Jaka jest norma dla białka CRP w ciąży?
Wiadomo, że stężenie białka C-reaktywnego w krwi jest nieznacznie podniesione w przebiegu każdej ciąży fizjologicznej (czyli prawidłowej).
Co to oznacza?
Za normę CRP u ciężarnych uznaje się wynik mieszczący się w przedziale 0-5mg/L.
Jednak wyniki nie wyższe niż 10 mg/L uznaje się jeszcze za prawidłowe.
U większości kobiet w trzecim trymestrze ciąży, obserwuje się stale podniesione CRP.
Wskazania do wykonania badania
Białko C reaktywne jest markerem pozwalającym na stwierdzenie, czy w organizmie toczy się stan zapalny. Jednak w praktyce CRP służy głownie do rozpoznania niebezpiecznych zakażeń bakteryjnych oraz monitorowania i prognozowania przebiegu choroby. Badanie jest rutynowo wykonywane u ciężarnych, aby ocenić ryzyko przedwczesnego odejścia wód płodowych.
Wskazania do przeprowadzenia badania CRP w trakcie ciąży:
- ogólna ocena stanu zdrowia (profilaktyka)
- podejrzenie przedwczesnego odejścia wód płodowych
- zapalenie pęcherza moczowego (pieczenie, ból podczas oddawania moczu)
- znaczny spadek wagi
- gorączka, podwyższona temperatura ciała
- choroby autoimmunologiczne
- zaburzenia pracy wątroby
Podniesiony poziom CRP w ciąży - przyczyny
Znaczny wzrost poziomu białka C-reaktywnego zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.
Najczęściej powodem przekroczenia normy jest:
1. INFEKCJA
Wzrost CRP u ciężarnych najczęściej jest wynikiem toczącego się procesu zapalnego, którego podłożem jest infekcja. W przypadku infekcji bakteryjnych najczęściej CRP przekracza 40 mg/L. Ciężkie infekcje bakteryjne mogą spowodować, że poziom ten zostanie znacznie przekroczony – nawet 20 krotnie. Infekcje mogą zagrażać zdrowiu matki i dziecka, dlatego ich wczesne wykrycie ma kluczowe znaczenie.
Podejrzenie zakażenia wewnątrzmacicznego następuje, gdy obserwuje się podwyższone stężenie białka C-reaktywnego i leukocytozę w krwi matki, gorączkę powyżej 38oC, tachykardię (u matki i płodu), odpływanie płynu owodniowego (może być mętny o zmienionym zapachu).
2. POWIKŁANIA CIĄŻY
U kobiet w ciąży, u których dochodzi do przedwczesnego pęknięcia błon płodowych lub u których doszło do zahamowania wzrostu wewnątrzmacicznego – obserwuje się podwyższony poziom białka CRP.
3. CZYNNIKI ŚRODOWISKOWE, DIETA
Czynnikami wpływającymi na wynik CRP są również znaczna nadwaga, nieodpowiednia dieta oraz palenie tytoniu.
Wysoki poziom CRP u ciężarnych - ryzyko przedwczesnego porodu
Wysoki poziom CRP w krwi na początku ciąży wiąże się nawet z dwukrotnie większym ryzykiem przedwczesnego porodu. Ryzyko dodatkowo wzrasta, gdy u kobiety poprzednie ciąże kończyły się przedwczesnym porodem.
Natomiast, jeżeli na początku CRP w ciąży pozostaje niskie, to w późniejszych tygodniach prawdopodobieństwo przedwczesnego porodu (przedwczesnego pęknięcia błon płodowych) jest znikome.
W trakcie ciąży warto wykonywać kontrolnie test CRP, szczególnie w pierwszym i trzecim trymestrze.
ZOBACZ TEŻ: test CRP z palca – jak wykonać?
Bibliografia:
[1] Kopyra P, Seremak-Mrozikiewicz A., Drews K. Przydatność oznaczenia PCT, IL-6 oraz CRP w prognozowaniu zakażenia zewnątrzowodniowego i stanu noworodka u ciężarnych z przedwczesnym pęknięciem błon płodowych. Ginekol Pol., 2010, 81, 336-341.
[2] Wolf M, Sandler L, Hsu K, et al.: First-trimester C-reactive pro- tein and subsequent gestational diabetes. Diabetes Care 2003; 26: 819-824.