730 332 383

Dlaczego warto badać się samodzielnie? Samokontrola to przewaga na starcie!

dlaczego warto badać się samodzielnie

Samokontrola – pierwszy etap wykrywania chorób. Jak badać się samodzielnie w domu?

Wszechobecny dostęp do informacji natury medycznej sprawił, że jesteśmy bardziej wyedukowani i odpowiedzialni. Wiemy również, że zdrowie każdego z nas w bardzo dużej mierze zależy od działań, które podejmujemy samodzielnie.

Dlatego coraz więcej osób na całym świecie, również i w Polsce korzysta z rosnącej dostępności narzędzi do samokontroli, takich jak testy diagnostyczne, które pozwalają zwiększyć kontrolę nad zdrowiem w zaciszu własnego domu.

Proces samokontroli, czyli monitorowania stanu zdrowia idzie w parze z rosnącym trendem samoleczenia. Wiele leków zmienia swój status z leków dostępnych na receptę – na leki OTC (bez recepty).

Samokontrola wpisuje się w trend pacjenta świadomego swoich potrzeb

Taką samą tendencję zauważa się w samokontroli, która obejmuje wszystkie działania mające na celu wczesną diagnostykę chorób i schorzeń. Do grupy narzędzi do samokontroli możemy zaliczyć badania wykonywane w systemie point of care – czyli popularne glukometry do monitorowania glikemii czy testy domowe testy diagnostyczne. Narzędzia te są dostępne praktycznie w każdej aptece.

Apteki są najbardziej dostępnymi placówkami opieki zdrowotnej, z tego względu zapewniają powszechny dostęp do testów diagnostycznych i innych narzędzi do samokontroli.

Również unikalna pozycja farmaceuty i jego bezpośredni kontakt z pacjentem, pozwalają na zwiększenie wiedzy o testach diagnostycznych wykorzystywanych do samokontroli.

Jakie czynniki sprawiły, że w naszym społeczeństwie obserwujemy coraz większy odsetek osób, szukających samodzielnie podłoża swoich problemów zdrowotnych i sposobów profilaktyki? Wśród nich na pewno można wymienić:

1. Mankamenty publicznej służby zdrowia – w tym problemy z dostaniem się do specjalisty, znikoma ilość programów bezpłatnej profilaktyki, niechęć ze strony lekarzy do kierowania na badania profilaktyczne.

2. Wzrost zachorowalności na wiele schorzeń, w tym chorób nowotworowych i cywilizacyjnych wśród coraz młodszej części społeczeństwa.

3. Dezinformacja – pacjent często nie otrzymuje rzeczowej informacji na temat swojego stanu zdrowia oraz metod diagnostyki. Brak odpowiedzi na zasadnicze pytania: jakie badania wykonać? Co mówi wynik badania o moim zdrowiu. Odbiera pacjentowi możliwość zrozumienia stanu organizmu i tym samym wzbudza niepokój.

Domowe testy diagnostyczne – spadkobiercy szybkich testów laboratoryjnych

Przez wiele lat badania diagnostyczne z krwi, moczu czy kału – wykonywane były tylko w profesjonalnych laboratoriach medycznych. Obecnie istnieje możliwość wykonania niektórych z nich w domowym zaciszu bez posiadania wiedzy czy sprzętu.

ZOBACZ TEŻ: rodzaje domowych testów diagnostycznych

Nikogo już nie dziwi ogólna dostępność testów ciążowych czy owulacyjnych wykonywanych w domu z moczu, które są niczym innym jak wyrobami medycznymi do samokontroli.

Testy ciążowe z moczu są wiarygodne i skuteczne – fakt.

Więc dlaczego nie badać się samodzielnie? Za pomocą podobnych technologii innych parametrów z krwi, moczu, kału czy nasienia?

jak badać się w domu

Znaczny postęp technologii i nowoczesnej medycyny spowodował, że naukowcy – klinicyści na bazie doświadczeń opracowali szereg szybkich testów diagnostycznych. Charakteryzuje je wysoka czułość, duża specyficzność, prostota i krótki czas wykonania. Wszystko po to, aby dać pacjentowi komfortowe narzędzie, które pomoże mu kontrolować zdrowie.

Wiele osób zastanawia się czy domowe testy diagnostyczne są wiarygodne – na to pytanie odpowiadamy w tym wpisie

W ostatnich latach panel przesiewowych testów dostępnych dla pacjentów dynamicznie się powiększa. Jest to oczywiście odpowiedź na rosnącą świadomość ludzi o potrzebie samokontroli i jej znaczeniu we wczesnym rozpoznawaniu chorób.

Obecnie dostępnych jest kilkadziesiąt testów diagnostycznych, które dzięki wykorzystaniu biotechnologii znajdują coraz większe uznanie wśród aptek, pacjentów indywidualnych, lekarzy oraz personelu medycznego. Oparte o metody immunologiczne testy służą do wykrywania:

  • infekcji (Borelioza, Kiła, H.pylori, Malaria)
  • stanów zapalnych/podłoża infekcji – ważne przed podjęciem decyzji o antybiotykoterapii (CRP)
  • schorzeń układu pokarmowego (Krew utajona w kale)
  • markerów i czynników pojawiających się w chorobach nowotworowych (PSA, krew utajona w kale)
  • hormonów płciowych (testy owulacyjne, menopauzalne, ciążowe)
  • zaburzeń biochemicznych (glukoza, cholesterol)
  • niewydolności lub uszkodzenia nerek (białko w moczu)
  • stanu fizjologicznego wątroby (ALT, AST)
  • zaburzeń endokrynologicznych (TSH)
  • alergii i nietolerancji pokarmowych (przeciwciała IgE, transglutaminazy)

Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć!

Samokontrola pacjentów jest dynamicznie rozwijającym się i bardzo istotnym elementem sektora opieki zdrowotnej, który zwiększa skuteczności profilaktyki oraz wczesnego wykrywania chorób. Monitorowanie zdrowia i stanu organizmu za pomocą testów diagnostycznych może zwiększyć prawdopodobieństwo, że wszelkie problemy zdrowotne są identyfikowane na wczesnym etapie. W przypadku wielu chorób może być to aspekt decydujący o podjęciu szybkiej interwencji, a tym samym zaważyć na naszym zdrowiu i życiu.

Wykonanie testu stanowi element profilaktyki i pomoc w rozpoznaniu schorzenia. Warto być świadomym i nie czekać na rozwój choroby. Zadbaj o zdrowie i zbadaj się.

Sprawdź jak wykonać szybki test diagnostyczny w domu

Autor: Dawid Groń

Bibliografia:

[1] Olczyk M., Bułaś L., Konieczny A.: Diagnostyczne testy medyczne w praktyce Farmaceutycznej, Diagnostyka, Tom 66,nr 5, 2010.
[2] Schabowski J., Nicer T., Mardarowicz G.: „Przyłóżkowe” szybkie testy laboratoryjne – przydatność w podstawowej opiece zdrowotnej. Forum Medycyny Rodzinnej 2008, 5: 358–364.
[3] Jaśkiewicz M.: Point-of-care testing– przyszłość nowoczesnej diagnostyki medycznej? Laborant,2014,8,34-41.
[4] Głodek A.: TESTY CIĄŻOWE WCZORAJ I DZIŚ, Nowiny Lekarskie 2008, 77, 5, 377–381.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *