Badania na niedoczynność tarczycy. Jak rozpoznać niedoczynność tarczycy?

Domowe testy diagnostyczne | LabHome

badania na niedoczynność tarczycyJeśli zaobserwowałeś u Siebie niepokojące objawy – kolejnym etapem aby rozpoznać niedoczynność tarczycy są badania krwi. W diagnostyce czynności tarczycy w pierwszej kolejności wykonuje się ocenę stężenia tyreotropiny (TSH), która reguluje pracę całej tarczycy. Zmiany poziomu TSH w krwi są najczulszym wskaźnikiem wskazującym na zaburzenia pracy gruczołu tarczowego. 

Niejednokrotnie osoby, które przez wiele lat żyły z niezdiagnozowaną niedoczynnością tarczycy mówią wprost „straciłem chęć do życia, na nic nie miałam siły”, „choroba odebrała mi całą energię”. Tak nie musi być!

Zauważyłeś niepokojące objawy niedoczynności tarczycy? O objawach niedoczynności pisaliśmy tutaj

Objawy to jedno. W celu rozpoznania trzeba jeszcze wykonać badania na niedoczynność tarczycy. W tym celu wykonuje się badania na hormony tarczycy.

Wysoki poziom TSH obniża hormony tarczycy (T3, T4)

Podstawowym badaniem, które wykonuje się w tym zakresie jest badanie TSH. Po stwierdzeniu nieprawidłowości w poziomie TSH wykonuje się szereg dodatkowych badań. Rozszerzona diagnostyka tarczycy może obejmować badanie hormonów tarczycy, przeciwciał oraz dodatkowych parametrów biochemicznych, które zmieniają się pod wpływem zaburzeń metabolizmu.

Wczesne wykrycie niedoczynności tarczycy umożliwia podjęcie skutecznego leczenia, które polega na doustnym przyjmowaniu syntetycznych hormonów tarczycy. W ten sposób uzupełniamy braki hormonów spowodowane przez niedoczynność i przywracamy organizmowi siłę napędową.

Diagnostyka tarczycy – po pierwsze zbadaj TSH!

Oznaczenie stężenia TSH (badanie TSH) jest wstępnym testem w rozpoznaniu chorób tarczycy. Nawet niewielkie zmiany stężenia wolnych hormonów tarczycy (fT3 i fT4) wywołują znaczące, odwrotne zmiany stężenia TSH. Oznacza to, że kiedy hormonów tarczycy jest zbyt mało (niedoczynność), stężenie TSH rośnie!

Często mamy do czynienia z tzw. subkliniczną niedoczynnością tarczycy, w której obserwuje się TSH powyżej górnej granicy normy, natomiast stężenie wolnych hormonów tarczycy fT3 i fT4 są w normie.

Niedoczynność tarczycy badania  – czy muszę się jakoś przygotować do badań krwi?

Pobranie krwi do badania TSH najlepiej wykonać w godzinach porannych pomiędzy 7 a 9.

Dlaczego? Ponieważ niektóre z obecnych w krwi substancji (np. hormony) charakteryzują się tzw. cyklem dobowym – to znaczy, że ich stężenie w krwi w zależności od pory dnia będzie różne. TSH jest hormonem charakteryzującym się cyklem dobowym. Wydzielanie TSH przez przysadkę następuje w sposób pulsacyjny. U osób z niedoczynnością tarczycy obserwuje się wzrost TSH – jego stężenie jest wyższe niż u osób zdrowych.

Badania na niedoczynność tarczycy – jakie badania wykonać?

Jeżeli diagnozujemy dany narząd czy chorobę zawsze zaczynamy od badań podstawowych, które pozwalają ocenić zachodzące zmiany. Jeżeli badania podstawowe wykazują nieprawidłowości – kolejnym krokiem jest wykonanie badań dodatkowych, które są pomocne w ustaleniu przyczyny choroby lub stopnia jej nasilenia.

1. BADANIA PODSTAWOWE NA NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY:

  • Hormon tyreotropowy (TSH) – pierwsze badanie przesiewowe!

Otrzymałem mój wynik TSH. Jak rozpoznać czy mam niedoczynność tarczycy? To proste! Porównaj wynik swojego badania do załączonych obok norm referencyjnych. O tym jak interpretować wyniki badań laboratoryjnych pisaliśmy tutaj

Jeżeli Twój wynik jest wyższy niż górna granica normy, wskazuje to że prawdopodobnie masz niedoczynność tarczycy. Udaj się do lekarza, który skonsultuje Twój wynik TSH i zleci badania dodatkowe.

2. DIAGNOSTYKA TARCZYCY ROZSZERZONA:

Parametry biochemiczne:

  • Lipidogram (CHOL, HDL, LDL, TG)

Hormony:

  • Wolna trójjodotyronina (fT3)
  • Wolna tyroksyna (fT4)
  • Trójjodotyronina (T3)
  • Tyroksyna (T4)
  • Odwrotna trójjodotyronina (rT3)

Czynniki immunologiczne (autoprzeciwciała):

  • P/c.p. receptorom TSH (TRAB)
  • P/c.p. peroksydazie tarczycowej (anty – TPO)
  • P/c.p. tyreoglobulinie (anty – TG)

Jeżeli chcesz wykonać badania na niedoczynność tarczycy “na własną rękę” – możesz udać się do laboratorium i wykonać je prywatnie. Wówczas sam dla Siebie jesteś zleceniodawcą badań.

Alternatywnie możesz wykonać domowy test TSH, który pozwoli Ci sprawdzić czy poziom tego hormonu nie przekracza normy. Na pewno zaoszczędzisz dużo czas ponieważ test wykonuje się samodzielnie w domu!

Jak rozpoznać niedoczynność tarczycy za pomocą domowych testów diagnostycznych?

Badanie na niedoczynność tarczycy można wykonać korzystając ze sprawdzonych testów diagnostycznych z apteki. 

Jednym z nich jest test na niedoczynność tarczycy THYRO-Check®, który mierzy stężenie TSH. Badanie wykonuje się z krwi pobranej z nakłucia palca. Jest to czuły test przesiewowy, który pozwala na szybką, wstępną diagnostykę tarczycy i stanowi alternatywę do wykonania badania TSH w laboratorium medycznym.

W jaki sposób domowy test na tarczycę pozwala rozpoznać niedoczynność tarczycy?

Po wykonaniu badania – zgodnie z instrukcją wykonania testu – otrzymasz wynik, który pokazany jest w formie jakościowej:

jak rozpoznać niedoczynność tarczycy

Jeżeli TSH przekracza 5µIU/ml – uzyskasz dwa prążki – czyli dodatni wynik testu!

W takim wypadku niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem! Nawet jeżeli nie odczuwasz charakterystycznych objawów – może rozwijać się u Ciebie niedoczynność tarczycy.

Jak wykonać domowy test na niedoczynność tarczycy THYRO-Check®?

Zamów online domowy test na niedoczynność tarczycy THYRO-Check®

diagnostyka tarczycy

Bibliografia:

[1] Gietka-Czernel M.: Postępy w laboratoryjnej diagnostyce czynności tarczycy, Postępy Nauk Medycznych 2/2008, s. 83-91.

[2] Lewiński A., Hilczer M., Smyczyńska J.: Nadczynność i niedoczynność tarczycy – przyczyny, rozpoznawanie i leczenie, Przewodnik lekarza, 2011,tom 2, nr 7, s. 34-36.

[3] Cichoń P.: Niedoczynność tarczycy – co warto wiedzieć?, Terapia i Zdrowie nr 2 (13), 2016.

[4] Bączyk M., Ruchała M., Gembicki M., Sowiński J., 2003. Wstępna ocena zmian obserwowanych w patologii tarczycy u dzieci w okresie dojrzewania po wprowadzeniu nowego modelu profilaktyki jodowej w Regionie Poznańskim. Doniesienie wstępne. Pediatria Współczesna. Gastroenterologia, Hepatologia i żywienie dziecka, 5, 167–170.

[5] Dziarkowska K., Wieczorek P., 2006. Nowotwory tarczycy – klasyczne techniki diagnostyczne i markery nowotworowe. Kosmos, 55, 267–276. niedoczynność tarczycy w ciąży

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *