730 332 383

Dlaczego warto badać się samodzielnie? Samokontrola zdrowia to przewaga na starcie!

Wszechobecny dostęp do informacji i wiedzy medycznej sprawił, że jesteśmy bardziej wyedukowani, świadomi i odpowiedzialni za swoje zdrowie. Wiemy również, że zdrowie każdego z nas w bardzo dużej mierze zależy od działań, które podejmujemy samodzielnie.

Samokontrola to pierwszy etap wykrywania chorób. Dowiedź się dlaczego warto się badań i jak badać się samodzielnie.

Coraz więcej osób na całym świecie, jak również w Polsce korzysta z rosnącej dostępności narzędzi do samokontroli, takich jak domowe testy diagnostyczne, które pozwalają zwiększyć kontrolę nad zdrowiem w zaciszu własnego domu.

Proces samokontroli, czyli monitorowania stanu zdrowia idzie w parze z rosnącym trendem samoleczenia. Wiele leków zmienia swój status z leków dostępnych na receptę – na leki OTC (bez recepty). Wiele z nich oferowanych jest w ramach opieki farmaceutycznej.

Samokontrola wpisuje się w trend pacjenta świadomego swoich potrzeb

Samokontrola zdrowia obejmuje wszelkie działania mające na celu wczesną diagnostykę chorób i schorzeń. Do grupy narzędzi służących do samokontroli możemy zaliczyć badania wykonywane w systemie point of care – czyli np. popularne glukometry do monitorowania glikemii czy testy domowe testy diagnostyczne. Narzędzia te są dostępne praktycznie w każdej aptece.

Apteki są najbardziej dostępnymi placówkami opieki zdrowotnej, z tego względu zapewniają powszechny dostęp do testów diagnostycznych i innych narzędzi do samokontroli.

Również unikalna pozycja farmaceuty i jego bezpośredni kontakt z pacjentem, pozwalają na zwiększenie wiedzy o testach diagnostycznych wykorzystywanych do samokontroli.

ZOBACZ TEŻ: ważna rola farmaceuty w profilaktyce i samokontroli zdrowia

Jakie czynniki sprawiły, że w naszym społeczeństwie obserwujemy coraz większy odsetek osób, szukających samodzielnie podłoża swoich problemów zdrowotnych i sposobów profilaktyki?

Wśród nich na pewno można wymienić:

1. Mankamenty publicznej służby zdrowia – w tym problemy z dostaniem się do specjalisty, znikoma ilość programów bezpłatnej profilaktyki, niechęć ze strony lekarzy do kierowania na badania profilaktyczne. Brak odpowiedniej edukacji na temat profilaktyki, badań i zapobiegania.

2. Wzrost zachorowalności na wiele schorzeń, w tym chorób nowotworowych i cywilizacyjnych wśród coraz młodszej części społeczeństwa, która spowodowana jest niewłaściwym stylem życia (brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, nieodpowiednia dieta, brak badań, samokontroli i profilaktyki)

3. Dezinformacja – pacjent często nie otrzymuje rzeczowej informacji na temat swojego stanu zdrowia oraz metod diagnostyki. Brak odpowiedzi na zasadnicze pytania: jakie badania wykonać? Co mówi wynik badania o moim zdrowiu?… odbiera pacjentowi możliwość zrozumienia stanu organizmu i tym samym wzbudza niepokój.

Domowe testy diagnostyczne – spadkobiercy szybkich testów laboratoryjnych

Przez wiele lat badania diagnostyczne z krwi, moczu czy kału – wykonywane były tylko w profesjonalnych laboratoriach medycznych. Obecnie istnieje możliwość wykonania niektórych z nich w domowym zaciszu.

ZOBACZ TEŻ: rodzaje testów diagnostycznych, zasada działania

Nikogo już nie dziwi ogólna dostępność testów ciążowych czy owulacyjnych wykonywanych w domu z moczu, które są niczym innym jak wyrobami medycznymi do samokontroli.

Testy ciążowe z moczu są wiarygodne i skuteczne – fakt.

Więc dlaczego nie badać się samodzielnie? Za pomocą podobnych technologii innych parametrów z krwi, moczu, kału czy nasienia?

jak badać się w domu

Znaczny postęp technologii i nowoczesnej medycyny spowodował, że naukowcy – klinicyści na bazie doświadczeń opracowali szereg szybkich testów diagnostycznych. Charakteryzuje je wysoka czułość diagnostyczna, duża specyficzność, prostota i krótki czas wykonania. Wszystko po to, aby dać pacjentowi komfortowe narzędzie, które pomoże mu kontrolować zdrowie.

ZOBACZ TEŻ: na ile wiarygodne są domowe testy diagnostyczne

W ostatnich latach panel przesiewowych testów dostępnych dla pacjentów w aptekach dynamicznie się powiększa. Jest to efekt rosnącej świadomości ludzi o potrzebie samokontroli i jej znaczeniu we wczesnym rozpoznawaniu chorób. Ponadto, jest to rezultat licznych mankamentów systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Obecnie dostępnych jest kilkadziesiąt testów diagnostycznych. Dzięki wykorzystaniu biotechnologii znajdują coraz większe uznanie wśród aptek, pacjentów indywidualnych, lekarzy oraz personelu medycznego.

Oparte o metody immunologiczne testy służą do wykrywania / diagnozowania m.in:

 • infekcji (Borelioza, Kiła, H.pylori, Malaria)
 • stanów zapalnych/podłoża infekcji – ważne przed podjęciem decyzji o antybiotykoterapii (CRP)
 • schorzeń układu pokarmowego (krew utajona w kale)
 • markerów i czynników pojawiających się w chorobach nowotworowych (PSA, krew utajona w kale)
 • hormonów płciowych (testy owulacyjne, menopauzalne, ciążowe)
 • zaburzeń biochemicznych (glukoza, cholesterol)
 • niewydolności lub uszkodzenia nerek (białko w moczu)
 • stanu fizjologicznego wątroby (ALT, AST)
 • zaburzeń endokrynologicznych (TSH)
 • alergii i nietolerancji pokarmowych (przeciwciała IgE)
 • nietolerancji glutenu (przeciwciała IgA przeciwko transglutaminazie tkankowej)
 • jakości męskiego nasienia (ilość i jakość plemników)

Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć!

Samokontrola pacjentów jest dynamicznie rozwijającym się i bardzo istotnym elementem sektora opieki zdrowotnej, ponieważ zwiększa skuteczności profilaktyki oraz wczesnego wykrywania chorób.

Monitorowanie zdrowia i stanu organizmu za pomocą testów diagnostycznych do użytku domowego zwiększy prawdopodobieństwo identyfikowania problemów zdrowotnych we wczesnym etapie ich powstawania. W przypadku wielu chorób może być to aspekt decydujący o podjęciu szybkiej interwencji oraz zaważyć na naszym zdrowiu i życiu.

Wykonywanie testów diagnostycznych stanowi element profilaktyki i wstępną pomoc w rozpoznaniu schorzenia. Warto być świadomym i nie czekać na rozwój choroby.

Zadbaj o zdrowie badaj się regularnie!

Jak wykonać szybki test diagnostyczny w domu?

Bibliografia:

[1] Olczyk M., Bułaś L., Konieczny A.: Diagnostyczne testy medyczne w praktyce Farmaceutycznej, Diagnostyka, Tom 66,nr 5, 2010.
[2] Schabowski J., Nicer T., Mardarowicz G.: „Przyłóżkowe” szybkie testy laboratoryjne – przydatność w podstawowej opiece zdrowotnej. Forum Medycyny Rodzinnej 2008, 5: 358–364.
[3] Jaśkiewicz M.: Point-of-care testing– przyszłość nowoczesnej diagnostyki medycznej? Laborant,2014,8,34-41.
[4] Głodek A.: TESTY CIĄŻOWE WCZORAJ I DZIŚ, Nowiny Lekarskie 2008, 77, 5, 377–381.