niebezpiecznej choroby. Dla wielu osób temat jest bardzo wstydliwy. Dlatego rezygnują z wizyt w przychodniach oraz ośrodkach zdrowia, co powoduje rozwój infekcji i niebezpieczeństwo zarażania innych osób poprzez kontakty seksualne.

Z pomocą przychodzą testy diagnostyczne do samokontroli zdrowia. Wśród nich jest również innowacyjny test SYPH-Check-1®, który wykrywa obydwie klasy przeciwciał – IgM oraz IgG, co pozwala na wykrycie świeżej i przewlekłej infekcji. Test wykorzystuje badanie odczynu swoistego, a jego zasada opiera się na wykryciu reakcji antygen-przeciwciało.

Jest to badanie o wysokiej wiarygodności – wynoszącej 98%

diagnostyka kiłyTesty immunochromatograficzne wykonane w technologii point of care stanowią jedne z najdokładniejszych metod badania kiły, są bardzo czułe i wiarygodne. Są powszechnie dostępne w aptekach.

Wykrywanie kiły za pomocą szybkich testów immunoenzymatycznych, takich jak SYPH-Check-1® od lat rekomenduje WHO (Światowa Organizacja Zdrowia).

Testy point of care są istotne w strategii WHO mającej na celu globalną eliminację kiły wrodzonej oraz zapobieganie przenoszeniu kiły od matki do dziecka.

Jak wykonać szybki test na kiłę w domu?

Należy pamiętać, że przyczyną rozpowszechnienia kiły jest brak wykonywania badań profilaktycznych! W ten sposób duża część z Nas naraża się na rozwój infekcji i jednocześnie nieświadomie zaraża inne osoby chorobą, której skutki dla zdrowia mogą być tragiczne.

Nie unikaj odpowiedzialności, upewnij się że jesteś zdrowy – wykonaj badania na kiłę w laboratorium medycznym lub skorzystaj z testu do samokontroli zdrowia!

Autor: mgr inż. Monika Byrska

Bibliografia:

[1] Janier M. at all.: Europejskie zalecenia diagnostyczne i lecznicze dotyczące kiły 2014, Przegl Dermatol 2015, 102, 459–475.
[2] Serwin A, Chodynicka B. Diagnostyka serologiczna kiły – aktualne problemy i kontrowersje, PRZEGL EPIDEMIOL 2009; 63: 519 – 523.
[3] Serwin AB, Chodynicka B. Diagnostyka bezpośrednia kiły – współczesne standardy i kierunki badań. Przegl Epidemiol 2006;60:795-801.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *