Profilaktyka raka jelita grubego – nie doprowadź do rozwoju choroby!

Domowe testy diagnostyczne | LabHome

rak jelita grubegoRak jelita grubego – mało kto wie, że można zapobiec rozwojowi choroby wykonując proste badanie jakim jest test na krew utajoną w kale!

Nowotwory od wielu lat stanowią poważny problem i wyzwanie dla nowoczesnej medycyny. Główne trudności związane są ze zbyt niską wykrywalnością we wczesnym etapie choroby, co powoduje wyskoki odsetek śmiertelności.

W Polsce już teraz nowotwory złośliwe są drugą przyczyną zgonów.

Liczba zachorowań na nowotwory w naszym kraju w ciągu ostatnich trzech dekad wrosła ponad dwukrotnie! Już kilka lat temu w 2010 roku zarejestrowano ponad 140,5 tys. zachorowań.

Tendencja ta jest podobna we wszystkich krajach Unii Europejskiej, gdzie obecnie rocznie choruje 2,1 mln ludzi.

Rak jelita grubego w statystykach:

 • stanowi drugi najczęściej występujący u obu płci nowotwór!
 • charakteryzuje go wysoki wskaźnik umieralności
 • 10% wszystkich przypadków raka u kobiet i u mężczyzn rozwija się z często z polipów
 • zwiększone prawdopodobieństwo raka u chorych na Wrzodziejące zapalenie jelita grubego, Chorobę Leśniowskiego-Crohna

Niestety prognozy Krajowego Rejestru Nowotworów zakładają, że liczba zachorowań na raka jelita grubego będzie rosnąć i w 2025 roku została oszacowana na około 15 500 mężczyzn i 9100 kobiet.

Dlaczego tak się dzieje?

W przypadku raka jelita grubego największą role w powstawaniu choroby odgrywa nasz tryb życia. Niekorzystnym zmianą w jelitach sprzyjają nieodpowiednie nawyki odżywiania (brak ruchu i stałej aktywności fizycznej, dieta bogata w mięso, tłuszcze, cukry proste oraz konserwanty dodawane do pożywienia).

Brak profilaktyki!

Istotną przyczyną takiej sytuacji są również zaniedbania w promocji zdrowego stylu życia oraz brak wykonywania badań profilaktycznych.

W Polsce, w porównaniu z krajami zachodnimi odsetek wczesnych rozpoznań raka jelita grubego jest bardzo niski.

 • pacjenci nie uzyskują informacji o metodach zapobiegania i wykrywania raka od lekarzy rodzinnych i w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej
 • zbyt małe upowszechnienie i propagowanie metod wczesnego rozpoznawania raka jelita grubego (test na krew utajoną w kale)
 • niewystarczający rozwój edukacji i szerzenie wiedzy onkologicznej wśród społeczeństwa

Należy pamiętać, że ryzyko zachorowania na raka jelita grubego znacznie wzrasta u osób pomiędzy 40 a 50 rokiem życia, ale nowotwór ten stwierdza się również u dużo młodszych osób.

Jak wcześnie wykryć raka jelita grubego? Profilaktyka raka jelita grubego

rak jelita grubegoProces powstawania raka jelita grubego, który najczęściej powstaje z polipów jest bardzo wolny w większości przypadków i wynosi około 10 lat – to bardzo dużo czasu aby wykryć chorobę!

Polipem (guzem jelita grubego) nazywamy zmianę w jelicie grubym, wystającą ponad poziom błony śluzowej. Duże polipy przerostowe, o średnicy powyżej 1 cm mogą ulegać przemianie w raka. 

Czym są badania przesiewowe? tzw. screening polega na przeprowadze­niu badania wśród osób bez objawów choroby. Badania wykonuje się w celu wykrycia i podjęcia leczenia na wczesnym etapie, co znacznie zwiększa szansę pacjenta na wyleczenie.

Na całym świecie lekarze i onkolodzy przekonują pacjentów, jak ważne jest wykonywanie badań przesiewowych. Najczęściej rekomenduje się wykonywanie badania krwi utajonej (FOB).

Test na krew utajoną w kalebadanie jest nieinwazyjne, może być wykonane samodzielnie w domu, nie wymaga przygotowania oraz zastosowania diety.

 • test zalecanych przez lekarzy jako badanie przesiewowe raz na rok lub 2 lata u wszystkich osób, począwszy od 50 roku życia oraz u osób posiadających w bliskim pokrewieństwie chorych na raka
 • pozytywny wynik badania jest wskazaniem do wizyty u lekarza oraz potwierdzenia diagnozy kolonoskopią
 • wykonywanie testu na krew utajoną zmniejsza umieralność z powodu raka jelita grubego aż o 16%
 • pozytywny wynik testu na krew utajoną w kale może być również spowodowany stanami zapalnymi jelita grubego, chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy czy krwawieniem z żylaków przełyku.

Kolonoskopia – badanie inwazyjne, pozwala na pełną ocenę jelita gru­bego.

 • najczęściej wykonywane po stwierdzeniu pozytywnego wyniku badania na krew utajoną w stolcu
 • badanie polega na oglądaniu błony śluzowej jelita grubego i pobraniu wycinków ze znalezionych zmian lub usunięciu polipów

Test na krew utajoną w kale z apteki?

Zarówno testy dostępne w aptekach, jak i badania laboratoryjne opierają się o te same metody diagnostyczne oraz dają tak samo wiarygodny wynik badania. W obu przypadkach mamy do czynienia z Testami point of care (POC), które obejmują zarówno profesjonalne jak i domowe testy diagnostyczne.

W większości wypadków są to identyczne zestawy testowe pozwalające pacjentowi w warunkach domowych, samodzielnie przeprowadzić badanie nie odbiegające od badania laboratoryjnego!

Test pozwala na wykrycie nawet najmniejszej ilości krwi w kale, której nie widać “gołym okiem”. Krew jest wydzielana przez większość guzów nowotworowych jelita oraz polipów, nie dających zauważalnych objawów klinicznych.

Czy ma znaczenie, kiedy został wykryty rak jelita grubego?

Zdecydowanie! Tak jak w przypadku każdej choroby nowotworowej, wcześniejsze wykrycie daje większe szanse na skuteczne leczenie. Rak jelita grubego ma w tym wypadku mniej czasu by się rozwinąć oraz zmniejsza się ryzyko wystąpienia przerzutów do innych narządów i tkanek.

Dlatego badania profilaktyczne lub wykonywane przy podejrzeniu choroby nowotworowej (bóle brzucha, zmiana rytmu wypróżnień, anemia, osłabienie, utrata masy ciała) są najlepszym sposobem na wczesne wykrycie raka jelita grubego.

Profilaktyka zdrowotna jest podstawą do rozpoznania choroby i podjęcia skutecznego leczenia.

ZBADAJ SIĘ!

wybierz domowy test na boreliozę: POLY-Check

Test na krew utajoną w kale

Oceny gości
[Ilość ocen: 4 Średnia ocena: 4.8]

Bibliografia:

[1] Siepsiak M., Połom A., Adrych K.:  Profilaktyka raka jelita grubego, Farmacja Współczesna, 2015; 8: 1-5.

[2] Didkowska J., Wojciechowska U., Zatoński W.: Prognozy zachorowalności i umieralności na nowotwory złośliwe w Polsce do 2025 roku, Krajowy rejestr nowotworów.

[3] Francuz T., Czajka-Francuz P., Cisoń-Jurek S., Wojnar J.:  Rola zapalenia w patogenezie raka jelita grubego, Postepy Hig Med Dosw, 2016; 70: 360-366.

[4] Rak jelita grubego, Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej – Curie Oddział w Gliwicach Fundacja „Projan” Warszawa 2014 r.Wydanie I.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *